IPhone-ët e ardhshëm mund të kenë shfaqje 120Hz

Po, kemi vetëm një muaj që jemi me siPhone të ri por tashmë po flasim për karakteristikat që mund të kenë modelet që Apple do të na paraqesë në vitin 2020, dhe një prej tyre mund të jetë një ekran i ri me një shpejtësi rifreskimi prej 120Hz. Ekzistojnë tashmë produkte të Apple me këtë lloj ekrani, posaçërisht iPad Pro, por ky do të ishte ekrani i parë OLED me 120Hz që kur iPad-et montojnë ekranet LCD.

Dhe është që për momentin ekzistojnë tashmë modele të nivelit të lartë me ekrane që arrijnë 90Hz (madje edhe disa model 120Hz mund të gjejmë), kështu që Apple tashmë ka filluar të kërkojë që ekranet e tyre të shkëlqyera ProMotion nga iPad me 120Hz arrijnë në iPhone, me të gjitha përmirësimet që kjo sjell.

Shkalla e rifreskimit të ekranit përbëhet nga sa herë në sekondë azhurnohet përmbajtja e shfaqur në ekran. Telefonat inteligjentë zakonisht kanë ekrane 60Hz, që do të thotë se në një sekondë ekrani azhurnohet 60 herë. Të mos ngatërrohet me FPS (kornizat për sekondë), megjithëse ato janë të lidhura. Një video ose lojë me 60fps do të thotë që ajo shfaq 60 imazhe çdo sekondë. Nëse një ekran ka 60Hz dhe përmbajtja 60fps, gjithçka përshtatet në mënyrë të përsosur dhe rezultati është më i butë. Nëse ekrani është 60Hz dhe përmbajtja është 30fps, pajisja duhet të kopjojë çdo imazh (30 × 2 = 60) që përkthehet në më pak rrjedhshmëri.

Ne kete kohe ka shumë pak përmbajtje në 90fps, aq më pak në 120fpsPrandaj, për të parë përmbajtjen multimediale ose për të luajtur lojëra, ekranet 60Hz janë më se të mjaftueshme. Ndërsa ekranet 90Hz dhe 120Hz përhapen, zhvilluesit do të përshtatin lojërat e tyre për të marrë maksimumin prej tyre, por ky nuk është rasti për momentin. Sidoqoftë, vërehet qartë kur lëviz një faqe në internet ose nëpër menutë e një aplikacioni, pasi që kur ekrani azhurnohet më shumë herë në sekondë, rezultati është animacione dhe lëvizje shumë më të buta, pa kërcime.

As nuk mund të harrojmë diçka të rëndësishme. Gjëja e parë është që të "lëvizësh" lojërat mirë me 60fps ose më shumë, të duhet një pajisje e mirë. Gjëja e dytë është se konsumi i baterisë rritet, për shkak të punës së përfshirë në procesin e përpunimit të kësaj përmbajtjeje dhe për shkak se ekrani rifreskohet më shumë herë dhe për këtë arsye harxhon më shumë bateri.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.