iPhone 8 Plus vs iPhone 7 Plus A ia vlen të ndryshohet?

Prezantimi i së martës së kaluar, 12 shtator, la shumë përdorues shumë të ftohtë. Karakteristikat e reja që kanë marrë iPhone 8 dhe iPhone 8 Plus nuk duken sa duhet sa i përket përdoruesve që synojnë të shesin iPhone e tyre 7 Plus dhe të zgjedhin modelin e ri me të njëjtën madhësi të ekranit.

Sidoqoftë, iPhone X tërhoqi vëmendjen për dizajnin e tij të rinovuar, Face ID, madhësinë e ekranit ... por do të thotë thyerje e barrierës psikologjike prej 1.000 euroMeqenëse modeli më ekonomik është me çmim 1.159 euro dhe na ofron një kapacitet prej 64 GB hapësirë ​​ruajtëse, një kapacitet që mund të jetë më i shkurtër për përdoruesit që kanë modelin 128 GB.

IPhone X 256 GB, modeli tjetër i disponueshëm, do të jetë në dispozicion për 1.329 euro, një çmim tepër i shtrenjtë për shumë përdorues, por që do të ketë vendin e tij në treg. Në këtë artikull do të përmbledhim ndryshimet dhe ngjashmëritë e të dy terminaleve, në mënyrë që të vlerësoni nëse ia vlen vërtet ndryshimi. Padyshim nëse shkoni për iPhone X, ndryshimet janë të mëdha dhe ndryshimi ia vlen, për sa kohë që xhepi juaj e lejon atë.

Çfarë është e njëjta gjë

Touch ID

IPhone 8 dhe 8 plus i ri na ofron të njëjtën gjeneratë të Touch ID si modeli i mëparshëm. Në këtë aspekt duket se Apple ka ndaluar zhvillimin e kësaj teknologjie për përfitimin e Face ID.

Kamera e përparme

Ndërsa iPhone X debuton me një aparat fotografik TrueDetph, modelet më të fundit 5,5 inç na ofrojnë të njëjtën kamera të përparme 7 mpx me një hapje f / 2,2, duke na lejuar të regjistrojmë video me cilësi 1080. Ato janë të disponueshme vetëm në iPhone X.

I papërshkueshëm nga uji

Rezistenca ndaj ujit dhe pluhurit Mbetet e njëjtë në të dy terminalet, IP 67.

Kujtim

Kujtesa e të dy terminaleve nuk është zgjeruar dhe është akoma 3 GB.

Jetëgjatësia e baterisë

Bateria është gjithashtu e njëjtë duke na ofruar 21 orë bisedë, 13 orë shfletim, 14 orë rishikim video dhe deri në 60 orë dëgjim muzike.

Çfarë është e ngjashme

Ekran

Ndryshimi i vetëm që ne gjejmë në këtë kuptim në Shfaqja e tonit të vërtetë, një teknologji që lejon ekranin të përshtatet me ngjyra dhe shkëlqimin ndaj kushteve të ndriçimit që na rrethojnë në mënyrë që ngjyrat të jenë gjithmonë sa më reale. Modelet na ofrojnë një ekran LCD 5,5 inç me rezolucion 1920 x 1090, me një kontrast 1300: 1, teknologji 3D Touch dhe 625 CD / M2 me shkëlqim maksimal.

Kamera e pasme

Kamerat e të dy terminaleve na ofrojnë të njëjtat përfitime: me dy kamera 12 mpx, një kënd i gjerë dhe tjetri telefoto me hapje f / 2.8 dhe f / 1.8 përkatësisht. Por Apple pretendon se edhe kamera edhe sensori janë krejt të reja. Do të duhet të presim që djemtë në iFixit të çmontojnë pajisjen për të parë nëse kamera është ndryshuar vërtet për një kamera më të azhurnuar. Portreti i ri i sfondeve të iPhone 8 Plus janë më të paqarta, gjë që na lejon t'i ndajmë nga sfondi në një mënyrë më të thjeshtë dhe të aplikojmë filtra të veçantë.

Madhësia dhe pesha

IPhone 8 Plus është pak më i rëndë se paraardhësi i tij. Ndërsa iPhone 7 Plus ka një peshë prej 188 gram, modeli i ri peshon 202 gram. Madhësia e terminalit është praktikisht e njëjtë, ato ndryshojnë me 2 mm, por të gjitha rastet që janë në përputhje me iPhone 7 Plus mund të përdoren në mënyrë të përsosur me iPhone 8 Plus siç përmenda dje në një artikull tjetër.

