IPhone 7 mbërrin në Indi me një çmim ndalues

kuzhinier tim-india

Megjithëse gjatë raundit të parë të lansimit të iPhone 7 dhe iPhone 7 Plus shumë ishin vendet e përfshira, sot ka ende vende ku nuk është në dispozicion ose ku ata sapo e kanë marrë atë, siç është rasti i Indisë. Apple po përqendron interesin e saj në këtë vend, me më shumë se 1.200 milion banorë, një treg potencial por ende shumë larg nga të qenit një burim i vërtetë i të ardhurave për djemtë Cupertino. Ardhja e iPhone-it të ri është një sfidë, pasi çmimi i terminalit rritet deri në 900 $, që është gjysma e të ardhurave vjetore të shumicës së qytetarëve.

Apple përballet me detyrime të larta doganore gjë që rrit ndjeshëm çmimin e terminaleve në vend. Në faqen e internetit ku Apple aktualisht shet pajisjet e saj përmes palëve të treta, ne mund të gjejmë 7 GB iPhone 32 për 60.000. Rs, rreth 897,60 dollarë, ndërsa modeli 256 GB kushton deri në 80.000 Rs. Modeli më i shtrenjtë është 7 GB iPhone 256 Plus i cili ka një çmim prej 92.000 Rs. Paga vjetore e një personi në Indi është 1.581 dollarë, sipas stacionit të fundit të Bankës Botërore.

Tani India ofron më pak se 1% të të ardhurave të Apple ku kompania ka një pjesë të tregut prej 5%.ose Aktualisht prodhuesit kryesorë në treg janë Samsung, Micromax, Xiaomi, Lenovo dhe Huawei. Megjithë interesin e vazhdueshëm të Apple në vend, çmimet e larta janë një pengesë shumë e madhe për pajisjet e saj për të zgjeruar pjesën e tyre të tregut, veçanërisht duke pasur parasysh që Apple nuk mund të shesë pajisje të rinovuara pas refuzimit të qeverisë. Por ende duket shumë herët për Apple që të dëshirojë ta kthejë Indinë në Kinën e re që ka lejuar Apple të rritet shumë në vitet e fundit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

9 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Scl dijo

  Ju flisni për ndalues ​​në Indi dhe krahasoni me pagën mesatare atje. Këtu mendoj se është edhe ndaluese. Pagesa e 800 eurove për një celular më duket e mahnitshme.

  1.    karluena dijo

   Plotësisht pajtohem!

  2.    Pablo Aparicio dijo

   Mendoj të njëjtën gjë, por këtu (në Spanjë) shkon sipas zonave. Këtu mendoj se një pagë mesatare në një qytet të madh (Barcelona, ​​Madrid) është 1800 €. Nëse largoheni nga qytetet, paga normale nuk është më shumë se 800 € ... Unë nuk i kam të gjitha të dhënat, por kam lexuar që në Indi iPhone 7 kushton gjysmën e pagës suaj. Nga sa di (në zonën time dhe në qytetet normale) iPhone 7 kushton më shumë se paga mesatare mujore. Unë mendoj se çmimi është më i keq këtu ...

   1.    Morali i Yurit dijo

    Paga vjetore që ata kanë thënë, vjetore ... nga rruga në vendin tim (Kubë) është 15 dollarë në muaj ... kështu që çdo vit do të ishte rreth 180 dollarë ... atje nëse është ndaluese, por jo vetëm molla, çdo gjë, lol

 2.   Ndërmarrje dijo

  Nëse është e shtrenjtë, por jo më shumë se fundi tjetër i lartë, për të parë nëse përveç Indisë ata e sjellin atë në Spanjë tashmë menjëherë, iphone 7 plus 128 GB i zi që kam pritur për javë të tëra dhe ajo që mbetet akoma me sa duket.
  Në lidhje me temën brenda sansumg të nivelit të lartë për shembull ato janë me të njëjtin çmim, të gjitha janë të shtrenjta, ka celularë më të lirë nëse dëshironi, por nëse doni një gamë duhet të paguani shumë.

  1.    Morali i Yurit dijo

   Paga vjetore që ata kanë thënë, vjetore ... nga rruga në vendin tim (Kubë) është 15 dollarë në muaj ... kështu që çdo vit do të ishte rreth 180 dollarë ... atje nëse është ndaluese, por jo vetëm molla, çdo gjë, lol

 3.   iOS-të dijo

  897 dollarë? Epo, njësoj si unë në Spanjë, vetëm unë në euro. Apple nuk ka faj që pagat janë kaq të ulta, imazhe në atë që ju prodhoni çakmakë në Spanjë dhe i shesni ato për 10 € nëse dikush do ta donte atë në Indi, a do ta ulnit çmimin? E njëjta gjë ndodh në Gjermani me makinat e tyre, çfarë na ndodh neve, ata duhet t'i lënë më lirë sepse ne spanjollët paguajmë më pak sepse e vërteta nuk më duket e drejtë

 4.   José dijo

  Burrë, ky lajm ka kuptim ... A fiton dikush nga ju që po komentoni 1.500 € / 1.600 € në vit?

 5.   Cakross dijo

  Sipas informacionit të mësipërm, dhe si koment ... Nëse marrim pagën vjetore prej 1581 dollarë të një personi nga India, do të ishte një pagë prej 131,75 dollarë në muaj ... Unë mendoj se është e pamundur të blesh një ekip nëse duhet të hanë, të vishen, arsimohen, llogari, etj. Ndoshta ka shumë njerëz që mund ta blejnë atë pa probleme, qoftë për ata që kanë një pagë mujore prej më shumë se 1000 dollarë ose euro, dhe mund të blejnë pajisjet më të fundit të Apple.