Parrot Mambo, analiza e një mini droni që befason

Bota e mini dronëve është një çmenduri e vërtetë kur bëhet fjalë për zgjedhjen e një modeli sepse shumëllojshmëria e specifikimeve dhe çmimeve është e madhe, dhe në shumë raste zhgënjimi i madh. Jo të gjithë dronët që mund të gjejmë me çmime të përballueshme përmbushin pritjet, qoftë për menaxhim ose autonomi dhe shumë raste pak pasi i përdorin ato ruhen në një kuti për t’i harruar. Parrot Mambo nuk bën pjesë në këtë kategori, sepse Megjithëse çmimi i tij është disi më i lartë se mesatarja, nuk do të zhgënjejë askënd që kërkon një dron të lehtë për tu trajtuar dhe kjo ofron orë argëtimi.

Një autonomi e pranueshme, shpejtësi e mjaftueshme për të qenë argëtues, por në të njëjtën kohë të mos humbasë menaxhimin, mundësinë e përdorimit të tij me iPhone ose iPad tuaj, një stabilitet që e kanë zili shumica e dronëve të kategorisë së tij dhe aksesorëve, të tilla si një pistoletë e vogël plastike pellet ose piskatore për të marrë dhe hedhur objekte drita janë disa nga karakteristikat e këtij mini droni që është më se ideal për ata që kërkojnë një model të përballueshëm, por me karakteristika superiore.

Dizajni dhe specifikimet

Mësuar me dizajne të tjera më origjinale të Parrot, ky Mambo nuk do të habisë askënd, duke pasur një pamje mjaft konvencionale, por kjo nuk duhet të jetë diçka e keqe. Sigurisht, posa ta keni në duar, vëreni se nuk është një model që blihet në kinezisht. Kompakt dhe rezistent, është një madhësi ideale për përdorim në ambiente të brendshme, me vetëm 18x18cm dhe një peshë prej 63 gramësh.

Një nga aspektet që surprizon më shumë kur filloni të merreni me dronin është qëndrueshmëria e tij, veçanërisht në ambiente të mbyllura. Kjo është për shkak të numrit të mirë të sensorëve që ka kjo dron i vogël: Accelerometer dhe xhiroskop me XNUMX boshte, sensori inercial, sensori tejzanor, sensori barometrik dhe madje edhe një aparat fotografik në pjesën e poshtme i cili jo vetëm që shërben për të kapur fotografi por gjithashtu ndihmon të gjithë sistemin e sensorit për të ruajtur stabilitetin horizontal.

Në kutinë Parrot Mambo jo vetëm që do të gjejmë dronin por do të gjejmë edhe një pistoletë të vogël, një qese me peletë plastikë dhe disa piskatore, si dhe baterinë dhe kabllon e karikuesit me lidhës microUSB. Kjo pistoletë dhe piskatore janë elementët më të diferencuar të kësaj lodre dhe ndihmojnë që argëtimi të shkojë përtej shijimit të thjeshtë të funksionimit të dronit. Ata përshtaten së bashku si copa Lego në majë të dronit. Funksionet e tij janë ashtu siç pritet: pistoleta hap fishekëve, pirgët lejojnë bartjen dhe lëshimin e objekteve me peshë të ulët.

Konfigurimi dhe funksionimi

Ajo që nuk do të gjejmë brenda kutisë është një çelës kontrolli. Parrot Mambo kontrollohet nga telefoni inteligjent ose tableti juaj, falë aplikacionit Freeflight Mini që është i disponueshëm për iOS dhe Android. Lidhja midis të dy pajisjeve bëhet përmes Bluetooth, me një distancë që arrin deri në 20 metra sipas specifikimeve të prodhuesit. Konfigurimi është shumë i thjeshtë dhe lidhja midis smartphone / tablet me Mambo bëhet nga vetë aplikacioni.. Aktivizoni dronin, hapni aplikacionin në telefonin ose tabletin tuaj dhe prisni që të ndodhë lidhja dhe mund të filloni të përdorni pajisjen.

Aplikacioni ju jep informacion në lidhje me baterinë e mbetur të dronit, do t'ju lejojë të shikoni fotot e marra me kamerën më të ulët dhe t'i shkarkoni ato në pajisjen tuaj dhe natyrisht ju mund ta kontrolloni atë përmes kontrolleve në ekran që simulojnë në mënyrë të përsosur një kontroll konvencional doreza Keni mundësi të caktuara konfigurimi që ndryshojnë llojin e kontrollit dhe shpejtësinë e disa lëvizjeve të dronit, në rast se pas një kohe trajtimi duket shumë i thjeshtë.

FreeFlight Mini (Lidhja e AppStore)
FreeFlightMinifalas

Veryshtë shumë e lehtë për të trajtuar këtë dron të vogël edhe nëse nuk keni pasur kurrë përvojë në kontrollimin e këtyre pajisjeve. Aq e thjeshtë sa aplikacioni Ju lejon madje të hiqeni dhe të uleni automatikisht duke shtypur një buton në ekranin e telefonit inteligjent ose tabletit tuaj. Sikur kjo të mos duket e mjaftueshme, ju mund të lëshoni Parrot Mambo tuaj nga dora juaj dhe ta lini të fillojë të fluturojë. Siç kemi treguar më parë, qëndrueshmëria e dronit është me të vërtetë befasuese pa kthesa ose lëkundje në lartësi kur jeni brenda. Në natyrë gjërat ndryshojnë pak, veçanërisht nëse ka pak erë. Në video ju tregoj më në detaje të gjitha funksionet e ofruara nga aplikacioni i kontrollit.

