iPhone 13 dhe iPhone 13 Mini, ne ju tregojmë të gjitha detajet

IPhone 13 i ri në të gjitha ngjyrat e tij në dispozicion

Apple është rikthyer në bast për një seri lançimesh që ne kemi analizuar në detaje këtu në iPhone Actualidad, si p.sh. Seria Apple Watch 7, një Gama e re e iPad apo edhe iPhone 13 Pro, kështu që tani duhet të flasim për terminalin më tradicional dhe të zakonshëm të firmës.

IPhone 13 dhe iPhone 13 Mini kanë marrë një rinovim interesant, edhe pse në pjesën e jashtme nuk duket se kanë ndryshuar shumë, ai fsheh ndonjë risi tjetër. Zbuloni me ne të gjitha detajet e iPhone 13 në mënyrë që të njihni në thellësi gamën e re të produkteve nga kompania Cupertino.

Reduktimi i nivelit dhe mirëmbajtja e ekranit

Pajisja e re e Apple pothuajse plotësisht trashëgon modelin e vëllait të saj iPhone 12, prandaj ruan 6,1 inç e saj. Për ta bërë këtë, montoni një panel në pjesën e përparme Super Retina XDR OLED me pajtueshmëri për Dolby Vision në një raport prej 19,5: 9, me gjithë këtë arritëm në një rezolutë të 2532 1170 x dhe për këtë arsye një dendësi prej 460 piksele për inç. Edhe një herë Apple vë bast në një Shkalla e rifreskimit 60 Hz, dhe gjëja është se shumë thuhet për 120 Hz që do të montojnë panelet e Apple, por kjo është e rezervuar për versionin "Pro" të iPhone. Në rastin e iPhone 13 Mini kemi një panel 5,4 inç, me një rezolucion 2340 x 1080 që ofron 476 piksele për inç të dendësisë.

 • Përmasat e iPhone 13: 146,7 x 71,5 x 7,6 mm
 • Pesha e iPhone 13: 173 gram
 • IPhone 13 Mini dimensionet: 131,5 x 64,2 x 7,6 milimetra
 • IPhone 13 Mini Pesha: 140 gram

Një detaj tjetër i kësaj pjese të përparme është se "notch", përveç integrimit të versioni 2.0 i Face ID, tani ka një gjerësi që është zvogëluar me 20%, megjithatë, mbetet saktësisht e njëjta gjatësi, kështu që zona e ekranit të përdorshëm mbetet pothuajse e njëjtë si në edicionin e mëparshëm të iPhone. Padyshim që Apple ka zgjedhur të zvogëlojë këtë nocht, e cila e ka zhvendosur altoparlantin në zonën më të lartë të ekranit, diçka që kompanitë e tjera telefonike e kanë bërë për ca kohë, në mungesë të dijes nëse cilësia e zërit ruhet në këtë aspekt Me

Në një nivel teknik, Apple nuk e ka ndarë nuk ka informacion në lidhje me RAM -in, si zakonisht, kështu që ne do të presim për shokët e iFixit kryeni autopsitë tuaja të para, megjithëse supozohet se do të ketë 6 GB RAM, saktësisht 2 GB më pak se versioni "Pro" i iPhone. Për sa i përket përpunimit, del procesori A13 Bionic i prodhuar nga TSMC dhe që Apple e ka identifikuar si procesori më i fuqishëm me GPU të integruar për celularët në treg, një pyetje për të cilën vështirë se do të jemi në gjendje të diskutojmë.

Më shumë fuqi dhe depo të reja

Në këtë rast, Apple ka zgjedhur Motori nervor NPU gjenerata e katërt që do të ndihmojë përpunimin fotografik dhe performancën e Realitetit të Shtuar dhe lojërave video. Sigurisht, një nga surprizat e mëdha vjen në ruajtje, për këtë gamë të iPhone 13 që Apple ka zgjedhur të fillojë 128 GB, duke dyfishuar 64 GB të ofruar në iPhone 12 dhe duke dhënë dy mundësi të tjera që kalojnë përmes 256 GB dhe 512 GB, një risi që përdoruesit e iOS padyshim që do të duartrokasin.

