Javën tjetër Apple do të fillojë pastrimin e App Store

App Store

Vitet e fundit, dyqani i aplikacioneve Google ka tejkaluar numrin e aplikacioneve të disponueshëm në App Store. Por të kesh më shumë nuk do të thotë se aplikacionet e disponueshme kanë cilësi më të lartë ose janë më të mira se ato të rivalit të saj. Të gjithë e dinë që në Play Store mund të gjejmë një numër të madh të aplikacioneve, të cilat mund t'i konsiderojmë si mbeturina, për shkak të dizajnit, sasisë së reklamave dhe dobisë së tyre (plotësisht nule). Edhe pse në App Store mund të gjejmë edhe këtë lloj aplikacioni, duhet gjithashtu të pranohet se ato janë në një numër shumë më të ulët se Google Play Store. Aktualisht në App Store për iOS mund të gjejmë më shumë se 1.700.000 aplikacione nga të cilat pak më shumë se një milion janë në përputhje me iPad dhe 544.000 janë universale.

Kompania me qendër në Cupertino sapo u dërgoi një email zhvilluesve duke njoftuar se javën e ardhshme do të fillojë pastrimin në App Store. Në radhë të parë, do të fillojë duke eleminuar aplikacionet që kanë ndaluar së punuari dhe që janë harruar nga zhvilluesit e tyre, aplikacionet ose lojërat që nuk kanë marrë azhurnime të asnjë lloji vitet e fundit, duke iu përshtatur versioneve të reja të sistemeve operative të kompanisë. Për më tepër, ai do të rishikojë të gjitha Aplikacionet që aktualisht nuk përmbushin më udhëzimet e përcaktuara nga kompania, udhëzues që azhurnohen çdo vit dhe në të cilët vendosen kufizime të reja si mundësi të reja për krijuesit.

Por përveç kësaj, Apple gjithashtu dëshiron zhvilluesit nuk i përdorin ato emra kilometrash që ndonjëherë i përdorin për të përshkruar të gjitha funksionet që kryen një aplikacion ose lojë specifike. Shumë përdorues shkruajnë në kutinë e kërkimit funksionet që bën aplikacioni për të gjetur një që bën atë që u nevojitet, pasi motori i kërkimit i përdorur është plotësisht i padobishëm. Apple ka vendosur që tani e tutje numri i karaktereve të disponueshëm për titullin do të jetë 50. Apple nuk dëshiron që funksionet e Aplikacionit të përshkruhen në titull. Por sigurisht, zhvilluesit janë të detyruar të shtojnë funksionet në titullin tek algoritmi i përdorur në kërkimet e App Store, një algoritëm që nuk kërkon përshkrimin e Aplikacionit, por përqendrohet vetëm te titulli.

Personalisht, konsideroj që para pastrimit të shtëpive të tjera, Apple duhet të fshijë të vetat duke filluar me zgjidhjen e problemeve të algoritmit tuaj të kërkimit në App Store menjëherë. Ju i doni shumë zhvilluesit, duhet të filloni në fillim dhe të rregulloni këtë problem që i ka munduar zhvilluesit pothuajse që nga fillimi i tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.