Analiza e iPhone 7 Plus Jet Black, iPhone më i mirë i deritanishëm [Videoreview]

iphone-7-plus-01

Të thuash që një iPhone i sapo lansuar është iPhone më i mirë i lëshuar ndonjëherë tingëllon kaq i qartë sa duket e panevojshme ta përmendësh, por Apple ka bërë shumë mirë me këtë iPhone të ri, sidomos me iPhone 7 Plus, pasi është modeli në të cilin akumulohen më shumë përmirësime krahasuar me gjeneratën e mëparshme. Për muaj me radhë kemi folur për një iPhone që do të ishte identik me modelin e mëparshëm me disa përmirësime specifike, sepse Apple do të hidhte pjesën tjetër në iPhone 8 vitin e ardhshëm. Gjithçka dukej se tregonte se ky iPhone i ri nuk do të vlente, veçanërisht për ata që tashmë kishin një iPhone 6s ose 6s Plus, dhe se do të ishte më mirë të prisnim vitin e ardhshëm.

Asgjë nuk mund të jetë më larg nga realiteti, ky iPhone 7 Plus i ri përfaqëson një hap në cilësi në secilën prej karakteristikave të smartphone-it më të njohur në botë. Dhe nuk është e lehtë për të arritur atë vit pas viti për një kompani që kërkohet më shumë se pjesa tjetër. Shumë prej tyre kanë mbetur vetëm me detajet se nuk ka fole kufjesh, e cila do të ishte sikur të vlerësonit një makinë ekskluzivisht për të mos pasur mbajtëse kupash në mbështetëse. Kamera, dizajni, ekrani, bateria, butoni i ri i shtëpisë, motori haptik ... dhe e gjithë kjo e shoqëruar me iOS 10 dhe gjithçka që lejon të bësh me këtë smartphone të ri. Dëshironi të shihni se si duket iPhone 7 Plus Jet Black? Pra vazhdo.

Një dizajn për t'u kujdesur për të dhe për të shijuar atë

Para prezantimit, ishte e qartë për mua se cili do të ishte modeli im: e zeza me shkëlqim, e zeza për piano ose Jet Black, siç preferon ta quajë Apple. Ky mendim u riafirmua pasi panë prezantimin në të cilin Apple na tregoi procesin delikat me të cilin ata arritën një përfundim kaq spektakolar në një pajisje të bërë nga alumini. Po, është e vërtetë që edhe vetë Apple na paralajmëron se fundi Jet Black mund të pësojë mikro-abrazione të vogla me përdorimin, por është diçka që e kishte tashmë edhe pa lexuar shtypjen e imët. IPhone im i parë ishte një 3GS i zi, me një mbështjellës plastik të zi me shkëlqim, dhe ky model më kujton shumë atë për të kaluar deri.

Pas një iPhone 6 Plus të zi, unë shkova në të bardhë për 6s Plus, dhe megjithëse nuk mund të thuhet se njëri është më i bukur se tjetri, pjesa e përparme e zezë është spektakolare me atë uniformitet që tregon me ekranin e fikur. Kjo uniformitet gjithashtu tani nuk prishet me linjat e antenës që në modelet e mëparshme kaluan të gjithë pjesën e pasme të telefonit. Përveç që i ka zvogëluar ato, Apple në modelet e saj të zeza ka arritur t'i bëjë ato mezi të dukshme. As molla nuk shquhet në këtë model, sikur Apple të mos kishte guxuar të thyejë një dizajn kaq të çmuar. IPhone 7 Plus Jet Black është një bllok i hollë i ngurtë me të njëjtën ngjyrë të zezë me shkëlqim pa marrë parasysh se ku e shikoni., një kënaqësi e vërtetë për sytë.

iphone-7-plus-13

"Do të gërvishtet vetëm duke e parë" ose "Të gjitha shenjat e gishtërinjve do të shënohen" janë disa nga deklaratat që kam lexuar më shumë që kur kam vendosur të blej. Në të vërtetë nuk më shqetëson, nuk jam nga ata që blej një iPhone duke menduar ta shesë dhe prandaj vuaj nga çdo gërvishtje që ul vlerën e tij në treg. Zakonisht kujdesem mirë për sendet e mia, cAshtu si Apple Watch Steel, për të cilën ata më thanë të njëjtën gjë, dhe një vit e gjysmë më vonë unë ende shijoj modelin e tij të bukur dhe përfundimin me shkëlqim. Prapëseprapë, nuk ka pse të kemi frikë, dhe megjithëse telefoni im është tashmë i mbrojtur me mbulesën përkatëse (si të gjithë ato të mëparshmit), as gjurmët e këmbëve nuk shënohen thjesht duke e prekur, as nuk janë gërvishtur duke e parë.

