IPhone X do të kushtojë më shumë në Itali, Irlandë dhe Indi

një

Dita e rezervimeve ka mbërritur. Sot mund të rezervoni iPhone 8, Apple Watch Series 3 dhe Apple TV 4K, disa nga risitë e prezantuara të Martën e kaluar në Apple Park. Por pajisja sprovuar, iPhone X, Nuk mund të rezervohet deri më 27 tetor.

Çmimet e iPhone X tashmë janë bërë publike në secilin prej vendeve të botës dhe ka dallime të mëdha midis njërit dhe tjetrit. IPhone X më i lirë gjendet në Çikago me një çmim prej 886 euro, ndërsa më të shtrenjtin e merr Italia me një çmim prej 1189, tridhjetë euro më e shtrenjtë se në Spanjë.

E njëjta dilemë e vjetër e çmimeve: iPhone X, radha juaj

Me çdo lançim të produktit Big Apple, analistët kërkojnë çmimin që do të ketë në secilin prej vendeve. Ndryshimi i çmimit ndryshon në varësi të taksat e secilit vend ose shtet (si në Shtetet e Bashkuara), dhe mbi të gjitha, shkëmbimi i monedhës midis dollarit dhe monedhës kombëtare të secilit vend.

Në rastin e Shteteve të Bashkuara, taksat janë shtet, prandaj, secili prej shteteve që përbëjnë SH.B.A. përcakton cilat janë normat e taksave. Por përveç kësaj, qytetet gjithashtu vendosin taksa, kështu që çmimet në Shtetet e Bashkuara luhaten shumë.

 

Nëse analizojmë tabelën e nxjerrë nga Vendi (të gjitha çmimet në euro) mbi këto rreshta mund të shohim se cili është shteti / shteti me një çmim më të lartë për iPhone X Çikago. Ndërsa vlerat e Bashkimit Evropian ato nuk luhaten aq shumë. Në rastin e Spanjës (1159 €) është 30 euro më lirë se në Itali, vendi me çmimi më i shtrenjtë për iPhone X.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Francisco Fernandez dijo

  Ishte një fakt mjaft kurioz që ai ishte plotësisht i pavetëdijshëm. Faleminderit shumë për ndarjen e saj

 2.   altergjik dijo

  iphone x më i lirë është në Oregon ose Delaware, pasi nuk ka taksa