IPhone humbet gjithnjë e më shumë terren; Android rritet më shumë se kurrë

Android mund iPhone-in

Imazhi i kokës përcakton shumë mirë problemet e Apple në këtë drejtim: tre robotë të vegjël të gjelbër që shkatërrojnë një mollë të madhe. Dhe është që përdoruesit kanë gjithnjë e më shumë mundësi, gjë që nuk është e keqe, por iPhone, i cili tani ka vetëm 5 modele për shitje, nuk mund të konkurrojë me mijëra modele me një sistem operativ android çfarë ka në treg dhe kjo është ajo që thonë rezultatet e studimit të fundit.

Të dhënat e fundit janë publikuar Kantar Worldpanel ComTech dhe korrespondojnë me tremujori i parë i vitit 2016. Duhet të mbahet mend se në tremujorin e parë fiskal të vitit 2016 shitjet e iPhone 6s dhe iPhone 6s Plus janë mbledhur, por jo ato të iPhone SE, një kthim në 4 inç që thuhet se ka bërë mjaft mirë për Apple. Nëse shikoni dy nga tregjet më të rëndësishme, iOS ka ulur pjesën e saj të tregut nga 36.5% në 31.6% në Shtetet e Bashkuara, që është një rënie prej 4.9%. Në të njëjtën periudhë dhe zonë, Android ka kaluar nga 58.2% në 65.5%, që është një rritje prej 7.3%.

Android rrit dominimin e saj fyes

Pjesa e tregut

Tregu tjetër më i rëndësishëm për Tim Cook dhe kompaninë është Kina, ku iOS ka ulur praninë e saj nga 26.1% në 21.1%, ndërsa Android është rritur nga 71.8% në 77.7%. Në España, vendi nga ku shkruan një server, domeni Android është më fyesi nga ata që shfaqen në listë, megjithëse Rënia e iOS ka qenë vetëm 0.6%, duke rënë nga 7% në 6.4%. Android ka mbetur me jo më pak se 92.9% të tregut të telefonisë mobile në Spanjë.

Por nëse Apple ka parë se si përdorimi i pajisjeve të saj mobile humbet, Microsoft po sheh praninë e saj dëshmitare praktikisht të zhduket, duke mbetur në vetëm 2.7% në Shtetet e Bashkuara dhe 0.6% në Spanjë. Ku përdoret tjetër Windows Mobile Shtë në Britaninë e Madhe, duke qenë i pranishëm në 6.2% të pajisjeve.

Çfarë do të duhej të bënte Apple nëse dëshironte të fitonte praninë? Unë mendoj se ata mund të bëjnë vetëm një gjë që nuk do të bëjnë: të ulin çmimin e iPhone. Problemi është se Apple nuk po kërkon një prani, nëse jo një fitim që arrin me shitjet e iPhone, edhe pse këtë vit ka qenë i pari që ka parë një rënie të shitjeve që nga lansimi i modelit të parë në 2007 Pyetja është: ka ardhur dita për ata që thanë se «Molla është e dënuar"?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

15 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   frederik dijo

  njeri, molla është një kompani, një shumëkombëshe, një ..., sa kompani ka në botën android? Përdoret nga GJITHA të tjerat, kështu që, sipas mendimit tim, përfundimeve do t'i mungonte ai komponent

  1.    Amauri leija dijo

   Jam plotësisht dakord me ju.

 2.   trapnest dijo

  Unë mendoj se nëse do të rishikoja shitjet e mëdha të SE, do të rimendoja pyetjen përmbyllëse të artikullit.

 3.   Julian dijo

  Të thuash që androidi shet më shumë sesa iPhone është si të thuash që shiten më shumë katër rrota sesa veturat Ferrari.

  1.    Jose dijo

   Pajtohem plotësisht, është si të thuash se ka më shumë gomarë sesa dicks

  2.    frederik dijo

   ky është juliani, shembull i mirë

  3.    Rafa dijo

   Puna është se shumë prej atyre me katër rrota janë Porche, Rolls Royce ose Aston Martin.

