Mbërrin iPhone SE i ri (2020), "me kosto të ulët" të Apple

Më 31 Mars 2016, iPhone SE mbërriti në treg, një brendshme e rinovuar e iPhone 5s që erdhi për të mbuluar atë treg në të cilin Apple nuk ka një prani, atë të gamës së mesme të telefonisë mobile. Me një çmim mjaft të largët nga modelet aktuale, ai u bë një shitës më i mirë pothuajse i menjëhershëm pavarësisht kritikave, megjithatë, shpejt u ndikua negativisht nga madhësia e ekranit të saj dhe autonomia e tij e kufizuar.

Apple sapo ka prezantuar iPhone SE (2020) pasardhësin e denjë të iPhone SE duke përdorur një formulë që kompania tashmë ka marrë suksese. Ne ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për iPhone SE të ri (2020), çmimin e tij, veçoritë e tij dhe të gjitha të rejat.

Dizajni: Formula për Sukses

Nëse ka funksionuar në atë kohë, nuk mund të gjejmë ndonjë arsye pse nuk mund të funksionojë tani. Padyshim që i referohemi faktit që Apple donte të riciklojë modelin e iPhone 5s në iPhone SE vite më parë. Padyshim që kjo përfaqëson një kursim shumë të rëndësishëm në kostot e projektimit dhe prodhimit të pajisjes, Ajo që në mënyrë të pashmangshme rezulton në një ulje të konsiderueshme të çmimit, është se Apple zakonisht përdor materiale me cilësi më të lartë në prodhimin e pajisjeve të saj dhe modelimi i tyre nuk është saktësisht i lehtë.

Nga ana e tij, ky iPhone SE (2020) trashëgon modelin e iPhone të fundit që kishte një buton Touch ID. Nga jashtë është praktikisht identike, Apple bën një hap prapa në integrimin e Face ID por nuk lë vetëm iPhone SE (2020), dhe kjo është se iPad 10.2 ndjek të njëjtin model të kornizave dhe butonit Home. Nga ana e saj ne kemi alumin për shasinë, një xham të pasmë dhe një sensor të vetëm në kamerë, siç ndodhi në atë kohë me iPhone XR. Pajisja Ai do të shitet në të bardhë / argjend, gri hapësirë ​​dhe një ngjyrë të kuqe karakteristike të fushatës së kompanisë Product (RED). Sigurisht, të gjitha pajisjet ndajnë pjesën e përparme në të zezë.

Lidhur me rezistencën ndaj ujit, iPhone 8 nga i cili ky version trashëgon modelin paraqet rezistencë ndaj ujit, spërkatjes dhe pluhurit të certifikuar me IP67, diçka që supozohet se mbetet në këtë botim të ri të pajisjes. Definitivisht, në nivelin e dizajnit Apple nuk ka rrezikuar shumë, dhe megjithëse vazhdon të tregojë veten si një produkt sigurisht i përshtatshëm në cilësinë e prodhimit, ne kemi ndjenja të ndryshme për kthimin në një panel të atyre dimensioneve me korniza dhe një buton fizik, a jemi kthyer vite mbrapa papritmas?

Hardware: Qengji nga jashtë, ujku nga brenda

Ky iPhone SE (2020), siç ndodhi në kohën e tij me iPhone SE, strehon shumë më tepër nga sa mund të imagjinonim, dhe kjo është që Apple jo vetëm që e prodhoi këtë pajisje për të mirëpritur përdoruesit e rinj që hezitojnë të investojnë katër shifra në një pajisje, por gjithashtu i bën ato të zgjasin, si gjithçka që ata bëjnë. Kjo është arsyeja pse Apple ka vendosur të vendosë në zemër të këtij iPhone SE (2020) atë Procesori Apple A13, i njëjti që monton iPhone 11 Pro dhe iPhone 11 Pro Max.

