Steve Ballmer, ish CEO i Microsoft, pranon se kishte gabuar kur kritikoi iPhone

Ballmer

Për përdoruesit që kanë kaluar praktikisht të gjitha ose pothuajse të gjitha modelet e iPhone, ju me siguri do të mbani mend deklaratat e bëra nga ish CEO i Microsoft, Steve Ballmer, në të cilat ai pohoi në pyetjet e gazetarëve, se lançimi i një telefoni kaq të shtrenjtë dhe Pa një tastierë ishte një ide shumë e keqe dhe se Apple nuk do të ishte i suksesshëm në atë udhëtim të ri. Koha më në fund ka vërtetuar të drejtën e kompanisë me bazë në Cupertino dhe është marrë nga Steve Ballmer në largim, i cili pasi u largua nga kompania bleu një ekip NBA.

Në një konferencë për shtyp, Ballmer siguroi se ishte çmenduri të lësh një pajisje pa një tastierë me çmim 500 dollarë, duke deklaruar se ishte telefoni më i shtrenjtë në botë dhe se për 99 dollarë mund të gjesh terminale në treg që bënin praktikisht të njëjtën gjë si iPhone, gjithashtu me një tastierë fizike. Ballmer tha se një pajisje pa një tastierë për të dërguar email nuk kishte ndonjë kuptim. Që nga ajo kohë, Ballmer ka qenë një nga protagonistët e shumë GIF-ve që qarkullojnë në internet kur kërkojmë emrin e tij ose të Microsoft-it.

9 vjet më vonë, Ballmer pranoi gabimin e tij në intervistën e fundit që dha për Bloomberg, në të cilën ai pretendon se Apple i ka bërë gjërat me të vërtetë mirë në fund të fundit. Ballmer nuk kishte rënë dakord për mundësinë që operatorët të subvenciononin terminalet, diçka që do të ndihmonte shumë në zgjerimin dhe suksesin që iPhone më në fund ka pasur në të gjitha këto vite.

Gjatë viteve, ne kemi qenë në gjendje të verifikojmë se si iPhone ishte terminali që vendosi trendin dhe ishte një nga të parët që eliminoi tastierën plotësisht për të zbatuar një ekran prekës në të gjithë pjesën e përparme të tij, me të cilin ne mund të kryenim çdo veprim, përfshirë shkrimin përmes një tastiere virtuale në ekran.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.