IPhone 2020 do të ketë gjeneratën e ardhshme 5G

Çipi 5G

IPhone 2020 do të ketë gjeneratën e ardhshme 5G. Në fjalën e fundit të Apple u prezantua iPhone i ri i këtij viti. Kamera më e mirë, autonomi më e mirë dhe pak tjetër. Dihej tashmë që nuk do të përfshinte rrjetin e ri të transmetimit të të dhënave 11G. Apple e ka lënë atë për modelin e ardhshëm në vitin 5, pa u shqetësuar se kompanitë e tjera tashmë e përfshijnë këtë teknologji në terminalet e tyre të reja. Më mirë i ngadaltë, por i sigurt.

Siç tashmë kemi komentuar Disa javë më parë, Apple ka nënshkruar një marrëveshje të furnizimit me çip 5G për gjashtë vitet e ardhshme me Qualcomm. Ne gjithashtu e komentuam atë Tim Cook ka blerë ndarjen e tij të çipave 5G nga Intel dhe patentat përkatëse, për të prodhuar modemet e tyre me këtë teknologji për më vonë, ndoshta në 2021, dhe kështu progresivisht nuk varen nga Qualcomm si furnizuesi i vetëm.

Kompania e di mirë se 5G do të jetë standardi i ri global për transmetimin e të dhënave. Dhe ai po punon për të. Një rrjet që do të kushtojë shumë për t'u zbatuar për operatorët e telefonit dhe që megjithëse ka herë pas here disa qytete rreth planetit ku tashmë po bëhet një realitet, e vërteta është se ka ende kohë për të patur mbulim 5G për shumicën e popullsisë. Kështu që nuk ka nxitim.

modem-5G-intel

Ne gjithashtu shpjegojmë në një tjetër artikullTeknologjia 5G përdor dy grupe të ndryshme, MmWave dhe Nën-6Ghz. E para është super e shpejtë, me një shpejtësi të lartë transmetimi dhe një numër të lartë të lidhjeve të njëkohshme, por me një diapazon të shkurtër. Nga ana tjetër, Sub-6Ghz është shumë më i ngadaltë dhe mbulon një numër shumë më të kufizuar të terminaleve, nga ana tjetër, rrezja e veprimit është shumë më e madhe. Një krahasim në transmetimin radio, do të ishte si FM dhe AM.

Unë e shpjegoj këtë sepse Çipat aktualë të modemit 5G nuk mund të funksionojnë në të dy brezat. Kjo rezulton në Telefonat 5G që kanë filluar të shiten sot punojnë vetëm me njërën nga dy bandat. A ju kujtohen celularët e parë kinezë 4G, të cilët nuk funksionuan në rrjetet evropiane?

Një nga motot e Apple është universaliteti i pajisjeve të saj. Kompania do të përfshijë teknologjinë 5G kur e njëjta pajisje mund të lidhet me të dy brezat në mënyrë të njëjtë. Një iPhone punon në çdo vend të botës, dhe me 5G, ai do të vazhdojë të veprojë kështu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.