iPhone 14 Pro do të debutojë një ekran gjithmonë ndezur me miniaplikacionet e reja iOS 16

iPhone 14 Pro ari

iPhone 14 do të debutojë një pamje të re të ekranit pa "notch" karakteristik dhe gjithashtu ekranin e ri "always on" gjithmonë aktiv për të shfaqur miniaplikacionet e ekranit të kyçjes në iOS 16.

Është një sekret i hapur: një nga risitë kryesore të iPhone 14 Pro do të jetë ekrani gjithmonë ndezur. Funksioni "gjithmonë në ekran" që do të lejojë telefonin Apple t'ju tregojë informacione në ekran edhe nëse ai është i kyçur Tashmë është konfirmuar praktikisht nga shumë burime por edhe nga vetë Apple në një mënyrë "jozyrtare" pas prezantimit të iOS 16 të ri me atë ekran të ri të bllokimit të personalizueshëm dhe të cilit mund t'i shtohen widget në një mënyrë të ngjashme me atë që kemi bërë. për një kohë të gjatë disa vite me Apple Watch.

Siç ju treguam tashmë në videon e kanalit tonë, në ekranin e kyçur të iOS 16 mund të shtoni miniaplikacione me informacione për motin, kalendarin, kontaktet, aktivitetin, baterinë... dhe jo vetëm aplikacionet vendase të Apple, gjithashtu zhvilluesit e aplikacioneve do të jenë në gjendje të krijojnë miniaplikacione të ekranit të kyçjes, kështu që ne mund të shohim informacione nga aplikacionet tona të preferuara me iPhone të kyçur. Me këtë veçori, një ekran gjithmonë ndezur është i përsosur, kështu që as nuk duhet të prekni iPhone tuaj për të parë informacionin me një shikim.

Në të njëjtën mënyrë që ndodh me Apple Watch, ato miniaplikacione që kanë informacione personale, të tilla si takimet në kalendar, emailet dhe të ngjashme, do të mbeten të fshehura ndërsa telefoni është i kyçur dhe do të shfaqet vetëm kur telefoni është i shkyçur, pa qenë nevoja të largoheni nga ekrani i kyçjes, vetëm me anë të njohjes së fytyrës.

Po në lidhje me konsumin e energjisë? Ky funksion nuk duhet të ndikojë ndjeshëm në autonominë i pajisjes pasi teknologjia e ekranit lejon që konsumi i baterisë me këtë të aktivizuar gjithmonë në modalitet do të ishte shumë i ulët. Apple prezantoi teknologjinë ProMotion në ekranin e iPhone 13 Pro dhe Pro Max, e cila e lejon atë të reduktojë shpejtësinë e rifreskimit në 1Hz dhe do të ishte e nevojshme të shtohej një zbehje e ngjyrave dhe shkëlqimi gjatë kyçjes për të lejuar që përmbajtja të shihet, por në një mënyrë shumë më të përmbajtur sesa kur iPhone është i shkyçur. Kjo do të thotë, gjithçka do të funksiononte në mënyrë shumë të ngjashme me atë që funksionon tashmë në Apple Watch.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.