Motori taptik, ato gjëra të vogla që vlejnë shumë

Kur Apple lansoi iPhone-in e saj të parë, ajo ndryshoi gjithçka: tastierat fizike do të zhdukeshin nga telefonat inteligjentë, e cila ishte një përparim që i lejoi ata të bëhen ato që janë tani, por ne e humbëm atë ndjesi që të jepte një tastierë fizike. Motori Taptic ose motori taptik që Apple ka përfshirë në këtë iPhone 7 të ri na ndihmon të rimarrim pjesërisht ato ndjesi. Po, është e vërtetë që tashmë ka celularë që dridhen kur prekni tastierën ose ekranin, por kjo është ndryshe, është më delikate por në të njëjtën kohë edhe më e natyrshme. Shtë shumë e vështirë të përshkruash atë që vëreni kur lëvizni nëpër një listë opsionesh në një menu, ose kur shtypni butonin e fillimit.

iphone-7-plus-06

Apple është aq i bindur se ky motor prekës do të jetë diçka e rëndësishme saqë ka lëshuar edhe një API për zhvilluesit që ta përdorin atë. Unë e kam provuar atë me Alto's Adventure, një nga lojërat e para për të përdorur këtë API, dhe të kesh ndjesinë se diçka po ndodh në duart e tua është e çuditshme në fillim, por humbet sa më shpejt që nuk e keni. Unë u befasova sepse mendova se do të ishte diçka shumë e ngjashme me atë që kishim tashmë me iPhone 6s, por isha gabim. Duhet ta provosh për të ditur se për çfarë po flas. Diçka që më bën mjaft kurioz është mënyra se si mund të përdoret ky motor prekës për të përmirësuar mundësinë e hyrjes për personat e verbër, shpresoj që Apple ta përdorë atë dhe të mos vonojë shumë për ta bërë këtë.

Një buton që nuk është, besoni apo jo

Lidhur ngushtë me motorin taptik, tani po flasim për butonin e fillimit, ose më saktë, fillimin "pa buton", sepse nuk ka më një buton. Apple ka përdorur të njëjtën teknologji që tashmë e ka zotëruar falë Apple Watch së pari, pasuar nga trackpads dhe ekrani iPhone 6s. Force Touch, 3D Touch, quajeni atë si të doni, fakti është se butoni i fillimit është me të vërtetë një copë gotë e palëvizshme që kur shtypet përgjigjet, dhe se na mashtron duke na bërë të duket sikur e shtypim falë Motorit Taptic.

Duhet pranuar, ndjesia është e çuditshme në fillim, por falë faktit që ju mund të rregulloni dridhjen që bën kur shtypni që efekti i çuditshëm zbutet. Mësuar me pulsim mekanik, Shumica prej nesh do të përdorë nivelin më të lartë të dridhjeve (3) por jam i sigurt që pas pak do të mësohem me nivelin 2 do të jetë më se e mjaftueshme. Ne nuk mund të harrojmë se sensori i gjurmës së gishtit është gjithashtu nën atë buton, dhe ai punon ashtu si në 6s.

iphone-7-plus-19

Shtë e qartë se cila është rruga që Apple ka vendosur të ndjekë, hiqni butonin e shtëpisë, dhe po ndërmerr hapa të vegjël, por të sigurt për të arritur qëllimin e tij, nuk e dimë nëse vitin e ardhshëm apo më vonë. Duhet vetëm të kapërcejë një pengesë të vogël, për të integruar sensorin e gjurmës së gishtit në ekran, por kjo tashmë është e mundur me teknologjitë e reja që janë shfaqur, kështu që një iPhone pa një buton në shtëpi është i radhës.

