IPhone 13 mund të përfshijë 6 GHz WiFi 6E, çfarë do të ndryshojë?

IPhone 13 mund të montojë teknologjinë WiFi 6E

El iPhone 12 dhe pajisjet më të fundit nga Big Apple janë në përputhje me teknologjinë Wi-Fi të gjeneratës së 6-të ose 802.11ax. Kjo teknologji lejoi përmirësimin e performancës së routerëve kur ata kanë disa pajisje të lidhura. Për më tepër, ky protokoll mbështet frekuencat 2,4 GHz dhe 5 GHz.Megjithatë, nuk kishte përmirësime të mëdha të shpejtësisë krahasuar me gjeneratën e 5-të. Raportet dhe studimet e fundit sugjerojnë që IPhone 13 që do të paraqitet në 2021 do të sjellë me vete evolucionin në standardin WiFi 6E, që do të lejojë shkyçjen e rrjeteve dhe një rritje të shpejtësisë në lidhjen me routerët.

Përparësitë e të pasurit një iPhon 13 me WiFi 6E

Aleanca WiFi prezantoi azhurnimin Wi-Fi 6E në fillim të vitit si një azhurnim pseudo pasi nuk përmbante përparime të mëdha si WiFi 7. Sidoqoftë, risitë në teknologji do të shërbejnë për të përmirësuar lidhjet e Internetit në jetën tonë të përditshme. Risia kryesore e këtij protokolli është se do të lejojë përdorimin e brezit 6 GHz përveç brezave 2,4 GHz dhe 5 GHz që mund të përdoren aktualisht me WiFi 6.

iPhone SE
Artikulli i lidhur:
IPhone i ri iPhone SE përfshin mbështetjen e kartës WiFi 6 dhe Express, por nuk mbart çipin U1

Hyrja në brezin 6 gigahertz do të lejojë zbërthejnë rrjetin me synimin për të garantuar përmirësimin e shpejtësisë së lidhjes edhe kur ka disa pajisje të lidhura në të njëjtën kohë. Për këtë, përdoren kanale shtesë, por për të hyrë në to duhet të keni një pajisje të pajtueshme siç ndodhi me brezin 5GHz dhe protokollin 5 GHz. Sidoqoftë, ekziston një problem: mbulimi prej 5 GHz është më i vogël se ai që marrim me Brez 5GHz dhe, natyrisht, shumë më i ulët sesa me brezin 2,4 GHz.

Përmirësimet që marrim me WiFi 6E janë të mjaftueshme Apple po konsideron përfshirjen e teknologjisë në iPhone 13 të saj. Ruterat e parë me këtë teknologji janë tashmë në treg dhe në shtator 2021 ne mund të shohim iPhone-in e ri që rinovon protokollin e tij të lidhjes WiFi.

iPhone SE

Një iPhone më i madh SE gjatë gjithë vitit 2021

Gjithashtu në tryezë është nisja e një IPhone SE më i madh kjo ishte madhësia e iPhone 8 Plus të cilin analistët e kanë quajtur 'iPhone 9 Plus' nën emrin 'SE Plus'. Thashethemet theksuan lansimin e kësaj pajisjeje të re në fillim të vitit 2021. Sidoqoftë, nisja mund të vonohet gjatë gjithë vitit 2021.

Informacioni do të vinte nga bisedat midis Apple dhe furnitorëve. Këto biseda janë përshtatur në biznesin e elementeve kryesore për prodhimin e produkteve të Apple për vitin 2021. Më në fund do të shohim kur, në çfarë mënyre dhe nëse më në fund do të shohim iPhone të ri SE në muajt e ardhshëm.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.