Në pjesën teknike në nivelin e lidhjes, Apple gjithashtu ka dashur të qëndrojë e azhurnuar, për këtë ajo ka përdorur WiFi 6E në këtë pajisje, e cila tani ndodh të ketë Gama e vërtetë 5G në të gjitha versionet e iPhone dhe çfarë e mban atë NFC Sigurisht, tani mund ta kemi DualSIM përmes eSIM deri në 5G në të dy kartat virtuale, i cili mund të jetë hapi i parë drejt një pajisjeje pa porte. Padyshim që slota e kartës nanoSIM mbetet, për ata që nuk kanë mundësi të kenë një eSIM nga kompania e tyre telefonike.

Kamerat janë protagoniste

Në nivelin e kamerës vjen rinovimi tjetër i madh, moduli i pasëm tani zë shumë më tepër hapësirë ​​dhe ka ndryshuar rregullimin e sensorëve, i cili shkon në një dizajn diagonal, duke zëvendësuar atë vertikal të mëparshëm, dhe pa integruar sensorin LiDAR që është i rezervuar përsëri për gamën «Pro». Kamera kryesore që është një kënd i gjerë ka 12 MP me një hapje f / 1.6 dhe një sistem të avancuar të stabilizimit optik të imazhit (OIS). Sensori i dytë është a 12 MP Ultra Wide Angle që në këtë rast është i aftë të kapë 20% më shumë dritë se versioni i mëparshëm i kamerës dhe se ajo ka një hapje f / 2.4. E gjithë kjo do të na lejojë të regjistrojmë në 4K Dolby Vision, në Full HD deri në 240 FPS dhe madje të përfitojmë nga mënyra "kinematografike" që shton një efekt turbullimi përmes softuerit, por regjistron vetëm deri në 30 FPS.

Sa i përket kamerës së përparme, Apple vazhdon të përfitojë nga sistemi True Depth i përbërë nga sensori me kënd të gjerë 12 MP, me hapje f / 2.2, një sensor 3D ToF dhe LiDAR, i cili lejon regjistrimin në lëvizje të ngadaltë me lehtësi.

Pjesa tjetër e detajeve praktikisht mbeten

Duke folur për autonominë iPhone i ri 13 ka karikim të shpejtë 20W dhe pa tel përmes MagSafe 15W. Sa i përket rezistencës, ata vënë përsëri bast mbi standardin IP68 dhe për Mburojën Qeramike në xhamin e përparmë, e cila premton të jetë më e forta në treg. Siç e dini mirë, iPhone mund të rezervohet nga e Premtja, 17 Shtator dhe njësitë e para do të dorëzohen nga 24 Shtator. Mund ta blini në ngjyrat e kuqe, të bardhë, të zezë, blu dhe rozë, të ndërtuar në alumin të ricikluar për shasi dhe xhami për pjesën e pasme në format me shkëlqim, duke e rezervuar mat për "Pro" siç ndodh në raste të tjera.

Këto do të jenë çmimet:

 • iPhone 13 Mini (128 GB): 809 euro.
 • iPhone 13 Mini (256 GB): 929 euro.
 • iPhone 13 Mini (512 GB): 1.159 euro.
 • iPhone 13 (128 GB): 909 euro
 • iPhone 13 (256 GB): 1029 euro
 • iPhone 13 (512 GB): 1259 euro

Siç mund ta shihni, çmimet mbahen në krahasim me vitin e kaluar, diçka që duhet marrë parasysh për shkak të mungesës së gjysmëpërçuesve dhe rritjes së kostove të prodhimit. Ne do t'ju sjellim së shpejti analizën tonë të thelluar, rrini në rregull.

Me cilat kompani mund të blini iPhone 13?

Disa nga operatorët me të cilët mund të blini, tani për tani, janë një iPhone 13 Movistar, Vodafone, Orange dhe YoigoMe Për të marrë telefonin inteligjent, duhet të jeni klient i operatorit dhe të punësoni një nga tarifat e tij, qoftë konvergjente ose vetëm celular.

Çmimet e iPhone 13 do të ndryshojnë në varësi të modelit që zgjidhni dhe kompanisë telefonike, siç tregohet nga Bredh. Për shembull, en Vodafone ka opsionin më të lirë në treg të iPhone mini me 128 GB për 702 €. Nga ana e tyre, Movistar dhe Orange ofrojnë të njëjtin model për një shumë prej afërsisht 810 €. Në lidhje me iPhone 13, Vodafone është gjithashtu ai që jep alternativën më të lirëMe Kostoja e iPhone 13 me 256 GB në operatorin britanik është 909 €.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.