IPhone 13 ka të njëjtën memorie RAM si gjenerata e mëparshme

Apple kurrë nuk jep informacion në lidhje me kujtesën RAM të pajisjeve të saj. Kjo është për shkak se OS që mbart nuk kërkon aq shumë memorie për të funksionuar siç duhet dhe kjo u lejon atyre të instalojnë kujtime më të ulëta në iPhone -in e tyre. Por kur bëhet fjalë për shitjen e produktit, është e keqe të kesh kujtime nën konkurrencë, gjë që e bën Apple të shmangë raportimin e këtyre të dhënave në fjalimin e tij kryesor. Megjithatë, beta e Xcode 13 ka zbuluar RAM -in e iPhone të ri 13. Ndërsa shuma Pro është 6 GB, iPhone 13 dhe 13 mini qëndrojnë në 4 GB. Këto të dhëna janë njësoj si kujtimet e iPhone 12 paraqitur në shtator të vitit të kaluar.

6 GB RAM për iPhone 13 Pro dhe 4 GB RAM për iPhone 13 dhe 13 mini

Çelësi për marrjen e këtij informacioni është në Kodi i fshehur në Xcode 13 betaMe Ashtu si në raste të tjera, këto beta na lejojnë të kemi qasje në informacionin përkatës në pajisjet që nuk janë ende në duart tona. Tashmë ndodhi vitin e kaluar me iPhone 12 dhe dy vjet më parë me iPhone 11 me të cilin ne ishim në gjendje të nxirrnim informacione nga pajisjet e brendshme përmes betas Xcode që Apple u siguron zhvilluesve pasi të përfundojë fjalimi kryesor i shtatorit.

IPhone 13 i ri në të gjitha ngjyrat e tij në dispozicion

Artikulli i lidhur:
IPhone 13 Pro dhe iPhone 13 Pro Max ndajnë të njëjtat kamera

Zhvilluesit e kanë nxjerrë atë informacion dhe ka qenë e mundur të dihet RAM e iPhone 13 të ri. Kjo memorie i lejon iPhone -it të ruajë të dhënat përkohësisht duke fshirë të gjithë informacionin kur pajisja riniset ose fiket. Sasia e RAM -it lidhet me performancën e pajisjes, por ndërhyn edhe ndryshorja e sistemit operativ që duhet të jetë në gjendje të zgjedh burimet. Një sistem operativ që optimizon mirë burimet nuk do të ketë nevojë për sasi të mëdha RAM për të funksionuar siç duhet, siç është rasti me iOS dhe iPadOS.

Në rastin e iPhone 13 është zbuluar se ndani të njëjtën RAM me iPhone 12. IPhone 13 dhe 13 mini mbajnë një memorie 4 GB, ndërsa modelet Pro dhe Pro Max montojnë një memorie 5 GB, ashtu si homologët e tyre të gjeneratës së mëparshme. Ky informacion mund të konfirmohet kur njësitë e para të merren brenda pak javësh. Megjithatë, burimi është i njëjtë si në të gjithë brezat e kaluar dhe në të gjithë ata ky informacion pajtohet me realitetin.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.