iPhone 12 dhe Samsung Galaxy S21, cilat janë ndryshimet?

Kompania koreano-jugore ka vazhduar me ritmin e saj të prezantimeve, duke iu përshtatur nevojave të kësaj mënyre të re të jetës, së cilës ne jemi akoma duke u mësuar, domethënë në një mënyrë krejtësisht dixhitale. Kompania ripozicionoi pajisjet e saj të nivelit të lartë me një lëshim të trefishtë, identik me katalogun e Apple me iPhone.

Ne do të krahasojmë të gjithë gamën e Apple iPhone 12 me të gjithë gamën e Samsung Galaxy S21 dhe të shohim se cilat janë ndryshimet. Në këtë mënyrë ne mund të marrim një ide për opsionet e ndryshme që kemi dhe nëse të paktën në seksionin teknik këto pajisje mund të vendosen ballë për ballë.

Ne fillojmë me një paralajmërim për naviguesit, në këtë krahasim nuk do të gjeni iPhone 12 Mini për një arsye, është saktësisht i njëjtë me iPhone 12 për t'u tharë, por është shumë larg nga pjesa tjetër e pajisjes në një tipar mjaft të rëndësishëm , fakti që madhësia e saj e përgjithshme të jetë shumë më kompakte. Prandaj, ne do të kufizohemi duke folur për iPhone 12, iPhone 12 Pro dhe iPhone 12 Pro Max, duke lënë mënjanë këtë pajisje të shkëlqyeshme të vogël që për nga dimensionet nuk mund të krahasohet me pajisjet Samsung.

Karakteristikat teknike dhe ruajtja

Në këtë rast ne përqendrohemi në faktin se iPhone 12 në të gjitha versionet e tij ka procesorin Apple A14 Bionic gjashtë-bërthamë që ka 11.8 miliardë tranzitorë dhe që ne kujtojmë se ka një GPU të integruar quad-core. Kjo ju lejon të kryeni detyrat e nevojshme për sistemin Motor Neural të Apple në një Arkitektura 5nm mjaft e veçantë. Procesori i kompanisë Cupertino i prodhuar nga TSMC shoqërohet nga 4 GB RAM në rastin e iPhone 12 dhe 6 GB RAM në rastin e iPhone 12 Pro në formatin LPDDR4X. Për ruajtje ne fillojmë nga 64 GB në modelin standard dhe 128 GB në modelin Pro.

Në rastin e ri Samsung Galaxy S21 monton në të gjitha versionet e tij procesorin e prodhimit të vet Exynos 2100 gjithashtu me një arkitekturë 5nm. Sidoqoftë, procesorët Exynos kanë qenë gjithmonë një hap pas procesorëve ekuivalentë Qualcomm Snapdragon në nivelet e larta. Në këtë rast do të kemi 8 GB memorie RAM për Galaxy S21 dhe Galaxy S21 +, ndërsa Galaxy S21 Ultra do të ketë mundësinë e zgjedhjes së 12 dhe 16 GB e RAM dhe të gjitha fillojnë nga 128 GB hapësirë ​​ruajtëse.

Specifikimet dhe ekranet multimediale

Ne fillojmë me ekranet, ku secili prej modeleve të iPhone ka specifikime të ngjashme, por jo identike:

 • iPhone 12: Ekran 5,4 inç OLED Super Retina XDR (460PPP) me rezolucion FHD +.
 • iPhone 12 Pro: Ekran 6,1 inç OLED Super Retina XDR (460 DPI) me rezolucion FHD +.
 • iPhone 12 Pro Max: Ekran 6,7 inç OLED Super Retina XDR (458 DPI) me rezolucion FHD +.

Të gjitha ekranet e Apple funksionojnë në 60Hz dhe janë në përputhje me teknologjinë HDR10 dhe Dolby Vision. Në pjesën e zërit kemi gjithashtu pajtueshmëri me Dolby Atmos në tingullin e tij të plotë stereo, duke u renditur si ekrani më i mirë celular në treg.

Ne shkojmë në Samsung ku gjejmë specifikimet e mëposhtme:

 • Galaxy S21: 2-inç 6,2x AMOLED dinamik me rezolucion FHD +.
 • Galaxy S21 +: 2 inç 6,7x AMOLED dinamik me rezolucion FHD +.
 • Galaxy S21 Ultra: 2 inç 6,8x AMOLED dinamik me rezolucion FHD +.

Në këtë rast, të gjitha ekranet e Galaxy S21 funksionojnë në mënyrë të shijshme 120 Hz, i përputhshëm me HDR10 dhe Dolby Vision si dhe protokolli Qualcomm aptX dhe Dolby Atmos për tingull me altoparlantët tuaj stereo AKG. Në këtë seksion Galaxy S21 është mjaft i rrumbullakët dhe ekranet e tij janë të një cilësie të njohur, gjithmonë duke shënuar hapat e tregut.