Çfarë është ndryshe

Mbaro mbrapa

Risi kryesore estetike që gjejmë në iPhone 8 Plus lidhet me pjesën e pasme të tij, një pjesë e pasme e bërë nga kristalil në vend të aluminit si modelet e fundit Plus që Apple kishte lansuar në treg.

performanca

Duke u menaxhuar nga A11 Bionic, iPhone 8 Plus i ri na ofron një përmirësim të ndjeshëm të performancës, pasi që sipas Apple është deri në dy herë më shpejt se procesori i mëparshëm. Por në bazë të përditshme ka më shumë gjasa që nëse nuk përdorim lojëra shumë specifike, nuk do të vërejmë përmirësimin e performancës në çdo kohë.

Karikim pa tel

Më në fund djemtë nga Cupertino janë munduar ta ofrojnë këtë sistemi i karikimit pa tel, një sistem karikimi që nuk është i disponueshëm në gjeneratën e mëparshme. Duke marrë parasysh kohën që kjo teknologji është në treg, është e qartë se Apple nuk e shtoi atë vitin e kaluar sepse nuk dëshironte vërtet, sepse tani që është në dispozicion nuk na ofron ndonjë lajm në lidhje me konkurrencën modele që tashmë ata e ofruan atë.

Ngarkesë e shpejtë

Një tjetër risi e iPhone 8 Plus, ne e gjejmë atë në karikimin e shpejtë. Nëse jemi nga ata përdorues që përdorin intensivisht celularin dhe jemi gjithmonë në nxitim kur kalojmë pranë një karikuesi, ky model i ri është ajo që na duhet, pasi, në vetëm gjysmë ore, ne mund të marrim gjysmë karikimi të baterisë. Sigurisht, për këtë ne duhet të përdorim ngarkues të një fuqie specifike.

Disponueshmëria e ngjyrave

IPhone 7 Plus doli në treg në 5 ngjyra, ngjyra që janë ende në dispozicion në treg sot: argjendi, ari, ari i trëndafilit, e zeza me shkëlqim dhe e zeza mat. IPhone 8 është i disponueshëm vetëm në tre ngjyra: argjend, gri hapësirë ​​dhe ari.

Bluetooth

Bluetooth 5.0 ka arritur në gamën e iPhone pas rinovimit të fundit. Falë kësaj teknologjie në versionin 5, diapazoni dhe fuqia e sinjalit zgjerohet në mënyrë të konsiderueshme duke ju lejuar të zgjeroni hapësirën prej 10 metrash që na kufizoi versionin e Bluetooth të ofruar nga iPhone 7 Plus.

Cilësia e regjistrimit

Falë procesorit të ri, iPhone 8 Plus është i aftë të regjistrojë Video me cilësi 4K me 60 fps dhe 1080 video me 240 fps. IPhone 7 Plus nuk lejon regjistrimin e videove në 4K me 30 fps dhe video në 720 me 240 fps.

Çmimi dhe ruajtja

Një tjetër gjë për t'u marrë parasysh është hapësira që do të na duhet në terminalin tonë. IPhone 8 Plus në versionin e tij bazë na ofron 64 GB hapësirë ​​ruajtëse, ndërsa versioni më i shtrenjtë ka një kapacitet prej 256 GB. Modelet aktuale të iPhone 7 Plus kanë kapacitet vetëm 32 dhe 128 GB.

 • iPhone 7 Plus 32 GB - 779 euro.
 • iPhone 7 Plus 128 GB - 889 euro.
 • iPhone 8 Plus 64 GB - 919 euro.
 • iPhone 8 Plus 256 GB - 1,089 euro.

A ia vlen të ndryshohet?

Sipas mendimit tim, Apple mund të kishte ruajtur nomenklaturën e re pasi është një version i përmirësuar i modelit Plus nga viti i kaluar. IPhone 8 dhe 8 Plus nuk na ofron lajme të rëndësishme që mund të ndihemi të detyruar t'i rinovojmë Modeli i mëparshëm, aq më tepër duke pasur parasysh që me rënien e çmimeve të iPhone 7 dhe 7 Plus pas lansimit të modelit të ri, ai e ka bërë tregun e dorës së dytë shumë të komplikuar dhe le të jemi të sinqertë, është keq ta shesësh për të shijuar iPhone 8 Plus duke vendosur më shumë para, thjesht nuk mund ta shoh. Por gjithçka varet nga shijet dhe nevojat tuaja.