   1.    frederik dijo

    Shtë e qartë, por atëherë bëjmë krahasimin me markat veç e veç, jo të gjitha markat (të jetë porsche, rrotulla, aston, etj.) Të bashkuara kundër Ferrarit, kjo është çështja

 4.   Daniel Andrade dijo

  E vërteta është se është e vërtetë, shumë kompani me Android, por le të shohim se Apple ka filluar të ngecë, për shtrydhjen e modelit 4 inç, ndryshimin pothuajse zero nga 6 në 6 dhe spekulimet e modelit të ri kaq të ngjashëm me paraardhësit, më lejoni të mendoj për vendimet e mollës. Nuk po dëgjoni tregun tuaj? Unë nuk jam duke lënë pas dore shitjet, por nuk është e vetmja gjë për të cilën duhet të përpiqesh.

  PS Unë do të prisja për iphone 7 por e vërteta është, unë nuk mendoj se është diçka kaq e rëndësishme dhe unë zgjodha një s7 edge.

  1.    frederik dijo

   Mund të jetë e vërtetë që molla po ngec, dhe unë pajtohem me ju që ka gjëra që mund të përmirësohen, por krahasimi i shitjeve të iOS me ato të android në një bazë të kolegëve nuk duket të jetë më e qëndrueshme në kushtet e njësive të shitura për ndryshimin e tregjeve (android mbulon të gjitha diapazonët e çmimeve dhe iOS jo) dhe të kompanive që janë në bordin e lojërave

   1.    Daniel Andrade dijo

    E vërteta shkoi nga 6 në 6 dhe më la me një neveri në gojë, më dukej deri diku e përsëritur. Kjo është arsyeja pse unë vendosa për gamën më të lartë të celularëve nga android. Unë ende e dua mollën por e di që ajo nuk do të ndryshojë (tingëllon si një e dashur e acaruar) por është e vërtetë. Thjesht shikoni interpretimet e rrjedhjeve të thashethemeve të iPhone 7 të ri. Dhe nga ana e Samsung, e vërteta është të pranosh që produkti i saj më shiti shumë mirë si në dizajn ashtu edhe në funksionalitet është i mahnitshëm.

    Sidoqoftë, nuk mund të krahasoni telefonat masivë android me ato të mollës. Do të ishte më mirë t'i krahasonim ato në lidhje me secilën Markë.

    1.    frederik dijo

     Unë kam punuar me mac që nga viti 1991, shumë ka ndodhur, dhe megjithëse kam punuar edhe me windows, kjo më bën të nervozohem dhe zemërohem për përdorimin e tij, nuk mundem me të, diçka e ngjashme më ndodh me ios dhe android, kjo e fundit është se më bën keq, do të ndodhë sepse jam mësuar shumë me mjediset e mollëve, por android më kujton në shumë raste të dritareve dhe ndërfaqen e saj të vogël intuitive, nëse nuk do të ishte kjo, unë ju siguroj se do të nuk kam më një iphone, sepse mendoj se në pajisje dhe në dizajn industrial, iphone po humbet betejën, e mira (dhe e keqja) që kanë është marrëdhënia e tyre e ngushtë-e butë e cila është shumë e mirë, dhe nga këndvështrimi im , ios i jep disa kthesa androidit

 5.   Bërsi për kafshët dijo

  Epo, Damsung arrin me S7 të tij atë që Apple nuk mundet me 6-tat e tij
  http://computerhoy.com/noticias/moviles/samsung-galaxy-s7-barre-ventas-su-antecesor-43195

 6.   Bërsi për kafshët dijo

  Na vjen keq, Samsung, jo Damsung. Edhe pse më pëlqen më shumë iPhone (kjo është arsyeja pse e kam atë)

 7.   Barechu Warren dijo

  Problemi me të cilin përballet molla është evolucioni i shpejtë i terminaleve aktuale. Jo më parë, por tani edhe një smarfon kinez e vë në telashe aifonin e ngurtë, mbase atje ku aifon ka vendin e tij është në aplikacionet vendase që ofron, ato garazhe ose aplikacione vsts që lejojnë kallajosjen me pajisjet muzikore. Përtej kësaj unë nuk e shoh atë si një kandidat kundër një varg premium android.