IPadOS 15 Këshilla dhe truke për të përfituar sa më shumë prej tij

Ardhja e iOS 15 po afrohet gjithnjë e më shumë, kjo është arsyeja pse ne nuk kemi zgjidhje tjetër veçse të analizojmë sistemin operativ të ardhshëm të kompanisë Cupertino për t'ju mbajtur të informuar mirë në momentin e të gjitha lajmeve, vetëm atëherë do të jeni në gjendje të përfitoni sa më shumë nga pajisje dhe për këtë ne jemi aktualisht iPhone.

Zbuloni me ne këto truke dhe lajme të vogla të iPadOS 15 që ne ju sjellim dhe trajtojmë iPad -in tuaj si një ekspert. Mos i humbisni, me siguri shumë nga këto ende nuk i njihni dhe do t’ju ​​befasojnë, a do ta humbisni këtë mundësi?

Ashtu si në raste të tjera, ne kemi vendosur ta shoqërojmë këtë postim me një video të mrekullueshme nga kanali ynë YouTube, kështu që nëse nuk e keni ditur, është një kohë e mirë për ju që të abonoheni dhe të na ndihmoni të vazhdojmë të rritemi, neve na kanë mbetur pak për abonentët 100.00 dhe të gjithë llogariten.

Përfitojmë nga rasti t'ju kujtojmë se aktualisht iPadOS 15 Shtë në fazën beta, kështu që këto lajme i nënshtrohen ndryshimeve të vogla nga tani deri në shtator ose tetor, të cilat do të shpallen si nisja zyrtare e sistemit operativ.

Përkthyesi është integruar plotësisht

Tani përkthyesi iOS 15 është integruar plotësisht iPadOS 15 me ardhjen e sistemit të ri operativ, kështu që nuk duhet të humbisni mundësinë që ju ofron Apple. Para së gjithash, përkthyesi është zgjeruar plotësisht përmes Safari, prandaj, Kur futemi në një faqe në internet në një gjuhë tjetër, një ikonë «përkthyes» do të shfaqet në shiritin e kërkimit Safari. Thjesht shtypja e tij do të bëjë magji dhe faqja do të përkthehet. Në testet tona ka dhënë rezultate të mira dhe përkthimet janë mbresëlënëse të mira për atë që prisni.

E njëjta gjë ndodh me aplikacionin e përkthimit që më në fund arrin iPadOS 15. Në këtë mënyrë ne do të kemi disa mënyra përkthimi, e para është ajo që do t'ju lejojë të përktheni tekstin që futni në ndonjë nga gjuhët që gjenden brenda kastit. E njëjta gjë do të ndodhë me modalitetin "bisedë", thjesht do të dëgjoni përmes mikrofonit dhe do të na ofroni rezultatin. Në fakt, aplikacioni do të rregullohet vertikalisht dhe në një ekran të ndarë në mënyrë që bashkëbiseduesit të mund të ndërveprojnë lehtësisht me ndërfaqen e përdoruesit. Natyrisht që ne gjithashtu mund të përkthejmë drejtpërdrejt përmes mikrofonit, madje edhe me veçoritë e reja të integrimit dhe identifikimit të tekstit përmes kamerës.

Xham zmadhues është kthyer dhe ne kemi një sirtar aplikimi

Siç do të mbani mend përdoruesit më "veteranë" në këtë iOS, Në të kaluarën, para ardhjes së rrotullimit selektiv (kur mbani shtypur butonin hapësirë ​​në tastierë), përzgjedhja e tekstit do të hapte një "xham zmadhues" në mënyrë që të mund të kalonim mes shkronjave më saktë. Epo, ajo xham zmadhues i mrekullueshëm është kthyer magjikisht në iOS 15 për të lehtësuar të gjitha procedurat.

Sirtari i aplikacionit iOS 15, atë sistem të ri të klasifikimit të aplikacioneve që do ta doni ose urreni. Personalisht, duket si një sukses dhe unë jam mësuar me përdorimin e tij, le të jemi të sinqertë, ne nuk përdorim më shumë aplikacione çdo ditë sesa ato që shfaqen në ekranin bazë. Sidoqoftë, edicioni i ekraneve bazë, Widgets dhe porosia e Spotlight gjithashtu vijnë në iPadOS 15 pasi nuk mund të ishte ndryshe.

