Jo vetëm Evropa, SHBA-ja do të kërkojë gjithashtu karikuesin universal USB-C

kabllot

Ne tashmë e dimë atë iPhone me USB-C do të jetë realitet, ose të paktën duhet të jetë... Bashkimi Evropian arriti një marrëveshje disa javë më parë që do t'u kërkojë prodhuesve të pajisjeve të kenë një karikues universal me USB-C, domethënë Apple do të duhet të heqë Lightning nga iPhone për t'u përshtatur me të tjerët. Marka. Një lajm që padyshim nuk është emocionues në Cupertino, por me të cilin ata mund të bëjnë pak, dhe ai është se mund të mos jetë vetëm Evropa, disa senatorë amerikanë po shqyrtojnë kërkesën e karikuesit universal në SHBA. Vazhdoni të lexoni ndërsa ne ju tregojmë të gjitha detajet…

Dhe po, këta senatorë flasin edhe për USB-C. Dhe pikërisht senatorët Ed Markey, Elizabeth Warren dhe Bernie Sanders i dërguan një letër Sekretarit të Tregtisë së Shteteve të Bashkuara duke folur për mungesa e një standardi ndërveprueshmërie, që çon në dëmtime mjedisore dhe elektronike të mbetjeve, pa folur për problemet që ato paraqesin për vetë konsumatorët. Një letër që ata kanë dërguar duke përfituar nga marrëveshja në nivel evropian dhe i kërkojnë sekretariatit të tregtisë të miratojë standardin, në këtë rast USB-C, i cili është vendosur në Evropë.

Ata shkojnë më tej ndërsa flasin për Rrufeja si një port që është një shembull i qartë i vjetërsimit të planifikuar, një port i shtrenjtë dhe zhgënjyes për konsumatorët që nxit përhapjen e mbetjeve elektronike, thonë ata. Çfarë do të ndodhë? Epo, Apple do të përfundojë duke përshtatur USB-C për të gjitha pajisjet e saj. Nuk mund të harrojmë që iPad dhe Mac tashmë i kanë këto porte, në iPhone po merr shumë kohë por sot USB-C është një port universal dhe nëse nuk është këtë vit, në vitin 2023 do të shohim një iPhone të ri me portin universal me USB-C. Dhe ju, çfarë mendoni se Apple përfundon duke adoptuar USB-C?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   lol dijo

  Nuk është më e nevojshme vetëm për përshtatshmërinë ndaj tregut dhe për të gjitha arsyet që përmendni. Përveç kësaj, porta Lightning ofron një transferim shumë të ngadaltë të të dhënave për madhësinë e imazheve dhe videove që mund të krijojmë me këto pajisje.

  Ka njerëz që janë shumë të zemëruar sepse mund të regjistrojnë video në Dolby Vision dhe për t'i transferuar ato në kompjuterët e tyre duhet të lënë celularin e tyre të lidhur dhe të transferojnë të dhëna për një pasdite të tërë, kur me telefona Android të nivelit të lartë dhe një USB- C mund të transferoni video me të njëjtën cilësi brenda pak minutash.

  Më pëlqen shumë iPhone, por ndonjëherë këto lloj vendimesh nga Apple më bëjnë të mendoj se ata nuk mendojnë aq shumë për përdoruesin sa thonë. Unë mendoj se arsyet tuaja do të kenë, por po: USB-C tani ju lutem!