iPhone SE (2022) Si është iPhone më i lirë në histori?

Gama e iPhone SE ka evoluar me kalimin e viteve, aq sa është pozicionuar si një nga telefonat më të shitur në treg, edicioni pas botimi, pavarësisht "kritikave" të shumta që merr zakonisht me çdo përditësim.

Zbuloni me ne çfarë ka të re në lidhje me iPhone SE të ri (2022), një bishë në petkun e deleve, iPhone më i lirë në katalog. Kompania Cupertino ka dashur të investojë në brendësinë e saj gjithçka që i mungon fasadës... A është ende një opsion interesant sot? Ne do t'ju nxjerrim nga dyshimi shumë shpejt.

Asgjë nuk duket se ka ndryshuar (nga jashtë)

Në pamje të parë dhe siç mund ta keni parë, ky iPhone SE (2022) është identik me paraardhësin e tij, i cili nga ana e tij merr përsipër nga iPhone 8, një telefon që nga jashtë në 2017 tashmë ndihej i vjetëruar dhe tani pothuajse mund të katalogojmë Retro. Në këtë pikë kemi dimensionet e 138,4 x 37,3 x 7,3 milimetra për një peshë jo të vogël 148 gram nga ata që u japin mirëbesim materialeve të tyre të prodhimit, të cilat pavarësisht gjithçkaje, janë ende shumë fisnike, si alumini dhe Gorilla Glass.

Ne mbajmë Touch ID në pjesën e përparme, ato korniza infarkti, një kamerë të vetme në anën e pasme dhe tani tre ngjyra: e kuqe, e zezë dhe e bardhë (argjendi), me atë nuancën e veçantë që Apple u ka dhënë pajisjeve të saj të bardha, siç është tashmë rasti me Apple Watch. Thënë kështu, ne harrojmë plotësisht Face ID në këtë model që duket se ka ngrirë në kohë, në nivelin e dizajnit dhe performancës, mund të themi pak më shumë. Mbetet, po, IP67 rezistencë ndaj ujit.

Ajo mban Paneli LCD TrueTone IPS 4,7 inç, Megjithëse është ende LCD më i mirë në histori (dhe në treg), ai është në kontrast me zbatimin e teknologjive të tjera në shumicën e pajisjeve Apple. Kjo pajisje mban një rezolucion mjaft të dobët prej 1334 × 750 piksele, e cila nuk arrin FullHD.

Më e mira e këtij iPhone është e fshehur

Më "interesante" mbetet për brendësinë e tij, dhe ajo është se Apple ka montuar një bishë të vërtetë nën kapuçin e iPhone SE (2022). procesori Apple A15 Bionic që monton gjithashtu iPhone 13 dhe iPhone 13 Pro, edhe pse në këtë rast nuk na japin informacion për memorien RAM, diçka e zakonshme në rastin e Apple dhe që do ta dimë më vonë falë pamjeve të shpërthyera të iFixit, siç ndodh në çdo edicion. Ky procesor ka një GPU të integruar, është i prodhuar në arkitekturë 5 nanometër dhe sigurisht ka një motor nervor të gjeneratës së pestë, dmth, Apple e ka hedhur jashtë tërësisht pjesën tjetër.

Në mënyrë të ngjashme, përditësoni sistemin tuaj të komunikimit me valë dhe për këtë jo vetëm që monton lidhjen WiFi6 si pjesa tjetër e pajisjeve Apple, por shkon edhe në 5G, lidhja më e fundit dhe më e fuqishme me valë dhe celular në treg, diçka që e ndan nga ana tjetër me gamën e iPhone 13. Ne do të kemi, si mund të ishte ndryshe, një sistem SIM e dyfishtë të përziera, domethënë një kartë NanoSIM dhe një kartë eSIM, të dyja me lidhje 5G.

natyrisht, Ky iPhone SE nuk është i lirë nga NFC, me të cilin mund të bëjmë pagesa përmes Apple Pay, si dhe pjesa tjetër e sistemeve GPS që zbatojnë të gjitha pajisjet Apple.

Sa i përket autonomisë, është befasuese që Apple garanton dy orë më shumë përdorim sesa me modelin e mëparshëm, diçka që mund t'ia atribuojmë A15 Bionic, por që nuk mund ta konfirmojmë pasi nuk kemi informacion të saktë për kapacitetin në mAh të bateria. gjoja e njëjtë si në iPhone SE, domethënë, 1821 mAh me karikim të shpejtë 18 W që mund ta kryejmë përmes kabllit, përmes një karikuesi me standard Qi dhe sigurisht, tani edhe përmes çdo aksesori të pajtueshëm me teknologjinë MagSafe nga Apple, e cila ofron një gamë të tërë aksesorësh dhe mundësish për pajisjen e re të kompanisë.

Kamera është pak më e mirë

Megjithëse Apple insiston të mos vendosë më shumë sensorë në iPhone SE (2022), ai premton se sensori i tij i pasmë 12 MP përfshin teknologjinë e përpunimit të imazhit DeepFusion të Apple që debutoi me iPhone 11, e cila na premton një përmirësim të konsiderueshëm në detajet e fotografive, si si dhe Smart HDR 4 për të përmirësuar kontrastin dhe ngjyrën. Ne kemi gjithashtu "Modalitetin e Portretit", "Ndriçimin e Portretit" dhe "Stilet e Fotografisë", si në pjesën tjetër të pajisjeve në gamë, por jo "Modalitetin e Natës".

Çmimi dhe disponueshmëria

iPhone SE (2022) do të ketë një çmim fillestar prej 529 euro në Spanjë. në dispozicion për blerje duke filluar nga kjo e premte, me dërgesa të planifikuara për më 18 mars dhe në versione të ndryshme ruajtjeje:

  • 64GB: 529 euro.
  • 128GB: 579 euro.
  • 256GB: 699 euro.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.