Mungesa e foleve të kufjeve, një vendim i pashmangshëm

Sa herë që kërkojmë më shumë nga telefonat inteligjentë: ekranet me rezolucion më të lartë dhe më shumë shkëlqim por që konsumojnë më pak, më të fuqishëm dhe më efikas të procesorit ... por megjithatë ne vazhdojmë të përdorim një lidhës me më shumë se 100 vjet dhe revolucioni i fundit i madh i të cilit (duke zvogëluar madhësinë e tij) ndodhi më shumë se 50 vjet më parë, kur ata as nuk po ëndërronin celularët. Ishte koha që një lidhës arkaik u zhduk nga pajisjet e gjeneratës së ardhshme dhe u zëvendësua nga një lidhës dixhital ose teknologji wireless. Bast është bërë, dhe kjo është një bast fitues.

iphone-7-plus-15

Uchshtë bërë shumë nga pamundësia për të karikuar iPhone ndërsa dëgjoni muzikë me kufje Rrufeja (nuk mbaj mend të kam ngarkuar ndonjëherë iPhone ndërsa dëgjoj me kufje). Dhe këtu ju duhet t'i jepni Apple një shuplakë në dore, sepse nëse bast juaj është në wireless, duhet të keni eliminuar tashmë kabllon për të karikuar iPhone tuaj. Gjithçka do të vijë, por do të kishte qenë rasti perfekt.

iphone-7-plus-18

Sa i përket cilësisë së audios, unë nuk jam më i përshtatshmi për të vlerësuar kufjet, sepse veshët e mi nuk janë pikërisht organet e mia më të zhvilluara ose më të arsimuara, por e vërteta është se EarPods të rinj të rrufesë tingëllojnë po aq mirë sa EarPods klasikë, e cila duke marrë parasysh që është një lidhje dixhitale në krahasim me analogun e klasikëve, nuk flet shumë në favor të tyre. Gjithsesi, unë e lë analizën e këtyre kufjeve për veshët më të arsimuar se të mitë.

Altoparlantë stereo, një përmirësim por pak tjetër

Meqenëse po flasim për muzikë dhe kufje, nuk mund të mos përmendim një nga risitë e këtij iPhone, i cili më në fund ka dy altoparlantë që lejojnë tinguj stereo, edhe pse pa e tepruar. Një nga altoparlantët është aty ku është gjithmonë, në pjesën e poshtme, dhe tjetri është kufja që përdorim për të dëgjuar thirrje, e cila tani bën përveç altoparlantit të dytë. Efekti stereo nuk është vërtet mbresëlënës pasi që të dy altoparlantët janë shumë afër për ta arritur këtë, dhe gjithashtu orientimi i secilit është i ndryshëm, i cili gjithashtu ndikon.

Padyshim që nuk mund ta krahasojmë këtë tingull stereo me atë të çdo altoparlanti “të dedikuar”, por meqenëse iPad Pro ka tingull stereo mund të jetë një pikë e mirë referimi. Për fat të keq iPhone 7 Plus nuk i afrohet zërit të iPad Pro, kjo është e gjitha që thuhet, ai ka katër altoparlantë. Po, është përmirësuar në krahasim me iPhone 6s Plus që kisha më parë, tingulli është më i fuqishëm dhe mund të konsideroni të dëgjoni një film pa nevojë për kufje nëse jeni në shtrat ose një podcast ndërsa bëni dush, për shembull, por pak tjetër.

Rezistenca e ujit më në fund arrin

Takenshtë dashur, por më në fund Apple ka vendosur të sigurojë smartphone-in e saj me rezistencën e nevojshme ndaj ujit për të pasur frikë nga përdorimi i iPhone pranë elementit të lëngshëm. Çdo aksident që përfshin lagjen e iPhone 7 ose 7 Plus nuk do të shoqërohet nga një kërcënim i sulmit në zemër, sepse do të dimë që nuk do të ketë rrezik që të dëmtohet Për sa kohë që ne nuk i kalojmë specifikimet IP67, domethënë 1 metër të thellë për 30 minuta.

