A do të digjet në ekran iPhone X si Google Pixel 2?

Nuk është hera e parë dhe as nuk do të jetë e fundit që flitet për "ekranet e djegura" që zakonisht ndodhin në panelet OLED ose Super AMOLED. Shtë një problem që, pavarësisht se bëhet gjithnjë e më i mirë, është akoma i fshehur. 

Shembulli i fundit dhe shumë i dobët ka qenë pikërisht Google Pixel 2, telefoni që në teori duhet të jetë shembulli për pajisjet e tjera që lëvizin me Android po paraqet këtë dështim dhe përdoruesit nuk janë shumë të lumtur por… A do ta ketë iPhone X ekranin të djegur si Google Pixel 2?

Epo, le të fillojmë duke marrë parasysh gjënë më të rëndësishme, faktin që ekranet që montohet iPhone X janë prodhuar nga Samsung, një markë që për disa breza e ka përmirësuar ndjeshëm këtë problem, mjaft e vështirë për t'u gjetur në panelet e saj përveç me një kalim të konsiderueshëm të kohës. Një shembull është se asnjë njësi e Apple Watch, paneli i së cilës është gjithashtu nga firma e Koresë së Jugut nuk i ka paraqitur këto probleme. Pra, mund të themi se Samsung këtë herë duhet teorikisht të jetë një shembull garancie për përdoruesit e iOS.

Nga ana tjetër, vetë kompania Cupertino tashmë ka rënë në më shumë se një rast që këto probleme të zakonshme në ekranet e këtyre karakteristikave nuk do të jenë të pranishme në iPhone X, ne imagjinojmë se ata do të kenë bërë të gjitha përpjekjet në softuer dhe imazhe që lëvizin pak (si butoni Home në Galaxy S8) për ta shmangur atë. Sidoqoftë, mos harroni se ky nuk është një test përfundimtar i efektivitetit, ai është akoma një problem i vazhdueshëm në këto ekrane dhe shumë i varur nga përdorimi i secilës që konsiston në mënyrë të pavarur. Pra, gjëja normale është që nëse shohim një ekran të djegur në iPhone X, por jo në një mënyrë sistematike. 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.