IPod feston 20 vjetorin dhe ky ishte një nga prototipet e gjeneratës së parë

Prototipi i iPod i gjeneratës së parë

Dje ishin njëzet vjet iPod, një nga produktet kryesore nga Apple që nga fillimi i saj. I gjithë dizajni dhe prodhimi i iPod-it ka emra të njohur. Për shembull, dizajni u krye nga ekipi i Jony Ive, një prej stilistëve më të rëndësishëm në Apple, i cili u largua nga kompania në vitin 2019. Pak orë më parë u publikua një prototip i papublikuar i gjeneratës së parë të iPod e cila pa dritën më 23 tetor 2001. Ky prototip është shumë i madh dhe siç konfirmohet nga Fadell, babai i iPod-it, ishte një mënyrë për të parandaluar rrjedhjen e dizajnit përfundimtar në atë kohë.

Një iPod i madh si një prototip i gjeneratës së parë

Ka pasur shumë modele iPod që i kemi parë me sytë tanë. Nga iPod Classic në iPod Nano përmes Shuffle. Një lëvizje që shkaktoi ndryshime të mëdha në riprodhimin e muzikës dhe që sot kanë ndikim në produktet dhe shërbimet muzikore në mbarë botën. Megjithatë, fillimet janë të vështira dhe veçanërisht për Apple kur asnjë prej këtyre produkteve nuk u komercializua në një shkallë të gjerë.

Disa orë më parë ato u botuan në Panik imazhet e një nga prototipet e parë të gjeneratës së parë iPod Classic. Kjo pajisje që Steve Jobs do ta prezantonte më 23 tetor 2001 në krye të një skene. Së pari. Siç mund ta shohim në imazhe, ekrani ishte i vogël në krahasim me ekranin që ata inkorporuan më në fund. Butonat në anë ishin të mëdhenj dhe nuk pasqyronin një mënyrë të mirë për të kontrolluar riprodhimin. Dhe rrota e njohur iPod u ndryshua në një sistem rrethor të vendosur në pjesën e sipërme të majtë.

iPod touch brezi i pestë
Artikulli i lidhur:
Brezi i pestë 16 GB iPod Touch nuk merr më mbështetje zyrtare

Prototipi i iPod i gjeneratës së parë

Fadell, babai i lojtarit, ka postuar një postim në Twitter duke komentuar prototipin. Ai siguron se ishte një prototip që ata e bënë shpejt dhe se funksionoi por në të cilin kishte shumë ajër. Kjo është e vërtetë siç mund ta shihni në imazhet në artikull. Pjesa e brendshme e prototipit është shumë e madhe në krahasim me materialet e prezantuara për funksionimin e tij. Nuk ishte një mënyrë më shumë për të shmangur rrjedhjen e një produkti të ri që në atë kohë nuk ekzistonte.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.