iphone-7-plus-21

Shumë vonë? Për Apple, kjo rezistencë ndaj ujit ka ardhur në momentin e saktë, kur dizajni i telefonit i ka lejuar asaj të arrijë atë certifikim. Mos harroni me folenë e kufjeve dhe butonin e ri të fillimit, si dhe dizajnin e ri të kamerës kanë qenë elementët kryesorë për ta arritur këtë.. Disa teste madje pretendojnë se ajo reziston më mirë se smartphone të tjerë me çertifikim më të lartë, por nuk ka rëndësi: Apple nuk do të mbulojë asnjë dëmtim të shkaktuar nga uji me garancinë e tij. Në të vërtetë asnjë produkt i ngjashëm me këtë çertifikim nuk e bën atë dhe shpjegimi është se kjo "papërshkueshmëri" ka një datë skadence, sepse kalimi i kohës mund të bëjë që ajo të humbet, dhe nuk ka asnjë mënyrë të dihet nëse dëmi është shkaktuar nga të qenit në ujë më të gjatë ose më të thellë se sa tregohet.

Sido që të jetë, ky çertifikim shërben vetëm për aksidente, le të mos ëndërrojë askush që të jetë në gjendje të përdorë iPhone-in e tij në pishinën nën ujë, thjesht sepse ekrani nuk funksionon. Po, një foto mund të merret duke përdorur butonat e vëllimit fizik, por unë këmbëngul, nuk është qëllimi i këtij çertifikimi.

iphone-7-plus-24

Ekrani më i mirë i momentit

Njerëzit në Displaymate e kanë vlerësuar ekranin e iPhone 7 Plus si "ekranin më të mirë LCD atje sot". Nuk është për t'u habitur sepse ky titull është arritur tashmë nga iPad Pro 9,7 inç dhe Apple ka hedhur pjesën tjetër në mënyrë që iPhone 7 dhe 7 Plus të mund të shijojnë të njëjtin ekran. Ekrani i ri i iPhone 7 Plus ka 50% më shumë ndriçim, i cili vërehet kur përdoret në rrugë, në mes të ditës, diçka që vlerësohet shumë.

Hapësira e ngjyrave DCI-P3, e njëjta që përdoret nga industria e filmit, i bën ngjyrat më të gjalla, natyrore dhe më të pasura sesa në ekranet e tjera, dhe ndërsa ende mbetet prapa SuperAMOLED-ve të Samsung në disa aspekte, por Vetë Displaymate siguron që Apple ka zvogëluar shumë ndryshimin midis dy teknologjive, dhe ka aspekte në të cilat ekrani LCD i iPhone 7 është më i mirë se Samsung SuperAMOLED, siç është saktësia e ngjyrave, vizualisht e përsosur.

Po, të gjithë e marrim si të mirëqenë që Apple do të kalojë në ekranet AMOLED në iPhone-in e saj të ardhshëm, por për arsye të tjera përveç cilësisë së imazhit: efikasitet më i madh i energjisë, kënde më të mira shikimi, mundësi krijimi të ekraneve të lakuara, etj. Dallimet midis zezakëve të këtij ekrani LCD dhe një Samsung SuperAMOLED janë tashmë minimale, dhe kjo tregon me sy të lirë.

Më shumë energji dhe më shumë RAM

IPhone 7 Plus i ri është një kafshë e vërtetë, madje krahasuar me disa kompjuterë aktualë. Çipi i ri A10 Fusion i prodhuar nga TSMC (Samsung nuk shfaqet më askund) ka katër bërthama dhe mund të funksionojë duke qenë më efikas ose duke rritur performancën, në varësi të nevojave të sistemit. Kësaj fuqie bruto duhet t’i shtojmë 3 GB RAM, ekskluzive për modelin Plus, dhe që vihen re kur bëhet fjalë për detyra aq thelbësore sa hapja e disa skedave në Safari.

iphone-7-plus-07

Rezultatet e GeekBench që arrin ky iPhone 7 Plus janë me të vërtetë spektakolare, superiore se çdo smartphone tjetër në konkurs, madje edhe Google Pixel XL prezantuar disa ditë më parë. Ai tejkalon MacBook 2016 dhe shumë laptopë të tjerë aktualë, diçka e paimagjinueshme me një smartphone vetëm dy vjet më parë.