 

Isshtë një dron ideal për përdorim të brendshëm për shkak të madhësisë dhe menaxhimit të tij. Edhe një 10-vjeçar mund ta trajtojë atë pas një trajnimi të vogël dhe të kryejë pirueta pa frikë se do të godasë mure ose ndonjë objekt tjetër. Sigurisht, duhet të mësoheni me atë vonesë të vogël midis rendit që transmetoni nga iPhone dhe veprimit të dronit. Ekziston një vonesë e vogël në porositë që i jepni Mambo që në fillim është i bezdisshëm, por së shpejti ju mësoheni dhe mësoni të kompensoni. Me sa duket kjo është zgjidhur me kontrollin opsional që mund ta blini për vetëm 35 €, por unë nuk kam qenë në gjendje ta verifikoj sepse nuk është në dispozicion.

Virtytet që ju gëzojnë brenda nuk i çojnë jashtë, përveç nëse nuk ka fare erë. Për shkak të madhësisë së tij, ai nuk është ende një dron që toleron erërat shumë mirë, madje as dritën, gjë që nuk do të thotë se nuk është e menaxhueshme jashtë shtëpisë, por do të duhet të mësoni ta kontrolloni atë mirë dhe të kompensoni efektin që era do të ketë në dronin e vogël. Qershia mbi tortë janë piruetat që mund të bëni me shtypjen e një butoni në ekranin e telefonit tuaj, një kënaqësi për të vegjlit në shtëpi. Bateria përputhet me atë që pritet, rreth 9 minuta nëse nuk vendosni ndonjë pajisje shtesë, gjë që e bën blerjen e një baterie tjetër shtesë pothuajse të detyrueshme nëse nuk doni të qëndroni me mjaltin në buzët tuaja. Në modelin që ata na kanë dërguar për rishikim, ishte përfshirë një bateri e dytë me një karikues.

Fuçi, kapëse dhe kamera

Quiteshtë mjaft e zakonshme të gjesh një dron me një aparat fotografik, pothuajse i detyrueshëm edhe në ato më të lirat, por të kesh një fuçi të vogël dhe piskatore është diçka absolutisht e papritur. Ata janë dy aksesorë që nuk do të jenë vendimtar për blerjen e Parrot Mambo, ose të paktën nuk duhet të jenë, por që shtojnë një plus që ju lejon ta shijoni edhe më shumë. Ato gjithashtu paraqesin një sfidë për trajtimin e dronit, sepse shënjestrimi dhe goditja me këtë armë të vogël plastike pellet nuk është e lehtë, njësoj si të marrësh ndonjë element me piskatore.

Këto pajisje të vogla vendosen në vetëm disa sekonda në majë të Mambo duke përdorur baterinë e dronit për funksionimin e tij. Duhet të merret parasysh se përveç konsumit të energjisë së këtyre aksesorëve, rritja e peshës do të thotë që bateria e Parrot Mambo vuan mjaft kur është në vend. Ato janë argëtuese për t'u përdorur, veçanërisht për të vegjlit në shtëpi, por mos harroni se peletët plastikë që vijnë janë të kufizuar dhe se do t'ju duhet t'i kërkoni dhe t'i grumbulloni që argëtimi të zgjasë.

Nuk mund të themi të njëjtën gjë për kamerën, e cila është pothuajse anekdotale me një rezolucion prej vetëm 0.3 Mpx, e cila nuk është e mjaftueshme. Fotot janë pothuajse gjithmonë të lëkundura, me ngjyra shumë të mbytura dhe sa më shpejt që ka pak dritë, ka shumë zhurmë. Por për këtë çmim nuk mund të kërkojmë as kamera HD., kështu që më e mira që mund të bëjmë është ta përdorim atë siç është, një lodër me të cilën të bëjmë foto kurioze dhe qesharake që nuk do t'i përdorni si sfondin e kompjuterit tuaj, por që mund të qeshin.

Mendimi i redaktorit

Parrot Mambo është një mini dron që dallon nga pjesa tjetër falë stabilitetit dhe lehtësisë së trajtimit. Ideale për trajtimin në ambiente të mbyllura, jo aq shumë jashtë, dhe e përsosur për ata që duan një dron të lehtë për tu trajtuar që garanton orë argëtimi, ka gjithashtu shtimin e një topi të vogël topi plastik dhe piskatore që ndihmojnë për ta shijuar atë. Edhe më shumë . Përshtatja e kontrolleve brenda aplikacionit për iOS dhe Android lejon të shtoni pak vështirësi për ata që duan diçka më të përparuar. Për një çmim të përafërt prej 99 € në Amazona Shtë një blerje shumë e rekomanduar për ata që duan të fillojnë në këtë botë ose të bëjnë një dhuratë të mirë.

Papagall Mambo
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4 yje
99 €
 • 80%

 • Papagall Mambo
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit:
 • Dizajn
  Redaktori: 80%
 • Qëndrueshmëria
  Redaktori: 90%
 • Ngarje
  Redaktori: 90%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 80%

rekuizitë

 • Shumë e qëndrueshme dhe e lehtë për tu trajtuar
 • E kontrollueshme nga smartphone dhe tabletë
 • Materiale dhe dizajn të mirë
 • Ideale për brenda
 • Fuçi dhe pirgë për argëtim të shtuar

Contras

 • Kontroll më i ndërlikuar jashtë në kushte me erë
 • Kamera me cilësi të ulët
 • Vonesë e vogël në kontrollet
 • Pothuajse detyroi një bateri të dytë

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.