iOS 11 GM vs iOS 10.3.3, provë e jetës së baterisë

Përsëri flasim për një krahasim të ri që djemtë nga iAppleBytes kanë bërë, si në artikullin tim të mëparshëm, ku ju kam treguar një provë shpejtësie midis iPhone 5s, iPhone, 6, iPhone 6s, iPad Air dhe iPad Air 2 duke ekzekutuar iOS 10.3.3 dhe iOS 11 Golder Master. Shpejtësia është një nga aspektet që mund t'i kthejë më shumë përdoruesit kur bëhet fjalë për azhurnimin në një sistem të ri operativ. Por nuk është arsyeja e vetme, pasi jeta e baterisë është një tjetër problem me të cilin mund të përballemi. Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë dy video nga djemtë nga iAppleBytes në të cilat krahasohen tre terminale: iPhone 5, iPhone 6 dhe iPhone 6s së pari me iOS 10.3.3 dhe më vonë, të njëjtat terminale me iOS 11 GM.

Duhet të mbahet mend se versioni GM i iOS 11 është pothuajse në të gjitha gjasat ai që Apple do të nisë më në fund nesër, kur pas shumë muajsh pritje lëshohet versioni përfundimtar i iOS 11. Për të bërë testin, djemtë në iAppleBytes kanë përdorur aplikacionin funksionin BatteryTest të GeekBench 3, një provë që të gjithë ju mund ta bëni në shtëpi për aq kohë sa mund të jeni pa iPhone për disa orë derisa të përfundojë procesi në të dy versionet e iOS.

Siç mund ta shohim në video, rezultatet janë si më poshtë:

 • iPhone 5s me iOS 10.3.3 testi zgjati 2 orë 48 minuta dhe 40 sekonda, ndërsa me iOS 11, testi zgjati 8 minuta më pak, me një rezultat prej 2 orë, 40 minuta dhe 30 sekonda.
 • iPhone 6 me iOS 10.3.3 na ka ofruar një kohë prej 3 orë, 11 minuta dhe 30 sekonda, ndërsa me iOS 11, kohëzgjatja është rritur me 3 minuta, deri në 3 orë, 14 minuta dhe 30 sekonda.
 • iPhone 6s me iOS 10.3.3 na ofron një kohë prej 4 orë, 38 sekonda dhe 40 sekonda. Drejtimi i iOS 11 testi zgjati edhe 13 minuta më shumë, duke arritur 4 orë, 51 minuta dhe 30 sekonda.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Serge Rivas dijo

  Fakti kurioz dhe mesa duket në modelet më aktuale duket se përmirëson diçka tjetër.