Fuqia në bollëk në mungesë të të dhënave të kujtesës RAM që Apple kursen në mënyrë të dyshimtë, por që gjithçka tregon se ato janë 3 GB si në rastin e iPhone XR. Nga ana e saj, ne do të kemi tre versione të hapësirës ruajtëse duke filluar nga 64 GB, një model i ndërmjetëm me 128 GB dhe një më i lartë me 256 GB që do të rrisin çmimin e tyre në një mënyrë krejtësisht proporcionale. Ky është gjithashtu një përparim në lidhje me hapësirën ruajtëse që iPhone 8 po ofronte deri tani në katalogun e tij, duke filluar nga baza 32 GB, qartësisht e pamjaftueshme për përdorim të përditshëm sot. Eshtë e panevojshme të thuhet, si zakonisht, ne nuk kemi zgjerim të kujtesës.

Ekran dhe kamera e njohur mirë

Ne kemi në shpinë një sensor i vetëm 12MP me hapje 1.8nm f / 1,4 dhe Blici klasik Dual-Tone që kompania Cupertino ka ndërtuar për një kohë të gjatë. Padyshim që kemi stabilizim optik të imazhit dhe Smart HDR për të përmirësuar cilësinë e përmbajtjes. Kemi disa veçori të softuerit të ndarë me modelet më të fundit të Apple si dhe regjistrimin 4K 60FPS. Një aparat fotografik i mjaftueshëm, por pa frika. E njëjta gjë është thënë për pjesën e përparme të 7 MP me hapje f / 2.2 dhe regjistrim 1080p në 60FPS.

Ekrani i 4,7 inç ka rezolucion HD siç ndodhi në atë kohë në iPhone 8. Ai trashëgon të gjitha tiparet e tij si True Tone, aftësia Haptic Touch (ne e humbasim 3D Touch) dhe është akoma një nga panelet LCD më të mirë në treg për sa i përket riprodhimit dhe shkëlqimit të ngjyrave. Në këto nivele, iPhone SE (2020) nuk përparon praktikisht asgjë në lidhje me iPhone 8 nëse flasim për ekranin, tingullin dhe autonominë. Ne nuk kemi të dhëna specifike për mAh që bateria iPhone SE montohet (2020) por supozojmë se do të jetë rreth 2691 mAh të iPhone 8, apo a do të ketë arritur Apple ta rrisë atë?

Çmimi hyrës dhe disponueshmëria

Apple është dashur të bëjë një "prezantim" shumë anash me këtë rast për shkak të situatës aktuale të tregut dhe kufizimeve të urgjencës globale të shëndetit që po përjetojmë. Për këto arsye, ne tashmë mund të përdorim plotësisht informacionin në lidhje me pajisjen dhe blerjen e saj përmes faqes zyrtare të Apple. Sido që të jetë, ju nuk do të jeni në gjendje të shkoni fizikisht në dyqan për të marrë njësinë tuaj, kështu që mund të ndodhë që për herë të parë në shumë vite fotografitë e shumë radhëve në Apple Store të shmangen me secilën prej nisjet.

IPhone SE (2020) mund të rezervohet në 17 Prill dhe dërgesat e para do të bëhen në 24 Prill. Këto janë çmimet e pritshme:

  • iPhone SE (2020) - 64 GB: 489 euro
  • iPhone SE (2020) - 128 GB: 539 euro
  • iPhone SE (2020) - 256 GB: 589 euro

Mbrojtësit e ekranit iPhone 8 dhe rastet me modelin aktual do të jenë të pajtueshme përkundër rregullimeve të vogla estetike të cilave u është nënshtruar pajisja siç ka ndodhur më parë me pajisjet e tjera të kompanisë. Tani mbetet vetëm për të parë nëse iPhone SE (2020) bëhet vërtet shitësi më i mirë që mund të pritet prej tij. Ne e shfrytëzojmë këtë mundësi për ta kujtuar atë Ju do të merrni një vit falas të Apple TV + për blerjen e këtij produkti.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.