IPhone X do t'i japë Samsung më shumë para sesa Galaxy S8 të tij

Pavarësisht nga betejat e tyre të vazhdueshme ligjore dhe rivaliteti i dukshëm midis Samsung dhe Apple, realiteti është se të dy kompanitë kanë një marrëdhënie më shumë se të ngushtë dhe se ata nuk mund të jetojnë pa njëri-tjetrin. Dëshmia e fundit për këtë është se kompania koreane do të fusë 110 dollarë për çdo iPhone X që Apple prodhon për shkak të përbërësve që Samsung prodhon për ata në Cupertino.

Nëse i kushtojmë vëmendje vlerësimeve që bëjnë ekspertët, mund të japim faktin se Samsung mund të fitojë më shumë para duke bërë komponentë për iPhone X sesa duke i bërë ato për vet Samsung Galaxy S8. Si mund të jetë kjo? Ne ju japim detajet më poshtë.

Ekrani është përbërësi më i shtrenjtë i iPhone X, dhe është pikërisht përbërësi që Samsung prodhon ekskluzivisht, edhe pse jo i vetmi. Nëse bashkojmë të gjithë përbërësit që Samsung prodhon për iPhone X, të ardhurat totale të kompanisë për secilën njësi të telefonit inteligjent të Apple vlerësohen në 110 dollarë. Nëse bëjmë të njëjtën llogaritje duke marrë parasysh përbërësit që prodhon Galaxy S8, totali për smartphone është 202 dollarë. Megjithëse ndryshimi midis dy terminaleve është pothuajse i dyfishtë, iPhone X pritet të shesë shumë më tepër sesa Galaxy S8, në mënyrë që ekspertët sigurojnë që prodhuesi korean mund të fusë 4.000 milion dollarë më shumë për t'u prodhuar për Apple sesa për terminalin tuaj.

Padyshim që po na mungon një detaj i rëndësishëm: Samsung do të fitojë më shumë para me Galaxy S8 se sa bën për të bërë përbërës, kështu që nuk është një krahasim i drejtë. Por kjo shërben për të pasqyrojnë shkallën në të cilën Samsung është i interesuar të ketë Apple si klient, dhe pse Apple është aq e shqetësuar me diversifikimin e furnizuesve të saj dhe jo të varet aq shumë nga prodhuesi korean.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.