Kjo fuqi më e madhe nuk luftohet me efikasitet më të madh, duke arritur sipas Apple deri në 1 orë më shumë autonomi krahasuar me iPhone 6s Plus. Në këtë kuptim, unë do të duhet të pres akoma për të normalizuar përdorimin e iPhone 7 Plus, sepse është shumë herët për të nxjerrë konkluzione dhe gjithashtu përdorimi që po i jap aktualisht është më shumë se intensiv. Për momentin përshtypjet e mia janë se vështirë se ka ndonjë ndryshim midis dy modeleve për sa i përket autonomisë, por unë këmbëngul, është shumë herët për të nxjerrë konkluzione. dhe do të duhet të pres disa javë për një mendim më të fortë.

Kamera, ndryshimi më i dukshëm

Ne e lëmë pikën e fortë të këtij iPhone 7 Plus për të fundit: kamerën e tij. Apple dëshironte që ky të ishte protagonisti i vërtetë i smartphone-it të ri të Apple, dhe megjithëse iPhone 7 përmirëson gjeneratën e mëparshme me një sensor më të mirë dhe stabilizues optik, është iPhone 7 Plus ai që bën diferencën me kamerën e tij të dyfishtë dhe dyfishimin zoom optik. Një aparat fotografik me kënd të gjerë me një hapje f / 1,8 (f / 2,2 kishte atë të iPhone 6s) dhe një lente telefoto me hapje f / 2,8 për të lejuar zmadhimin optik dhe efektin Bokeh, i cili do të mbërrijë me azhurnimin tjetër në iOS 10.1 .

iphone-7-plus-09

Le të lëmë mënjanë të dhënat teknike, dhe të flasim drejtpërdrejt për rezultatet që tregojnë disa shembuj të marrë me kushte të ndryshme ndriçimi dhe pa asnjë lloj përpunimi. Ndryshimet janë të dukshme, me fotografi më të mira sidomos në kushte të ndriçimit të ulët dhe mundësinë, për herë të parë, të mund të kapni fotografi me zoom pa humbur cilësinë, po, me kushte të mira drite.

Video është përmirësuar gjithashtu në iPhone 7 Plus, dhe aftësia për të regjistruar video me zmadhim optik dy herë gjithashtu bën një ndryshim nga iPhone 6s Plus, madje edhe nga iPhone 7. Deri në 4K video me 30 fps mund të arrihen me këtë aparat të ri, duke arritur rezultate spektakolare falë sensorit të saj dhe stabilizimit optik dhe dixhital.. Nuk mund të harrojmë kamerën e përparme 7 Mpx ose blicin e ri me katër LED LED True Tone. Por kamera iPhone 7 Plus meriton një rishikim të veçantë, dhe ne do ta bëjmë.

Foto e 1-të Foto e 2-të Foto e 3-të portret

A ia vlen të ndryshohet?

Kjo është pyetja, dhe fatkeqësisht përgjigja do të duhet të jepet nga secili. Shumë përdorues nuk do ta shohin të domosdoshëm ndryshimin në lidhje me iPhone 6s Plus, apo edhe nga iPhone 6 Plus. Sidoqoftë, do të ketë të tjerë që vetëm për kamera do të duan të bëjnë hapin në brezin e ri. Do të ketë edhe nga ata që duan të kenë ekranin e ri, butonin e ri të fillimit ose të zezën me shkëlqim të zi ose të zezë mat në duart e tyre. Ndoshta asnjë nga tiparet e reja të këtij iPhone 7 Plus nuk është në vetvete e mjaftueshme për të justifikuar ndryshimin për shumë, por është e pamohueshme që të gjitha ato të bashkuara mund të bëjnë që shumë të vendosin të bëjnë hapin në brezin e ri. Vendimi është i juaji.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

13 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Alvaro dijo

  Hiqni dorë për djalin me majën e tjerrjes

 2.   Imazhi i mbajtësit të vendit Rafael Pazos dijo

  Sinqerisht është iPhone më i mirë atje, dhe nuk gërvishtet aq lehtë sa thonë njerëzit, unë kam shkuar në Apple Store për ta gërvishtur atë me çelësat dhe jo një gërvishtje, rrëshqitje e parë pastaj incar, asgjë fare, ka pasur një jetblack që ata kishin ngulitur çelësin sepse alumini ishte ndarë.

