iPhone i vitit 2023 do të ketë një lente telefoto periskop sipas Kuo

 

Kamera IPhone 12 Pro periskop. Një fjalë shumë “vintage” që kishte kaluar në filmat e nëndetëseve, duket se do të bëhet modë në ambientin e Apple. Është teknologjia e përdorur për të rritur zmadhimin optik të një kamere smartphone pa rritur trashësinë e pajisjes.

Dhe sipas Kuo, për 2023 do të zbatohet në iPhone. Mund ta shoh veten duke i thënë Sirit: "Siri, ngre periskopin", për të zmadhuar kur bën një foto ...

Ming-Chi Kuo ka publikuar një shënim të ri kërkimor ku shpjegon se Apple planifikon të instalojë një sistem periskopi në kamerat e iPhone-ve të vitit 2023 në mënyrë që të ketë një zmadhim optik më të madh.

Me këtë sistem të periskop, është e mundur të rritet zmadhimi optik i një kamere pa penalizuar trashësinë e pajisjes, pasi distanca e nevojshme midis lenteve për të rritur zmadhimin, do të bëhej duke përfituar nga gjerësia e pajisjes, jo nga trashësia e saj.

Më larg, më shumë zmadhim

periskop

Sa më e madhe të jetë distanca midis lentës dhe sensorit, aq më i madh është zmadhimi. Fizika e pastër.

Duke përdorur një sistem prizmash dhe pasqyrash, një dizajn lente e palosshme drejton dritën në një sensor imazhi në një distancë më të madhe brenda shasisë së telefonit. Me një lente telefoto periskop, inxhinierët e Apple teorikisht mund të shtonin një gjatësi fokale më e madhe duke përfituar nga gjerësia e telefonit. Në foton e bashkangjitur mund ta shohim qartë këtë sistem. Është një çështje e fizikës së pastër.

Ajo që nuk kuptohet plotësisht është se pse Apple nuk e aplikon atë në iPhone-ët e ardhshëm të 2022, duke qenë se është një sistem më se i provuar që aktualisht është i montuar tashmë në disa telefona inteligjentë në treg.

Të dy Galaxy S20 Ultra të Samsung dhe Oppo's Find X2 Pro dhe Reno 10X Zoom Edition ofrojnë zmadhim optik 10x. Ndërkohë, P30 Pro i Huawei dhe X3o Pro i Vivo vijnë me një zmadhim optik 5x. Ata të gjithë përdorin teknologjinë periskop për të arritur këto zmadhime optike.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Miguel Gjallë dijo

  “Të dy Galaxy S20 Ultra të Samsung dhe Oppo's Find X2 Pro dhe Reno 10X Zoom Edition ofrojnë zmadhim optik 10x. Ndërkohë, P30 Pro i Huawei dhe X3o Pro i Vivo vijnë me një zmadhim optik 5x. Ata të gjithë përdorin teknologjinë e periskopit për të arritur këto zmadhime optike."

  Dhe kjo është dy vjet më parë, Apple është shumë vonë.