iPhone 12 Pro: A ia vlen vërtet? Zhbllokimi dhe përshtypjet e para

Mirësevini në zhbllokim dhe përshtypjet e para për iPhone 12 Pro të ri, sepse tashmë e dini që këtu në iPhone News ne nuk kafshojmë gjuhën dhe gjithmonë i analizojmë pajisjet me objektivitetin më të madh. Njerëz si ju dhe mua, njerëz normalë, kanë marrë iPhone 23 Pro tonë të ri sot dhe ne duam që ju ta hapni atë me ne.

Zbuloni me ne këtë iPhone 12 Pro të ri, dizajnin e tij spektakolar dhe të gjitha funksionet e tij të reja, A ia vlen gama e iPhone Pro tani që iPhone 12 ka një panel OLED dhe të njëjtin dizajn? Vetëm duke e testuar siç mund ta dimë.

Ne e kemi shoqëruar këtë postim me një video të re në kanalin tonë në YouTube, ku do të mund të shihni se si e hapim për herë të parë, përmbajtjen e kutisë dhe disa plane në detaje, ku ajo që ka rëndësi është iPhone i ri dhe jo mendimet tona. Këtu iPhone është protagonist dhe ajo që duam është që ju ta shihni, Kjo është arsyeja pse ne rekomandojmë që përveç shikimit të videos, të përfitoni nga rasti të regjistroheni në kanalin YouTube ku do të vazhdojmë t'ju sjellim më shumë përmbajtje.

Dizajni: Më në fund trashëgoni modelin iPad 'Pro'

Ne nuk kemi shumë për të thënë në lidhje me dizajnin që nuk është shpjeguar tashmë në vetvete me imazhet që shoqërojnë këtë postim. Meqenëse pamë fillimin zyrtar të iPad Pro me buzë të lëmuara, ne tashmë e kërkonim atë, Ne ishim në kërkim të modelit të iPad Pro që do të transportohej në iPhone dhe kompania Cupertino ka dëgjuar lutjet tona.

Në këtë rast IPhone 12 Pro është ndërtuar mbi një shasi me skaje çeliku të lëmuar, diçka që shoqëron gamën më të lartë të kompanisë Cupertino që nga iPhone X dhe kjo është përsëritur si në iPhone XS ashtu edhe në iPhone 11 Pro.

Ky iPhone 12 Pro i ri është rritur në madhësi për shkak të ekranit, i cili tani është 6,1 inç, dhe përkundër faktit se gjurmon matjet e iPhone 12, saktësisht X x 14,67 7,15 0,74 cm ne jemi një peshë e 187 gram, domethënë 25 gramë peshë më shumë se iPhone 12 normal. Përkundër gjithë kësaj, ai është më i hollë dhe më i vogël se iPhone 11, por disi më i madh se iPhone 11 Pro.

Këtë herë Apple ka lansuar iPhone 12 Pro në katër versione me ngjyra: Blu e Paqësorit (duke zëvendësuar jeshilen), të bardhë, të zezë dhe të artë. Edhe pse është e vërtetë, se në dorë ne humbasim kapjen dhe rehatinë si rezultat i atyre kornizave shumë më agresive dhe humbjes së 2.5D në gotë (diçka që nga ana tjetër e vlerësoj).

Më shumë ekran, edhe pse askush nuk e kishte kërkuar atë

Versioni "Pro" i iPhone është rritur në ekran, posaçërisht ne kemi një panel pothuajse identik me atë të iPhone 12, një Super Retina XDR OLED në përputhje me Dolby Vision HDR 6,1 inç dhe një rezolucion prej 2.532 me 1.170 piksel (460 PPI). Sidoqoftë, pavarësisht se ka të njëjtën madhësi të panelit si iPhone 11, ai është më kompakt. Dallimi i vetëm nga paneli në iPhone 12 është se ai ka një shkëlqim tipik prej 800 nitësh (625 për modelin "më të ulët").

Për sa i përket zërit, provat tona të para kanë dhënë rezultate klasike të Apple, një tingull i fortë, i fortë dhe i qartë me një bas jashtëzakonisht të zgjeruar. Çdokush me një MacBook Pro mund të imagjinojë se për çfarë po flasim, iPhone 12 Pro mund të jetë lehtësisht telefoni më i mirë me zë në treg.