  Sinqerisht nëse do të kisha para do t'i blija, por pres iPhone 8n

  1.    Daniel Perez dijo

   Retard i dobët, gjynah është që nuk të kanë kapur. Gjithsesi

   1.    Imazhi i mbajtësit të vendit Rafael Pazos dijo

    Oh subnornal i varfër që nëna e tij nuk i ka mësuar arsimim, së pari e kam bërë me kujdes, kam iPhone tim 6 të patëmetë, e vetmja gjë që njerëzit e ekzagjerojnë është se gërvishtet lehtë.

    Për më tepër, ata janë iPhone të vërtetë të provës, nëse keni parë të gjithë iPhone që kam parë të thyer dhe gjithashtu fëmijë që hedhin iPhone sikur të ishin gurë në tryezë, unë jam një nga ata që lënë iPhone në vendin e tyre

    PS: shko në një shkollë të të mësojë edukimin, çfarë turpi që qeniet njerëzore janë një gomar i tillë ...

    1.    Daniel Perez dijo

     Unë thashë, ju jeni thellësisht i vonuar.

 3.   Ndërmarrje dijo

  Unë jam duke pritur që ata të më thërrasin për timen, por asgjë për dy muaj, çdo vit e njëjtë pa stok, por kjo duket edhe më keq, për të parë nëse ata fillojnë të prodhojnë ato para ose ndonjë zgjidhje nuk është një vit është gjithmonë, normale nëse ka por plus.

 4.   Hektor Sanmej dijo

  Artikull shumë i mirë ... megjithëse në fund të videos ju thoni se është iPhone që ka pasur më shumë ndryshime që nga gjenerata e tij e mëparshme ... dhe NUK është i tillë ... isshtë ai që ka pasur më së paku, pasi që të gjithë ata që kanë ndryshuar nga një brez në tjetrin ata kanë pasur një ndryshim të plotë të dizajnit… Dhe të gjithë e dimë që këtë vit Apple nuk e ka bërë atë për të rezervuar të gjithë artilerinë e rëndë për vitin e ardhshëm anniversary 10 vjetori iPhone… iPhone 8 … Ose mbase… Apple Phone

 5.   David dijo

  Artikull shumë i mirë, nuk më pëlqente shumë iPhone 3 ose 3GS, por i kam pasur të gjitha ato prej alumini që nga iPhone 2g dhe padyshim ato prej qelqi si 4 dhe 4s, kam një dyshim, nuk munda ta gjej atë në sfondin tim iPhone 7 që promovon këtë iPhone, a mund të më ndihmojë dikush?

  1.    Louis Padilla dijo

   Këtu i keni ato: https://www.actualidadiphone.com/descarga-los-fondos-pantalla-del-iphone-7-iphone-7-plus/

   Nuk dihet pse nuk u përfshinë në fund.

 6.   IOS 5 Përgjithmonë dijo

  Çdo gjë shumë e bukur përveç mungesës së foleve

 7.   Pepe_i7_Plus dijo

  "As gjurmët e këmbëve nuk janë shënuar vetëm duke e prekur atë" kë dëshironi të mashtroni me këtë thënie? Sigurisht, është shënuar duke e prekur vetëm atë, është një barbaritet që shenjat e gjurmëve janë të shënuara, ajo ndryshon edhe ngjyrën. Nga mënyra, pse blini një avion të zi nëse do t'i vini një mbulesë?

  1.    Louis Padilla dijo

   E keni parë videon? Aty shihni se si e prekët iPhone dhe nuk është shënuar. Më vjen mirë për zgjedhjen tuaj, unë do ta mbaj Jet Black tim, edhe nëse i vë një mbulesë.

 8.   Hektor Sanmej dijo

  Mire Luis.

  Po mendoj të shkoj nga Matte Black në Jet Black ... pas dy muajsh ... a mund të më thuash nëse ke pësuar shumë gërvishtje? Ju lutemi jini realist ... (gërvishtjet në zonën e kamerës që është zbuluar me kutinë, atë zonë, skajet e poshtme që janë të zbuluara, etj)

  Ju faleminderit!