Brezi i dytë iPhone XR do të ketë 1 GB RAM më shumë

iPhone XR 2019

Ndërsa vitet kanë kaluar, Apple është rritur gradualisht, sasia e RAM-it në pajisjet tuaja, si iPhone ashtu edhe iPad. Në fakt, RAM është një nga arsyet pse të dy iPhone 6 dhe gjenerata e parë iPad Air janë lënë jashtë ciklit të azhurnimit iOS 1 (të dy kanë 13 GB RAM).

Që nga iPad Air 2 dhe iPhone 6s, Apple filloi të rrisë RAM-in e pajisjeve të saj, ata të dy kishin 2 GB. Aktualisht iPhone XS dhe iPhone XS Max kanë 4 GB RAM, ndërsa iPhone XR ka 3 GB, diçka që duket se do të ndryshojë sipas testit Geekbench.

iPhone XR2 Geekbench

Sipas këtij testi të performancës, i modelit iPhone 12.1, pasardhës i iPhone XR, ky terminal do të menaxhohet nga 4 GB memorie RAM, e cila mund të konfirmojë thashethemet në lidhje me mundësinë e Apple për të rritur RAM-in e iPhone më të shtrenjtë, duke arritur 6 GB memorie, të njëjtën RAM që mund ta gjejmë aktualisht në hapësirën e ruajtjes së iPad Pro 12,9 inç dhe 1 TB.

Më pak fuqi se sa pritej

Ky test i performancës jo vetëm që qëndron në pjesën për sasinë e kujtesës që do të gjejmë në iPhone-in më të shitur të gjeneratës së dytë, pasi mund të shohim edhe rezultatet e testet e performancës së procesorit.

Bazuar në këto teste, iPhone XR i gjeneratës së dytë shënon 5415 pikë me një bërthamë dhe 11294 me shumë bërthama. Kjo supozon se A13 do të jetë vetëm 12% më shpejt se A12 Bionic aktual. Sidoqoftë, rezultati që merrni me shumë bërthama është praktikisht e njëjtë me A12 Bionic.

Nëse supozojmë se ky test i performancës është i vërtetë, kërcimi i performancës nga A12 në A13 do të ishte ai që ofron rritjen më të vogël të energjisë në krahasim me vitet e mëparshme. Ka të ngjarë që Apple të donte të përqendrohej në përmirësimin e konsumit të energjisë në terminalet e saj, duke lënë mënjanë përmirësimin e performancës.

Qualcomm është e barabartë me performancën e Apple

Në vitet e fundit, Apple ka udhëhequr performancën e procesorëve celularë, edhe pse në vitin e fundit, duket se Djemtë nga Qualcomm kanë goditur çelësin dhe aktualisht Snapdragon 855, gjenerata e parë dhe e dytë, oseAto ofrojnë performancë superiore ndaj A12 Bionic.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.