IPhone SE është një lëvizje e Apple që i lë rivalët e saj jashtë loje

Në një kohë kur tregu i telefonisë duket i ndenjur dhe prodhuesit po përpiqen të hedhin në treg prototipa të mbaruar dobët, funksionalisht të dobët, me çmime stratosferikeApple ka bërë një lëvizje të habitshme me iPhone SE të ri që e lë topin në fushën e konkursit.

IPhone SE nuk është njoftuar në mes të një ngjarje masive, ndoshta edhe pa situatën aktuale që i ka mbyllur të gjithë në shtëpi do të kishte ndodhur në të njëjtën mënyrë. Nuk është një telefon që do të fitojë çmimin për smartphone më të mirë të vititNuk do të kapë as tituj të mëdhenj apo komente spektakolare. Ai arrin me një dizajn të vjetëruar në sytë e shumë njerëzve, me korniza nga një epokë tjetër dhe një madhësi të zvogëluar të ekranit, por të gjithë ata që i shohin këto defekte të iPhone SE janë jashtë tregut të tij.

Nëse shohim njoftimet e mëdha të fundvitit 2019 dhe fillimit të vitit 2020 do të shohim telefona spektakolarë me ekrane të palosshme dhe çmime astronomike. Nëse jemi pak më racionalë dhe nuk e lëmë veten të rrëmbyer nga fishekzjarret, ajo që do të kemi do të jetë smartphone që tani kapërcen paturpësisht barrierën $ 1000, atë që vetëm dy vjet më parë dukej e pakapërcyeshme nga askush dhe Apple do të kushtonte kritika të mëdha kur ai guxoi ta kapërcente atë me iPhone X të tij. Lente të shumta për kamera, ekrane "të pafund", më shumë RAM sesa shumë laptopë profesionistë dhe një listë e gjatë e specifikimeve që përpiqen të justifikojnë çmimin e tepruar të terminalit, duke përfshirë iPhone 11 Pro dhe Mac Pro të Apple në këtë kategori, natyrisht.

Dhe në mes të gjithë kësaj Apple lëshon iPhone SE. E vogël, e modës së vjetër, me një lente të vetme për kamerën tuaj. një ekran LCD dhe një sensor gjurmë gishtash në një buton! Asnjë sensor njohje fytyre ose tejzanor për të njohur gjurmën tuaj të gishtit, nuk ka modalitet të errët për kamerën, pa ekran 120Hz dhe me korniza gjigante. Si mund të guxojë Apple të lëshojë një terminal të këtij lloji në mes të vitit 2020? 

IPhone SE Ai përfshin procesorin A13, më të përparuarin që ka bërë Apple dhe i njëjtë me iPhone 11 dhe 11 Pro. Një procesor, fuqia e të cilit është pa dyshim, në fakt për momentin është më i fuqishmi që ekziston në një pajisje të lëvizshme. Përfshihen gjithashtu 3 GB RAM dhe një kapacitet ruajtje që fillon nga 64 GB. Bërë prej alumini dhe qelqi, me përfundime të nivelit të lartë dhe me një ekran LCD të klasit të parë me një rezolucion 326 dpi dhe True Tone. Sigurisht që përfshin karikim pa tel dhe karikim të shpejtë duke përdorur një karikues 18W Power Delivery (nuk përfshihet) që ju jep 50% karikim në vetëm 30 minuta.

Kamera nuk do të zërë pozicionet më të larta në DxOMark, por është shumë e ngjashme me atë të përfshirë në iPhone XR, me mundësinë e përdorimit të Modalitetit të Portretit (vetëm me njerëz) dhe me të njëjtin funksion Smart HDR si iPhone 11 falë procesorit A13, i cili do të ndihmojë në përmirësimin e kamerës për ta vendosur atë mes XR dhe iPhone 11 falë përpunimit të imazhit. Ky procesor është gjithashtu thelbësor për regjistrimin e videos 4K 60fps. Le të shtojmë gjithçka që kemi thënë në këto dy paragrafë të fundit dhe të shtojmë azhurnime për të paktën 4 vjet (ose më shumë), të gjitha shërbimet e Apple, dyqani i aplikacioneve të tij dhe gjithçka që përfshin hyrjen në ekosistemin e Apple për sa i përket privatësisë, besueshmërisë, etj. Tani le të vendosim 399 $ si çmim.

Ndoshta shumë prej atyre që lexojnë këtë artikull, për faktin e thjeshtë të hyrjes në një blog teknologjie, nuk do ta shohin këtë iPhone SE si një alternativë. Unë vetë mendoj se nuk do të kisha kurrë një telefon të këtij lloji, thjesht për shkak të madhësisë dhe dizajnit të tij, por i kthehem asaj që thashë në fillim të artikullit: ky iPhone nuk është për mua dhe sigurisht jo për ju . Por ka shumë njerëz për të cilët një ekran OLED tingëllon si kinez, të cilët ikin nga ekranet e mëdha prej më shumë se 6 inç dhe që thjesht dëshironi një telefon të besueshëm që do t'ju zgjasë disa vjet dhe me të cilin mund të bëni më shumë sesa foto dhe video të mira, pa frikë se brenda një viti telefoni do të jetë një pajisje e ngadaltë dhe e dhimbshme për t'u përdorur. Dhe e gjithë kjo pa qenë e nevojshme të paguash një pasuri.

Dhe nëse kërkojmë diçka të ngjashme në Android Unë vetëm guxova të them se Pixel 3A mund të jetë në lartësinë e detyrës, megjithëse është bërë prej plastike, nuk ka karikim pa tel ose është i papërshkueshëm nga uji. Ndoshta Pixel 4A kur të lançohet mund të konkurrojë më mirë me iPhone SE të ri, por fatkeqësisht telefoni i Google ka një shpërndarje të ndjeshme dhe shumë do të duhet të ndryshojë gjënë që të jetë një konkurrent i vërtetë për iPhone SE. Ndërsa pjesa tjetër e prodhuesve do të vazhdojnë me eksperimentet e tyre dhe shitjen e prototipave që nuk duhet të ishin larguar kurrë nga laboratori.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   John dijo

  Ka vetëm një pengesë, bateria zgjat shumë pak, shpesh duhet të rimbushet. Nuk është një celular për ta prekur atë tërë ditën, është për atë që duhet të jetë një telefon, thirrjet, shpërdorimi, mesazhet, postat elektronike, periudha.
  Por kjo bateri ka një gjë të mirë, nëse është si 7 është e qëndrueshme, OS do të jetë vjetëruar para se të konsumohet. Të paktën në rastin tim, unë kurrë nuk kam pasur probleme të degradimit ose veshjes, duke punuar ne kemi një 6s dhe një 7 për automatizimin e shtëpisë, podcast, muzikë, etj dhe ato ngarkohen çdo ditë.
  Ky celular do të pensionojë këta të dy në shtëpi, do të jetë kënaqësi të mos duhet të vendosni kabllo!

 2.   Jose Angel dijo

  «Prodhuesit po bëjnë një përpjekje për të hedhur në treg prototipa të mbaruar dobët, jo shumë funksional me çmime stratosferike»… Unë jam një tifoz i Apple por kush e ka shkruar këtë nuk e njeh botën Android!
  Shikoni telefonat e rinj OnePlus, Realme, Oppo, redmi, ...

  Arsyeja që SE i ri do të shesë miliona njësi është sepse në një botë që po kalon një recesion historik, Apple do të hyjë në të me një pajisje shumë të lirë për shitje. Ata do të shesin gjithçka!

  Ata nuk mund ta kishin sjellë atë në një kohë më të mirë!