IPhone-t e ardhshëm pritet të kenë ekrane më të hollë dhe më efikasë

Kemi një thashethem të ri. Ka shumë muaj derisa Tim Cook të dalë në skenë në një fjalim të ri Apple për të prezantuar telefonat inteligjentë të rinj të kompanisë, por ato pajisje janë krijuar një vit më parë.

Kontratat e furnizimit për përbërësit e rinj tashmë janë lidhur me furnitorë të ndryshëm. Disa madje po ndërtojnë impiante të reja prodhimi për të përmbushur atë kërkesë dhe për të filluar prodhimin në pak kohë. Megjithëse Apple përpiqet të shmangë dhënien e treguesve për konkurrentët e saj, është praktikisht e pamundur që të mos ketë rrjedhje në lidhje me dizajnet e reja të pjesëve që përbëjnë një iPhone të ri. Sot "tip" ka të bëjë me ekranet e reja.

Sipas faqes në internet të Koresë Elec, Disa modele të iPhone-ve që lançohen këtë vit do të shfaqin ekrane prekëse të integruara të furnizuar nga LG. Artikulli komenton që ekrani LG synon të azhurnojë pajisjet e saj të prodhimit për panelet fleksibël Gen-6 OLED, për ekranet më të vegjël në linjat e tij E-6 në fabrikën Paju në provincën Gyeonggi. Për këtë qëllim, firma do të shtojë pajisje të reja në fillim të vitit 2020 për të prodhuar touchpads të integruara, ndërkohë që kalon në teknologjinë LTPO backplate.

Meqenëse këto linja prodhimi E-6 janë ekskluzive për komponentët e Apple, ekranet e integruara të prekjes do të dorëzohen në iPhone të rinj që do të lëshohen në vitin 2020. Kjo shpjegohet në një raport të fundit nga faqja e internetit Koreane. ETNews, i cili pretendon se të ashtuquajturit modele iPhone 12 Pro do të miratojnë teknologjinë që lejon qarqet me prekje të modelohen drejtpërdrejt në panelin OLED pa nevojën e një shtrese të veçantë, duke rezultuar në një ekran më të hollë dhe kosto më të ulët të prodhimit.

Shfaqja LTPO

Uncleshtë e paqartë nëse këto ekrane më të hollë do të përkthehen në iPhone më të hollë si të tërë këtë vit. Duhet të theksohet se iPhone 11 Pro dhe iPhone 11 Pro Max janë në të vërtetë pak më të trashë dhe më të rëndë se iPhone XS dhe iPhone XS Max, përkatësisht, pasi Apple ka përfshirë bateritë më të mëdha janë iPhone-et e saj të fundit.

Raporti i sotëm nga The Elec gjithashtu thotë se LG po përgatitet të kalojë në teknologjinë LPLO backplane deri në gjysmën e dytë të vitit 2020. Aeroplani prapa është përgjegjës për ndezjen dhe çaktivizimin e pikseleve individuale në ekran.

LTPO, ose Oksid Polikristalor me Temperaturë të Ulët, ka një strukturë të oksidit TFT që përdor deri në 15% më pak energji sesa LTPS ose Polisicilik me Temperaturë të Ulët, teknologjia e prapavijës që Apple përdor sot. Natyrisht kjo do të kontribuojë në shfaqje më efikase dhe jetëgjatësi më të madhe të baterisë në iPhone 2020.

Modelet Apple Watch Series 4 dhe Series 5 tashmë kanë shfaqje LTPO. Apple thotë se kjo teknologji lejon që modelet Series 5 të kenë të njëjtën jetëgjatësi të baterisë deri në 18 orë si modelet Series 4, pavarësisht se ekrani është gjithmonë i ndezur.

Uncleshtë e paqartë nëse LG është e gatshme për të prodhuar në masë shfaqje LTPO në kohë për telefonat inteligjentë të Apple 2020. Ky pritet të jetë një vit i shkëlqyeshëm për iPhone, me thashethemet që tregojnë për madhësitë dhe teknologjitë e reja të ekranit, një kornizë të ridizenjuar si iPhone 4, rrjeti 5G, deri në 6 GB RAM, etj. Do të shohim….


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.