Përvoja e ekranit të iPhone është akoma e një niveli më të lartë, një panel i rregulluar mirë që falë incidencës së Tonit të Vërtetë shijohet me një natyralitet shumë të mirë. Sidoqoftë, duhet të themi se nuk kemi gjetur shumë që nga ardhja e iPhone X.

Ajo që na bën disi të neveritur është që iPhone 12 Pro ka një panel tipik 60Hz, diçka që, krahasuar me përdorimin e zakonshëm të një terminali 90Hz, është dukur si një hap prapa. Ne imagjinojmë që Apple e mori këtë vendim për çështje të autonomisë, kurrë nuk do ta dimë.

Njëherë e një kohë, tre kamera dhe një LiDAR

Në rishikimin tonë të thelluar do të flasim gjatë për modulin e kamerës që ka sa vijon:

  • Këndi ultra i gjerë 12 MP dhe hapja e diafragmës f / 2.4
  • Kënd i gjerë 12 MP dhe diafragma f / 1.6 
  • Telefoto (Zmadhimi x2): Gjatësia fokale 52 mm me hapje f / 2.0, gjashtë elemente lente, katër zmadhime hibride dhe stabilizim optik

Në seksionin numerik, e vërteta është se ajo përfaqëson pak rritje krahasuar me versionin e mëparshëm, dhe Apple e bëri të qartë gjatë prezantimit se ka investuar shumë përpjekje në softuer.

Kompania Cupertino ka rafinuar më tej performancën e aplikacionit të saj të kamerës dhe mënyrën e funksionimit. Në përshtypjet tona të para ne nuk kemi qenë në gjendje të provojmë veçanërisht punën e kamerës, kështu që nuk do të ishte e drejtë t'ju tregoja shumë rreth kësaj.

Për të gjithë këtë kemi Modalitetin e Natës, Smart HDR 3 dhe mundësinë e regjistrimit të videos në 4K në 60 FPS duke kapur HDR me Dolby Vision. Në mungesë të vëzhgimit të performancës aktuale, një nga videot e kapura me HDR na ka shkaktuar konflikte në redaktimin e videos me Final Cut dhe nuk mund të përfshihet në të. 

Për pjesën tjetër, ne do të vazhdojmë ta përdorim atë me bollëk në mënyrë që t'ju tregojmë se cilat janë rezultatet dhe mbi të gjitha do ta përballojmë me opsionet kryesore të tregut rival. Nderkohe DXoMark duket se nuk duhet të thotë asgjë për rezultatin tuaj, kurioz?

Një fuqi që ndihet dhe mungon në kuti

IPhone 12 Pro përmban çipin A14 Bionic të Apple që zbaton lidhjen 5G, megjithëse është veçanërisht kurioze që në Evropë të na mbetet versioni "i lehtë". Teorikisht kemi 6 GB RAM, 128 GB hapësirë ​​ruajtëse (256/512 GB nëse dëshirojmë) dhe një bateri 2.815 mAh që është 7% më pak se versioni i mëparshëm, dhe që ende nuk kemi mundur të shtrydhim.

Timeshtë koha të flasim për mungesat. Apple ka përfshirë vetëm karikuesin e ri USB-C në gamën "Pro" për një vit, dhe pavarësisht nxjerrjes së faktit se ka më shumë se 700 milion ngarkues të Apple në të gjithë botën, realiteti është se shumica dërrmuese e këtyre janë 5W USB-A, e cila jo vetëm që mungon në karikimin e shpejtë të iPhone 12 Pro (30W me tela dhe 25W me valë), por edhe nuk ka gjasa që ne do të jemi në gjendje të përfitojmë nga kablli i përfshirë, pasi është USB-C te Rrufeja. Një lëvizje e pakuptueshme nga Apple që mendoj se nuk ka ardhur koha mirë këtë herë dhe ka komplikuar jetën për përdoruesit, Ne e imagjinojmë këtë për të stimuluar shitjet e MagSafe. Gjithçka është për mjedisin.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.