Ndryshimet në Safari dhe multitaskimi i ri

ekspeditë gjuetine ka qenë një nga "humbësit" e mëdhenj të këtij iOS 15 të ri, tani sistemi i menaxhimit të skedave duket më shumë si macOS se kurrë, gjë që na bën të çuditshëm dhe jo shumë intuitiv në fillim. Në këtë mënyrë, zgjerimet dhe aplikimet e brendshme gjithashtu arrijnë më thellë.

 • Ju lehtë mund t'i lëvizni skedat
 • Përshtatni skedat në panelin e majtë
 • Shtoni dhe personalizoni një ekran fillestar

E njëjta gjë me shumë detyra, Tani do të pasqyrohet me një pikë të trefishtë në pjesën e sipërme, duke rrëshqitur poshtë do të jemi në gjendje të ndërveprojmë dhe do të shfaqet shiriti qendror që na lejon të rregullojmë madhësinë sipas dëshirës sonë dhe të fitojmë.

 • Mund të menaxhoni shumë detyra duke rrëshqitur pikën e sipërme të trefishtë lart> poshtë
 • Në kryerjen e shumë detyrave aplikacionet në SplitView shfaqen së bashku dhe ne mund t'i mbyllim ato
 • Pjesa tjetër e gjesteve të zakonshme në multitasking mbeten

Privatësia kur ndani ekranin dhe integroni me macOS

Ne fillojmë me një rrugë shumë interesante, nëse shkoni në Cilësimet> Njoftimet> Ndani ekranin do të jeni në gjendje të çaktivizoni ose aktivizoni nëse ju pëlqen mundësia e shfaqjes ose jo të njoftimeve që po marrim ndërsa ndajmë ekranin. Siç e dini, FaceTime tani na lejon të ndajmë atë që po bëjmë në iPad -in tonë ndërsa bëjmë një telefonatë, kështu që çaktivizimi i njoftimeve është praktikisht një domosdoshmëri.

Nëse ju kujtohet mirë, integrimi me macOS na lejon të përdorim iPad -in tonë si një desktop të zgjeruar, Epo, jo vetëm për të treguar përmbajtjen, por tastiera dhe kursori i ri iPadOS do të integrohen kur lëvizim miun nga ekrani ku po punojmë me macOS për të ofruar një përvojë më të mirë direkt në iPadOS, provojeni.

Fotografitë e Apple TV dhe përmirësimet në distancë

Aplikacioni Photos ka qenë një nga përfituesit më të mëdhenj të ardhjes së iPadOS 15, veçanërisht përsa i përket aftësive. Tani kur zgjedhim një fotografi, ne do të jemi në gjendje të shtypim butonin «i» në të cilin do të shfaqen shumë informacione:

 • Ne mund të shtojmë një titull për të ndihmuar Inteligjencën Artificiale dhe Spotlight
 • Ne mund të hyjmë në emrin dhe datën specifike të fotografisë
 • Ne do të jemi në gjendje të hyjmë në informacionin EXIF ​​që do të na tregojë pajisjen e fotografisë, karakteristikat e kamerës dhe cilësimet e fotografisë specifike
 • Ata do të tregojnë një mini-hartë me gjeolokacionin e fotografisë nëse dëshirojmë.

iPadOS 15

Dhe së fundi telekomanda e re e Apple TV, Nëse rrëshqitni lart> poshtë për të ulur Qendrën e Kontrollit, do të shihni në anën e djathtë (nëse keni një Apple TV në shtëpi) telekomandën e re të Apple TV. Pavarësisht se është më i vogël dhe tregon tastierën e vogël që do të na e bëjë më të lehtë përdorimin, ai humb gjysmën e ekranit dhe ne nuk do të jemi në gjendje ta përdorim atë në SplitView, diçka që ne imagjinojmë se do ta korrigjojnë në të ardhmen.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.