Askush nuk dëshiron iPhone 8 dhe iPhone 8 Plus

Cult of Mac, një nga bloget më të mëdhenj në lidhje me Apple, zhvilloi një studim disa ditë më parë për të parë se cilat ishin synimet e blerjes së lexuesve të saj. Nga numri i përgjithshëm i përdoruesve që morën pjesë në sondazh vetëm 6% do të blinin iPhone 8 ndërsa 8% planifikonin të merrnin iPhone 8 Plus. 57% e të anketuarve deklaruan se do të shkonin për iPhone X. Në bloge të tjera të ngjashme, ata kanë kryer sondazhe të ngjashme dhe rezultatet janë praktikisht të njëjta. IPhone X duket se ka përqendruar të gjithë interesin e inxhinierëve të Apple, duke lënë mënjanë zhvillimin e iPhone 8 dhe 8 Plus, një model që ka shumë pak mundësi të bëhet një tjetër shitësi më i mirë i Apple.


Ju intereson:
Zhurma zbulohet gjatë telefonatave me iPhone 8 dhe 8 Plus
Na ndiqni në Google News

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   elessar dijo

  IPhone 8 dhe 8 plus është më i dizajnuar për ata përdorues që nuk kanë bërë ende kërcimin në 6 ose 7. Unë njoh njerëz që kanë akoma 5c ose 5s. IPhone X është një opsion shumë i vogël, shumë i shtrenjtë.

  1.    elessar dijo

   Pakica do të thoshte

 2.   odalie dijo

  Epo, unë që aktualisht kam një iPhone 5s sapo kam marrë iPhone 8 dhe jam mjaft i lumtur që jam i sinqertë. IPhone X nuk ka mbaruar të më bindë, jo vetëm për shkak të çmimit që duket si një abuzim, por për shkak të grimcës së zezë që ka në pjesën e sipërme të tij për të cilën mendoj se do të ishte e vështirë të adaptohej kur shikoja foto, video, etj. dhe mbi të gjitha për shkak të Face ID, një sistem zhbllokimi që më duket jopraktik, veçanërisht për përdorimin e celularit gjatë natës.

  IPhone 8 është e vërtetë që ka një dizajn të vazhdueshëm, por për mua personalisht dhe më shumë që vjen nga një iPhone 5s, më pëlqen ai dizajn dhe ndryshimi do të jetë brutal. Për më tepër, unë shkoj nga 16 GB që kam tani (të cilat janë shumë të pakta për mua) në 64 GB. Nga ana tjetër, ndryshimi në performancë midis 7 dhe 8 është shumë domethënës pasi ekziston mjaft ndryshim në performancë midis procesorët A10 dhe A11.

  Edhe karikimi pa tel do të jetë i shkëlqyeshëm, pasi jam i sëmurë që duhet të jem pas kabllos së vogël tërë ditën me gjak, është një sistem shumë i rehatshëm.

  Dhe për të mos përmendur që pjesa e pasme është prej xhami si iPhone im i vjetër 4 që unë e doja.

  Vërtetë ajo që për shumë është një riparim, për mua është iPhone i përsosur.

  Se iPhone X është shumë i bukur dhe është në ekran, etj. po, por duke paguar 350 € më shumë se sa vlejnë 8 nuk më kompenson, për këtë marr iWatch të ri.

  Unë gjithashtu kuptoj që ata që vijnë nga një iPhone 6s ose 7 nuk duan të kalojnë nëpër kutinë për të pasur një dizajn të ngjashëm, por pagesa prej 1160 € për iPhone X duket si një grabitje e armatosur.

 3.   Elvin qiu dijo

  Nëse nuk kam një telefon iPhone, cilin duhet ta blej 7 plus ose 8 plus?

  1.    Louis Padilla dijo

   Për çmimin e një 7 GB 128 Plus ju keni një 8 GB 64 Plus. Unë do të shkoja për 8 Plus 64 GB kokë më kokë përveç nëse 128 është thelbësore për ju dhe nuk mund ta shpenzoni atë shtesë

 4.   Cosme dijo

  Përshëndetje, a ia vlen të shkosh nga një iPhone 6s në 8 plus?

 5.   mario quesada dijo

  Tani iPhone 7 plus 128 është me çmim shumë të mirë nëse vini nga një iPhone 6 plus ose 6s plus
  Edhe sikur të kisha një 7 plus, unë do të qëndroja me të pasi që xhami i pasmë i iPhone 8 është shumë i shtrenjtë për tu riparuar.