IPhone 8, 8 Plus dhe X janë në përputhje me sistemin evropian të pozicionimit Galileo

Epoka teknologjike nënkuptonte një para dhe pas, por lëshimi i satelitëve do të thoshte shumë më tepër në mënyrë që terminalet e ndryshëm të mund të gjendeshin nëpër botë. Teknologjia GPS na ka shoqëruar gjatë gjithë kësaj kohe duke na lejuar të udhëtojmë, të ndajmë vendndodhjen tonë dhe shumë gjëra të tjera që zhvilluesit kanë qenë në gjendje të fusin në aplikacionet e tyre.

Produktet më të fundit të lëshuara nga Apple, iPhone 8, 8 Plus dhe iPhone X janë në përputhje me Galileo, sistemi evropian i pozicionimit që ka 15 satelitë operativë në orbitë që dërgojnë informacionin e nevojshëm të pozicionimit te pajisjet në fjalë. Përveç Galileo, këto pajisje mbështesin sisteme të tjera pozicionimi si GPS Amerikan, GLONASS dhe QZSS.

Saktësi më e madhe kur lokalizoni me Galileo, GPS Evropian

Sistemi i pozicionimit satelitor Galileo lindi në Bashkimin Evropian për shkak të nevojës për t'u bërë të pavarur nga sistemet e pozicionimit të fuqive të tjera të mëdha si Shtetet e Bashkuara ose Rusia. Deri më tani, pajisjet Apple ishin në përputhje me GPS, një teknologji e Ushtrisë së Shteteve të Bashkuara; GLONASS, teknologji ruse; dhe QZSS, sistemi japonez i pozicionimit.

Programi Evropian Galileo lindi gjithashtu me pretendimin për të qenë një sistem i përdorim civil. Edhe pse në këtë moment ka 15 satelitë aktivë në orbitë, Pritet që deri në fund të vitit 2020 të ketë dy herë më shumë në orbitë: 30 satelitë që do të rrisin saktësinë e vendndodhjes në terminalet mobil (një nga aplikimet e tij).

 

Pajisjet e tjera të tilla si ato të kompanisë BQ tashmë kanë pajtueshmëri Galileo, por ky lajm është i rëndësishëm sepse është ai Hera e parë e Apple duke integruar teknologjinë evropiane në pajisjet e saj siç është ky sistem i pozicionimit që pretendon të jetë një pionier në navigim. Përzierja e informacionit nga këto sisteme do të rrisë saktësinë në aplikacione të tilla si Maps ose Google Maps.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.