IPhone i ri 13 peshon më shumë dhe është më i trashë se iPhone 12

IPhone 13 i ri në të gjitha ngjyrat e tij në dispozicion

La evolucioni i iPhone Clearlyshtë qartë e dukshme vitet e fundit. Ne kemi parë sesi një pajisje që filloi si një revolucion përsa i përket përdorshmërisë, funksionalitetit dhe shkathtësisë është bërë një element më shumë i prodhimeve audiovizuale, siç është rasti me modelet Pro. Megjithatë, ndonjëherë nga brezi në brez, azhurnimet shtesë të harduerit shkaktojnë disa parametrat teknikë të ndryshojnë. Theshtë rasti i iPhone 13 në të gjithë gamën e tij nga mini versioni tek Pro në të cilin është parë një rritje në peshën e pajisjes, si dhe një rritje në trashësinë e së njëjtës ka shumë të ngjarë për shkak të rritjes së madhësisë së baterisë.

Bateritë më të mëdha kanë qenë në gjendje të rrisin peshën e iPhone 13

El Dizajni i iPhone 13 është shumë i ngjashëm me gjeneratën e mëparshmeMe Në fakt, thashethemet që na kanë shoqëruar muajt e fundit janë përmbushur dhe vështirë se kemi parë ndryshime të mëdha të projektimit në katër modelet e paraqitura. Nga ana tjetër, informacione të tjera që gjithashtu janë përmbushur janë trashësia dhe pesha e shtuar e iPhone 13 të ri.

Artikulli i lidhur:
Regjistrimi 4K ProRes është i disponueshëm vetëm nga 13 GB iPhone 256

iOS 15 në iPhone 13

Ne mund ta shohim atë në këtë tabelë krahasuese ku të gjitha modelet e reja tejkalojnë homologët e tyre të brezit të dymbëdhjetë. Prandaj, shkakton një rritje të trashësisë nga 7,4 milimetra të iPhone 12 në 7,6 mm të gjeneratës së re, një vlerë që mbetet konstante në të gjithë gamën.

iPhone 13 Pro Max iPhone 12 Pro Max iPhone 13 Pro iPhone 12 Pro iPhone 13 iPhone 12 iPhone 13 mini iPhone 12 mini
peshë 238 gr 226 gr 203 gr 187 gr 173 gr 162 gr 140 gr 133 gr
Trashësia 0.76 cm 0.74 cm 0.76 cm 0.74 cm 0.76 cm 0.74 cm 0.76 cm 0.74 cm

Disa ekspertë sugjerojnë që kjo shtim në peshë është për shkak të dy çështjeve. Së pari, duke rritur jetën e baterisë së pajisjes nënkupton që këto duhet të jenë më të mëdha dhe të zënë një hapësirë ​​më të madhe brenda pajisjes dhe të rrisin peshën e së njëjtës. Nga ana tjetër dhe si pasojë e arsyes së parë, rrit trashësinë e pajisjes sepse ne prezantojmë një bateri më të madhe e cila nënkupton një rritje të trashësisë së saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.