Lidhshmëria dhe bateria

Si në pothuajse gjithçka, vargu iPhone 12 ndan karakteristikat në nivelin e lidhjes. Ne kemi 5G (nën 6 GHz) dhe LTE me 4 × 4 MIMO dhe LAA4, gjithashtu duke përfituar nga tiparet Wi-Fi 6 me 2 × 2 MIMO. 

Në seksionet e tjera kemi Bluetooth 5.0 dhe NFC i kufizuar që kompania Cupertino ofron në pajisjet e saj vetëm për Apple Pay dhe disa shërbime të tjera mjaft të kufizuara. Prandaj praktikisht nuk na mungon asgjë, por duhet ta përmendim atë mmWare, domethënë, 5G "i vërtetë" nuk është i pranishëm përtej Shteteve të Bashkuara nga Amerika, një diferencim që nuk mund ta kuptoj mjaft duke pasur parasysh koston e pajisjes.

 • iPhone 12: 2.815 mAh
 • iPhone 12 Pro: 2.815 mAh
 • iPhone 12 Pro Max: 3.687 mAh

Ne kemi në iPhone karikim të shpejtë deri në 20Q, pa tel deri në 15W përmes MagSafe dhe Qi duke ngarkuar deri në 7,5W.

Asgjë nuk mungon as në interval Galaxy S21, të gjitha pajisjet kanë lidhja gjithëpërfshirëse dhe gjithëpërfshirëse 5G, në të njëjtën mënyrë që kemi Wi-Fi 6 si në rastin e modelit të mëparshëm. Sa për Bluetooth, ne gjejmë një kërcim të vogël, pasi Galaxy S21 montohet Bluetooth 5.2, duke iu përshtatur kështu versionit më të fundit të disponueshëm në treg.

 • Galaxy S21: 4.000 mAh
 • Galaxy S21 +: 4.800 mAh
 • Galaxy S21 Ultra: 5.000 mAh

Në këtë rast kemi 25W karikim i shpejtë të dy përmes Qi si dhe me kabllo USB-C. Sigurisht, nuk kemi as ngarkuesin të përfshirë në këtë rast.

Krahasimi i kamerës

Shkojmë në seksionin fotografik ku dy marka ekspertësh vijnë ballë për ballë, ne fillojmë me ato të pasme:

 • iPhone 12: 12 MP f / 1.6 + 12 MP f / 1.6 UGA
 • iPhone 12 Pro: 12 MP f / 1.6 + 12 MP f / 1.6 UGA + 12MO Tele f / 2.2 + LiDAR sensor
 • iPhone 12 Pro Max: Sensori 12 MP f / 1.6 + 12 MP f / 1.6 UGA + 12MO Tele f / 2.0 + LiDAR

Në kamerat e përparme të iPhone kemi 12 MP f / 2.2. Ndërsa kalojmë te kamerat e Galaxy S21.

 • Galaxy S21: Angular 21MP + Tele x3 64MP + UGA 12MP
 • Galaxy S21 +: Këndore 21MP + Tele x3 64MP + UGA 12MP
 • Galax S21 Ultra: Këndore 108 MP + Tele x10 nga 10MP + Tele x3 e 10MP + UGA 12MP + Sensor lazer me fokus automatik.

Në pjesën e përparme ne kemi 10MP për Galaxy S21 dhe S21 + ndërsa S21 Ultra lëshon deri në 40MP.

Detaje të diferencuara

Ne do të nxjerrim në pah disa nga ndryshimet më të dukshme që e bëjnë secilën pajisje të veçantë, duke filluar me iPhone:

 • Mbrojtja IP68
 • Shkyçni nga sistemi FaceID
 • Përputhshmëria e MagSafe
 • Qelqi para Mburoja qeramike

Dhe tani do të flasim për karakteristikat e hollësishme të Samsung Galaxy S21:

 • Lexues tejzanor i gjurmëve të gishtave
 • Rezistenca IP68
 • Shkyçja 2D në fytyrë
 • Samsung DeX
 • Mbështetje për S Pen (Galaxy S21 Ultra)

Çmimet

 • iPhone 12: Nga 959 euro
 • iPhone 12 Pro: Nga 1159 euro
 • iPhone 12 Pro Max: Nga 1259 euro
 • Galaxy S21: Nga 859 euro
 • Galaxy S21 +: Nga 1059 euro
 • Galaxy S21 Ultra: Nga 1259 euro

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.