iPhone 14: Kujdes për slitat me rul dhe një veçori të re

Testi i përplasjes i testuar në iPhone 14

Ne e dimë se ka situata të pamundura që dalin në dritë me kalimin e kohës dhe me përdoruesit që përdorin pajisjet e tyre me veçori të reja të implementuara. Njëri prej tyre është ai që po kalon nëpër të gjitha rrjetet e njerëzit që raportojnë se iPhone 14 i tyre me iOS 16 po telefonon 911 për të qenë në një slitë në një park argëtimi.

Apple prezantoi në Keynote shtatorin e kaluar një funksionalitet të ri në iPhone 14 dhe 14 Pro që askush nga ne nuk do të dëshirojë ta provojë: zbulimi automatik i aksidenteve të trafikut. Për ta bërë këtë, aiiPhone 14 përdor një përshpejtues të brendshëm, duke matur forcën G që pëson papritmas, përveç përdorimit të sensorëve të tjerë të tilla si mikrofonat për të zbuluar tingujt e lartë dhe për të thirrur kështu urgjencat në rast aksidenti. Ose kur duket se ka pasur sipas parametrave, siç është rasti që po ju tregojmë.

Funksionaliteti i ri duket se hyn në slitë për shkak të përshpejtimit që mund të marrë pajisja dhe zhurmave të forta që bëjnë udhëtimet, të përziera me britmat e njerëzve që i hipin. Kjo ka bërë që 911 të marrë thirrje të ndryshme të rreme për aksidente trafiku nga iPhone 14. Të paktën, ekziston një zgjidhje alternative për atë që Apple lëshon në një përditësim të ri të sistemit dhe funksionalitetit.

Këto opsione nuk janë asgjë tjetër veçse vendos modalitetin e aeroplanit përpara se të hipni në atraksionet për të parandaluar që pajisja të telefonojë urgjenca ose drejtpërdrejt çaktivizoni funksionalitetin te Cilësimet/Telefonatat e urgjencës. Me këtë ne do të parandalojmë që pajisja jonë të aktivizohet gabimisht në një atraksion dhe të thërrasë urgjenca duke aktivizuar protokollin e aksidenteve të trafikut në vendndodhjen tonë.

Është gjithmonë shumë e habitshme se si shfaqen aktivitetet e reja të përditshme që ndikojnë në pajisjet tona dhe atë As Apple dhe askush tjetër nuk mund të kishte menduar përpara konfigurimit të funksionaliteteve të tij. Një tjetër defekt i këndshëm që përdoruesit raportojnë dhe për të cilin do të duhet të presim një zgjidhje nga ata në Cupertino.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.