IPhone i një marinari mbijeton 6 ditë nën det

Nuk është hera e parë dhe as nuk do të jetë ndoshta e fundit që flasim për rezistencën e ofruar nga disa smartphone në treg kur zhyten nën ujë, dhe nuk po i referohem një kovë me ujë për të bërë disa prova të thjeshta për të verifikuar çertifikimin që prodhuesit ofrojnë në terminalet e tyre.

Sot është radha e një iPhone, specifikisht iPhone X e një marinari i cili, ndërsa kryente detyra pastrimi në një anije, ky ajo ra në një thellësi prej 15 metrash. Megjithëse ai fillimisht u përpoq ta merrte atë përsëri, ai duhej të priste që batica të dilte përpara para se ta kapte përsëri.

Kur batica më në fund u shua Kishin kaluar 6 ditë, iPhone po punonte akoma me bateri 3% dhe ishte plot baltë. Pronari i pajisjes hoqi të gjithë rërën që mbulonte terminalin, përfshirë portën e ngarkimit dhe priti që ajo të thahej. Për fat të mirë për Ben Schofield, pronarin e telefonit, rëra nuk u fut përmes portit të ngarkimit brenda terminalit, gjë që do të kishte shkaktuar dëme të pariparueshme në terminal.

Certifikimi që Apple përfshin, IP67, është i njëjti që mund ta gjejmë në shumicën e terminaleve të nivelit të lartë aktualisht të disponueshëm në treg, një certifikim që garanton se telefoni do të vazhdojë të funksionojë nëse e zhytim në thellësinë 1 metër për 30 sekonda.

Fati që Ben ka pasur me iPhone X të tij, është një rast në një milion, por është mirë të dimë që, ndonjëherë, çertifikimi i mbrojtjes kundër ujit dhe pluhurit që disa prodhues na ofrojnë, në varësi të kushteve që ndodhin, ata mund ta lejojë atë të mbetet i mbrojtur. Më shumë gjasa, terminali ra në një zonë toke, tokë kaq shpejt mbuloi të gjithë terminalin, përfshirë portin e ngarkimit dhe parandalimin e hyrjes së ujit në brendësi.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ivan dijo

  Nuk e besoj, vitin e kaluar në udhëtimin tim veror në Tajlandë pata një aksident fatkeq me iPhone X, kam marrë me qira një kajak dhe megjithëse ata shesin iPhone si të papërshkueshëm nga uji, bleva një rast për ta mbrojtur atë, një herë në vozisjen e ujit në kajak, një valë më ktheu dhe unë rashë në ujë, pas disa orësh, tashmë në tokë, e kuptoj që mbrojtësi nuk u mbyll siç duhet dhe u fut pak ujë, UJE SHUM E VOGL dhe iPhone u fik dhe nuk u ndez më kurrë, unë duhej të shkoja në Madrid për ta marrë atë për të mbështetur dhe ende nën garanci, isha i befasuar që iPhone ishte prishur sepse uji kishte hyrë në të dhe Apple nuk më përgjigjej për këtë dhe unë duhej të blija një të ri . Prandaj e vë në dyshim këtë artikull nga përvoja ime.

  1.    Salla Ignatius dijo

   Ai ishte thjesht me fat, siç e kam shpjeguar në artikull.

   Përshëndetje.