IPhone 15 Pro do të ketë Face ID të fshehur nën ekran

iPhone 15 Pro

Nëse iPhone 14 do të zvogëlojë nivelin e tij në shprehjen minimale, thjesht me vrimën në ekranin e kamerës së përparme dhe "pilulën" Face ID, duket se në iPhone 15 Pro Ne mund ta shohim vetëm kamerën, pasi sensorët TrueDepth do të fshihen nën panel.

Pa dyshim, do të ishte një risi tronditëse në ikonografinë e iPhone. Me vetëm një model tranzicioni, iPhone 14, ne do të shkonim nga niveli më i lartë aktual në vetëm një rreth të vogël e cila do të vendoste ekranin e përparmë. ne do të shohim.

Elec sapo postuar sot raportojnë ku ai shpjegon se Apple planifikon të adoptojë një teknologji të re nga Samsung, e cila lejon që sensorët TrueDepth të vendosen nën panelin e ekranit. Dhe iPhone i parë që do të adoptojë një sistem të tillë do të jetë iPhone 15 Pro i vitit të ardhshëm.

Raporti thekson se Samsung Display aktualisht është duke zhvilluar teknologji të re të kamerës nën panel dhe do të prodhojë panele të tilla në mënyrë që Apple të mund të fshihni Face ID-në tuaj nën ekran në iPhone-in e ardhshëm vitin e ardhshëm. Me këtë kompania koreane siguron prodhimin e paneleve të paktën të iPhone 15 Pro.

Gjithashtu shpjegohet se teknologjia e re e përmendur nga Samsung Display do të aplikohet së pari në telefonat e palosshëm të Samsung Electronics që do të lansohen vitin e ardhshëm dhe pasi të dalë në treg, do të shihet edhe në iPhone 15 Pro.

Me këtë teknologji të re do të jetë e mundur që fsheh një kamerë nën panel, e cila do të përfshijë një shtresë modeli metalik duke përdorur materiale maskash katodike. Në panelet OLED, drita e emetuar nga shtresa e emetimit në fund kalon përmes katodës në krye. Kjo quhet "e re".

Pra, katoda duhet të jetë transparente që teknologjia e kamerës nën panel të funksionojë. Katoda e përmendur është projektuar në mënyrë që të mund të jetë transparente ndërsa thith dritën nga jashtë në të njëjtën kohë.

Në këtë mënyrë është e mundur që të vendoset një kamerë nën panelin që emeton dritë në drejtim të jashtëm, dhe që mund të kapë dritën që vjen nga jashtë drejt sensorit të kamerës. Nëse kjo teori funksionon vërtet, imazhi ikonë i iPhone-ve të ardhshëm do të ndryshojë rrënjësisht, patjetër. ne do të shohim.


Na ndiqni në Google News

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.