IPhone X ka ekranin më të mirë dhe më të përparuar në treg

DisplayMate, si zakonisht, ka analizuar ekranin e iPhone X të ri dhe ka vlerësuar cilësinë e ekranit që Apple i ka shtuar smartphone-it të saj në shumë aspekte dhe e ka vlerësuar atë "Ekrani më inovativ dhe me performancën më të mirë" i gjetur në një smartphone. Madje shkon deri aty sa të përgëzojmë Samsung për zhvillimin dhe prodhimin e këtij ekrani OLED të jashtëzakonshëm për iPhone X.

Aspektet në të cilat kjo ekran i ri vendos një rekord të ri përfshijnë saktësinë e ngjyrës, shkëlqimin e përgjithshëm, raportin e kontrastit dhe kontrastin në dritën e ambientit. Ajo gjithashtu shquhet si ajo me më pak reflektim dhe ndryshimin më të vogël të shkëlqimit në kënde të ndryshme.. Ne paraqesim të gjithë informacionin e ofruar nga DisplayMate më poshtë.

Ekrani i iPhone X, me një madhësi prej 5,8 inç dhe tip OLED, ka një raport aspekt 19,5: 9, 22% më i lartë se proporcioni i terminaleve të mëparshëm (16: 9), me rezolucion 2,5K (2436 × 1125 ) dhe 458 piksel për inç. Ata ofrojnë imazhe më të mprehta në këtë rezolucion dhe vëren se "Absshtë absurde të ofrosh rezolucione më të larta ose dendësi pikselësh sepse syri i njeriut nuk do të vërejë ndonjë ndryshim".

Lidhur me këndin e shikimit, displayMate thekson se iPhone X vuan nga një humbje më e ulët e shkëlqimit me kënde shikimi prej 30º nëse e krahasojmë me ekranet LCD, me Vlerësimet "Shumë mirë" dhe "Shkëlqyeshëm" për ndryshimet e ngjyrave me kënde të ndryshme shikimi. Ngjyrat e përdorura nga iPhone X përfshijnë gamat sRGB / Rec. 709, përdoret për përmbajtjen më të zakonshme dhe DCI-P3 i ri i përdorur në televizionet 4K Ultra HD. Ndryshimi midis të dy vargjeve të ngjyrave bëhet automatikisht në varësi të përmbajtjes.

Si rezultat, iPhone X shfaq gjithmonë ngjyrat e sakta, as të pangopura dhe as të pangopura. Smartphone-i ka kështu saktësinë më të lartë të ngjyrave të testuara ndonjëherë., me një ekran vizualisht të përsosur. Ajo që e bën këtë ekran "ekranin e përsosur" është diçka e quajtur "Saktësia e Kalibrimit të Ekranit", e cila i jep ekranit OLED saktësi të shkëlqyeshme, me performancë shumë të lartë. Ju keni më shumë informacion në kjo lidhje.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.