iPadOS mund të ketë të njëjtat veçori si MacOS

iPadOS mund të ketë të njëjtat veçori si MacOS

Apple e afroi tabletin e saj iPad pak më afër kompjuterëve Mac në WWDC-në e fundit, duke njoftuar veçori të reja për softuerin e tij iPadOS 17 që shtojnë funksione më të mira të multitasking, mes shumë funksioneve të tjera, por a mund të ketë iPadOS të njëjtat funksione si MacOS?

Ndryshimet e reja në iPad përfaqësojnë një tjetër ndryshim kyç të pajisjes, me synimin për të avancuar "aftesi profesionale të tabletave mollë. Ndërsa Apple ka shtuar fuqinë dhe aftësitë në iPad-ët e saj, softueri është kritikuar nga shumë recensues se nuk ofron funksionalitet të mjaftueshëm. Le ta shohim!

Apple duket e gatshme t'u përgjigjet shumë prej këtyre shqetësimeve me softuerin e saj më të fundit. Disa veçori, të tilla si ndarja e dokumenteve në mënyrë të përbashkët përmes Mesazheve, janë zgjerime të veçorive të reja të ndarjes.

FaceTime telefonon ndërsa punoni më lehtë në një dokument të përbashkët, dhe punoni duke e mbajtur FaceTime hapur. Duket si një hap drejt zgjidhjeve virtuale të punës bashkëpunuese për Apple, të ngjashme me atë që Google dhe Microsoft tashmë përdorin.

Apple ka gjithashtu një aplikacion bashkëpunues të hapësirës së punës të quajtur Freeform, i cili funksionon si një tabelë gjigante e bardhë dhe bashkëpunëtorët e ftuar mund të fillojnë të shtojnë gjëra në të njëjtën kohë, ose t'i modifikojnë ato.

iPad OS më afër MacOS çdo ditë

iPadOS mund të ketë të njëjtat veçori si MacOS

iPadOS gjithashtu synon të përdorë më mirë iPad-ët më të avancuar që përmbajnë një nga çipat M të Apple. Djemtë e Cupertino synojnë gjithashtu të shtojnë më shumë veçori të desktopit në aplikacione: disa me shirita veglash të personalizueshme dhe Aplikacioni i skedarëve Duket sikur më në fund po bëhet pak më i gjithanshëm për menaxhimin e skedarëve.

iPad-ët po marrin shkallëzim optimal të ekranit, për të krijuar një ndjesi më të madhe, duke lejuar më shumë pasuri të paluajtshme në ekran me aplikacione të hapura. Ekziston gjithashtu një ndryshim i madhësisë së dritareve, së bashku me mbështetje për ekranet e jashtme. Stage Manager është gjithashtu në iPadOS. Rezultati janë dritare që mund të mbivendosen dhe të jenë të madhësive të ndryshme, ashtu si një Mac.

Dhe ekranet e jashtme funksionojnë si pjesë të paluajtshme shtesë të ekranit në vend që thjesht të pasqyrojnë iPad-in. Veçoria është e kufizuar është e vërtetë, por kjo është shumë më tepër se ajo që ishte në dispozicion më parë. Ekziston gjithashtu, më në fund, një aplikim për motin.

iPad si pajisja juaj kryesore e desktopit

iPadOS mund të ketë të njëjtat veçori si MacOS

Por çfarë e ndalon iPadOS të bëhet sistemi operativ i zakonshëm? Është një iPad. Jo të gjithë duan një tablet që mund të bëhet një laptop gjysmë i pjekur përmes aksesorëve, disa prej tyre disi të rëndë. Një pjesë e madhe e njerëzve thjesht duan një laptop që mund ta hapni thjesht dhe që të jetë plotësisht funksional më vete, pa aksesorë të palëve të treta, dhe e vërteta është se Apple MacBook janë të vegjël, të lehtë dhe të lëvizshëm, kështu që është e vështirë të konkurrosh me ta. Gjithashtu duke shtuar mënyra të caktuara për të punuar me të, të cilat janë të rehatshme, duke qenë në gjendje të vendosni MacBook në mënyrë të qëndrueshme në prehër ose në prehër dhe të punoni pa probleme.

