Bëni kujdes me WhatsApp: ata mund t'ju pushtojnë si Albert Rivera

Hack WhatsApp

Të Premten e kaluar Albert Rivera, një udhëheqës qytetar, u hackua në llogarinë e tij në WhatsApp. Ata arritën të hyjnë në profilin e tyre, të hyjnë në historinë e tyre të bisedave dhe padyshim në listën e tyre të kontakteve. Fakti është se nuk ishte as mafia ruse dhe as një sulm kibernetik turk. Ata arritën të hynin në llogarinë e tyre në WhatsApp në një mënyrë shumë të thjeshtë. Ju shikoni me kujdes sepse mund t’i ndodhë çdokujt. Ne shpjegojmë se si ata e bënë atë.

Ajo që ka ndodhur me Albert Rivera ka qenë një "mashtrim" mjaft i thjeshtë. Normalisht, për këtë lloj vjedhjeje identiteti, përdoren email të rremë, duke imituar bankat, dhe me to ata kërkojnë që të shkruani pseudonimin dhe fjalëkalimin tuaj me ndonjë justifikim. Ata shpesh janë të lehta për t’u dalluar dhe është gjithnjë e më e vështirë për të “përtypur” mashtrimin. Por nëse merrni një SMS me sa duket nga aplikacioni WhatsApp, duke kërkuar kodin e verifikimit, diçka e zakonshme sot në aplikacione të caktuara që kërkojnë një farë verifikimi përmes SMS, ju mund të bini në kurth pafajësisht.

Metoda e përdorur

Ata vetëm duhet të dinin numrin e telefonit të Albert Rivera për të vazhduar me mashtrimin. Tani e tutje, hakeri kontaktoi WhatsApp duke deklaruar se llogaria e tij ishte vjedhur, ose se ai thjesht kishte humbur fjalëkalimin e tij dhe nuk mund të hynte në profilin e tij. Kështu që WhatsApp dërgon një kod verifikimi në numrin e telefonit të treguar më parë përmes SMS.

Deri më tani gjithçka është normale. Ju e merrni kodin në celularin tuaj dhe kur ta futni atë në aplikacion do të keni përsëri qasje në llogarinë tuaj. Qëllimi ishte që pasi të njoftonit WhatsApp, «hakeri» i dërgoi një SMS Albert Rivera duke u paraqitur si një shërbim autenticiteti i WhatsApp, duke i kërkuar që të ridërgojë kodin e aktivizimit që ai kishte marrë momente më parë.

Rivera e gjeti diçka normale, duke besuar se ishte siguria e WhatsApp dhe dërgoi kodin. Pasi krimineli kibernetik mori këtë kod, ai ishte në gjendje të hynte në profilin e Albert Rivera pa ndonjë problem.

Trueshtë e vërtetë që është e mundur të gjurmosh se nga është dërguar SMS, por nëse është bërë nga interneti, ose nga një celular i vjedhur, për shembull, pak mund të bëhet për të identifikuar "hakerin".

Kështu Kini kujdes për kodin e verifikimit SMS. Duhet të jeni shumë të qartë se ku ta dërgoni.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   albin dijo

  Kjo nuk është plotësisht e qartë sepse për të marrë historinë e bisedës ata duhet të regjistrohen (Sulmuesi) me ID ku është rezervimi i WhatsApp. Sulmuesit do të duhej gjithashtu ID (qoftë mollë apo google) dhe fjalëkalim. Kjo nuk është aq e thjeshtë, mos alarmoni njerëzit.

  WhatsApp nuk ka një fjalëkalim nëse nuk keni të aktivizuar vërtetimin me dy faktorë (është më mirë ta aktivizoni). Ata mund të hynin vetëm në listën e kontakteve të Albertit dhe gjithashtu në listën e grupeve të tij. Mos harroni se WhatsApp nuk ruan mesazhe në serverin e vet kështu që nuk është e mundur të shpëtoni mesazhe të vjetra dhe / ose informacione të rëndësishme që janë shkëmbyer.

  Bekime lexues i dashur.