7 GB iPhone 32 është më i ngadaltë se vëllezërit dhe motrat e tij

iphone-7-plus-19

Disa javë më parë, faqja e internetit e GSMArena raportoi se, bazuar në testet e kryera nga vetë ata, modelet iPhone 7 me një kapacitet ruajtjeje prej 32 GB kishin një performancë më të ngadaltë sesa modelet 128 GB dhe 256 GB.

Lajmi, pa dyshim, do të ishte të paktën disi "tronditës" për shumë përdorues, veçanërisht ata që kanë zgjedhur këtë model iPhone. Dhe tani është konfirmuar gjithashtu se është e vërtetë falë testeve të performancës të kryera nga Unbox Therapy.

Modelet 7 ​​GB iPhone 32 janë më të ngadalta se ato me kapacitet më të madh

Ne tashmë e dimë që kur Apple lançon produkte të reja, ka shumë detaje që mbahen në mëngë, dhe që më vonë zbulohen falë rishikimeve dhe testeve të performancës, madje edhe falë përdoruesve që i ndajnë ato përmes mediave dhe rrjeteve të ndryshme sociale. Por ajo që është konfirmuar tani në lidhje me flagshipët e rinj të Cupertino është diçka që do të argëtojë këdo, por veçanërisht një grup përdoruesish të veçantë.

Lew Hilsenteger, nga Unbox Therapy, ka publikuar një video në YouTube duke përfshirë disa teste të shpejtësisë dhe performancës të kryera në terminalet e reja të Apple që konfirmojnë se Modele iPhone 7 me 32 GB ato japin shifra më të ngadalta për sa i përket shpejtësisë së shkrimit sesa pjesa tjetër të konfigurimeve të disponueshme.

Për të kryer këto teste, djali nga Unbox Therapy e ka përdorur aplikacionin PerformancaTest Mobile zhvilluar nga PassMark Software Inc. dhe që mund të shkarkoni falas nga App Store në mënyrë që të mund të kryeni vetë testet në iPhone ose iPad tuaj.

Duke përdorur këtë aplikacion, Lew Hilsenteger ka vendosur të krahasojë performancën e dy modeleve, a iPhone 7 32 GB dhe një iPhone 7 128 GB. Sipas të dhënave nga testet, të dy terminalet ofrojnë shpejtësi të ngjashme të leximit, por jo e njëjta gjë. Ndërsa shpejtësia e leximit të modelit 32 GB është 656MB për sekondë, ajo e modelit 128GB është 856MB për sekondë. Sidoqoftë, ndryshimi më i madh shfaqet kur flasim për shpejtësinë e shkrimit.

Sipas testeve, iPhone 7GB 128 GB ka një shpejtësi shkrimi prej 341 MB në sekondë, ndërsa iPhone 7 GB 32 GB shkruan vetëm me 42 MB në sekondë. Domethënë, 32 GB iPhone ofron gati 8 herë më pak shpejtësi shkrimi sesa modeli tjetër me kapacitet më të lartë.

Si reflektohet kjo në përdorimin aktual

Me këto rezultate në dorë, Hilsenteger vendos të bëjë një provë të vërtetë, domethënë mbi një situatë që mund të haset nga çdo përdorues. Për ta bërë këtë, ai ka lidhur të dy modelet e iPhone 7 me një MacBook duke përdorur kabllon USB dhe ka transferuar një film, i njëjti në të dy rastet. Derisa modeli me kapacitet më të madh transferoi skedarin 4,2 GB në 2 minuta dhe 34 sekonda, modelit 32 GB iu deshën gjithsej 3 minuta dhe 40 sekonda për të përfunduar të njëjtën punë.

Natyrisht, ky zbulim ka një shpjegim logjik. Sipas shpjegoj nga Si-Për Geek, SSD-të me kapacitet më të lartë shpesh performojnë më mirë sesa SSD-të me kapacitet të ulët. Kjo është për shkak se kontrolluesi juaj ka qasje më të madhe në çipet e memorjes flash NAND. Prodhuesit duhet të vendosin më shumë patate të skuqura NAND në SSD me kapacitet më të lartë, dhe kur i bëjnë, ata i vendosin ato paralelisht me njëri-tjetrin. Kjo do të thotë që kontrolluesit SSD marrin më pak kohë për të hyrë sesa një SSD me kapacitet më të ulët, i cili nuk ka patate të skuqura NAND paralelisht me njëri-tjetrin.

E vërteta është se nuk është diçka për të cilën duhet të shqetësoheni nëse keni blerë një iPhone 7 ose 7 Plus 32 GB; Telefonat inteligjentë Apple ofrojnë shpejtësi dhe performancë aq të lartë sa që ky zbulim nuk vërehet shumë, megjithëse, natyrisht, realiteti është ai që është. Në fakt, po të mos i ishte nënshtruar këtyre testeve nga GSMArena më parë dhe nga Unbox Therapy tani, ne ndoshta nuk do ta kishim zbuluar atë bazuar në përdorimin e përditshëm, gjë që nuk justifikon që kompania të mbyllë këto lloj detajesh.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Scl dijo

  Epo, ne do të shesim një kompjuter të vjetëruar për rreth 1000 euro.

 2.   Mario dijo

  A i keni kuptuar marrëzitë që keni thënë?
  iPhone ka vetëm një çip NAND kështu që nuk mund të krahasoheni me diskun SSD
  ku montohet më shumë çip NAND dhe montohet paralelisht aty ku kontrolluesi bën më shpejt
  i gjithë disku dhe jo vetëm një çip.
  Nuk ka dyshim që patate të skuqura NAND në modelet 32 ​​GB janë më të ngadalta dhe nuk ka asnjë lidhje me shembullin tuaj.
  Po ju shkruaj sepse më dhemb shumë të lexoni krahasimin tuaj.