iPadOS 16 do të sjellë dritare lundruese në aplikacione nëse lidhen tastierat e jashtme

Miniaplikacione IPadOS 15

L iPad të reja tani janë në dispozicion për blerje dhe njësitë e para kanë filluar të arrijnë fituesit. Risitë e prezantuara nga Apple sjellin iPad Air më afër modeleve Pro, duke u dhënë atyre më shumë fuqi dhe pajisje gjithnjë e më të fuqishme. Sidoqoftë, që produktiviteti dhe efikasiteti i iPad të funksionojë në mënyrë të përsosur, duhet ekziston një sinergji ndërmjet softuerit dhe harduerit. Një thashetheme e re sugjeron se iPadOS 16 do të lejojë lëshimin e aplikacioneve lundruese pa tastierë në ekran për sa kohë që ka një tastierë të jashtme të lidhur me pajisjen.

Dritaret lundruese pa tastierë në ekran mund të vijnë në iPadOS 16

iPadOS 16 do të dalë në WWDC 2022 që do të zhvillohet në muajin qershor. Në këtë event do të dimë të gjitha të rejat për të gjitha sistemet e reja operative: watchOS, tvOS, iOS, iPadOS dhe macOS. Ndoshta do të kemi surpriza në secilin prej softuerëve. Megjithatë, Thashethemet fillojnë të vërshojnë rrjetin.

Në këtë rast, Majin Buu në të tijën Llogari Twitter siguron këtë Apple do të prezantojë aplikacione me dritare lundruese në iPadOS 16 kur lidhen pajisjet e jashtme. Kjo do të thotë, kur ne kemi një tastierë të jashtme të lidhur me Bluetooth, iPadOS do të kuptojë se nuk kemi nevojë për tastierën në ekran. dhe do të shfaqë aplikacione pa tastierë në ekran dhe dritare lundruese.

Artikulli i lidhur:
iOS 16 më në fund mund të marrë miniaplikacione interaktive në ekranin bazë

Në këtë mënyrë, përdoruesit do të mund të kenë disa aplikacione në disa dritare të ndryshme në të njëjtën kohë. Nëse marrim pak imagjinatë, mund të shohim një paralele midis macOS dhe ndërfaqes së tij të bazuar në dritare, si në sistemet e tjera operative. Nuk dihet nëse kjo veçori do të arrijë të gjithë iPad-ët. Gjithashtu nuk dihet nëse do të kishte ndryshime në ekran kur lidhim ose shkëputim vetë tastierën. Ne do të jemi në gjendje t'i zbulojmë të gjitha këto dhe shumë më tepër në WWDC 2022.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.