Aktualisht, vetëm Tastiera Magjike për iPad Pro ka kapacitet real pune, sepse ka një sipërfaqe që qëndron në prehrin tuaj dhe pesha e iPad balancohet duke varur një menteshë të ngurtë mbi tastierë. Por ka dy të meta kryesore: nuk ka vend për një rresht çelësash funksioni (F) dhe madhësia e tastierës është e barabartë me laptopët e 15 viteve më parë, është e vogël.

Folio e tastierës magjike për iPad-in e zakonshëm ka vend për një sërë çelësash funksioni, por me koston e paaftësisë, si Microsoft Surface Pro, sepse ka një mbajtëse që mund të lëvizë prapa, dhe sepse fundi dhe sipërmi (tastiera dhe iPad ) nuk janë të lidhura me një menteshë të ngurtë.

Që iPad të zëvendësojë një MacBook për shumicën e njerëzve, ai duhet të ofrojë të gjitha veçoritë e një laptopi, duke përfshirë një tastierë ekuivalente dhe tastierë me madhësi të plotë.

A do të ishte i mundur krijimi i një iPad dhe MacBooK hibrid?

Laptopë si Microsoft Surface Laptop Studio ose HP Elite Folio tregojnë se si pajisjet hibride mund të jenë më elegant. Ashtu si tastiera Magjike për iPad Pro, ekrani mund të tërhiqet përpara dhe gjithashtu mund të paloset plotësisht, kështu që tastiera dhe tastiera e gjurmës janë të mbrojtura. Meqenëse ekrani këtu është vetëm një ekran, shpërndarja e peshës së tij është krejtësisht e pandryshueshme.

Sigurisht, këto pajisje janë ende kryesisht një laptop, por ato janë gjithashtu shumë të përshtatshme për t'u përdorur si tabletë dhe ndoshta mund të ndërtohen po aq të trasha sa iPad Pro midis dy gjysmave të tastierës Magjike kur mbyllen.

Një pajisje hibride është e ardhmja e MacBooks për shumicën e njerëzve. Ashtu si iPad posedon një faktor të pakompromis të formës së tabletit me aftësi përputhshmërie (+ tastierë dhe tastierë), pajisja hibride do të kishte një faktor të formës së laptopit pa kompromis me një veçori të komprometuar tableti, për ata që preferojnë një variant të këtij lloji.

Më e rëndësishmja, të dyja pajisjet do të përdornin të njëjtin sistem operativ modern, duke i lejuar zhvilluesit të arrijnë shumicën dërrmuese të të gjithë përdoruesve duke zhvilluar aplikacionet e tyre për një platformë të vetme, gjë që aktualisht nuk është rasti. Dhe njerëzit që preferojnë faktorin e formës së laptopit nuk do të përballeshin me një sistem operativ krejtësisht të ndryshëm.

Duke hequr presionin nga macOS

produktet e mollës

Por çfarë do të bëhet me macOS? Do të jetë gjithmonë kompjuteri për ne të tjerët. Sepse mund të bëjë gjëra që iPadOS nuk do t'i bëjë kurrë, por kjo është ende e nevojshme dhe kjo është pika kryesore. Por do të ketë vetëm një përqindje të vogël njerëzish që kanë nevojë për hapjen dhe pajtueshmërinë e trashëgimisë së macOS. Të gjithë të tjerët do të mësohen me afërsinë dhe rregullin e një sistemi operativ modern si iPadOS.

Dhe me iPadOS që është sistemi kryesor operativ, nuk ka presion mbi macOS për t'u modernizuar.


iPad 10 me tastierë magjike
Ju intereson:
Dallimet midis iPad dhe iPad Air
Na ndiqni në Google News

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.