Gjithçka që dihet deri më tani për HomePod

Me prezantimin e Apple Watch Series 3 dhe iPhone X, ka ende një produkt tjetër të ri Apple në listën e blerjeve këtë vit: HomePod. 

Apple parapami altoparlantin e saj të ri inteligjent në qershor në WWDC dhe tani është koha që ajo të dalë në treg. Kjo është ajo që dimë për produktin deri më tani.

Çfarë është HomePod?

HomePod është Altoparlanti i parë i muzikës Apple që nga iPod Hi-Fi (i cili doli në vitin 2007 dhe doli në pension një vit më vonë). HomePod luan muzikë pa tel përmes Wi-Fi direkt nga Apple Music ose nga AirPlay nga iPhone, iPad, Mac dhe pajisjet e tjera të afërta të Apple. HomePod ka të integruar Siri për kontrollin e zërit duke përdorur një grup me gjashtë mikrofona që e bën atë një altoparlant inteligjent.

Cfare mund te besh?

Duke përdorur kontrollin e zërit përmes Siri, HomePod është kryesisht një altoparlant muzikor pa tel për Apple Music. Shërbime të tjera muzikore si Spotify duhet të funksionojnë me AirPlay nga një pajisje afër, por vetëm Apple Music do të ofrojë kontroll të zgjuar të zërit.  Ashtu si Google Home dhe Amazon Echo, HomePod do të jetë gjithashtu një kontrollues i zgjuar i shtëpisë dhe i vetmi altoparlant inteligjent për të punuar me pajisjet HomeKit. HomePod është gjithashtu një qendër HomeKit kështu që ju mund të kontrolloni aksesorët në distancë dhe të ekzekutoni automatizime përmes tij pa një TV Apple ose iPad në shtëpi. 

HomePod nuk është i kufizuar në kontrollimin vetëm të Apple Music dhe HomeKit. HomePod Mund të luani gjithashtu podkaste të Apple, të vendosni alarme, të jepni lajme, të caktoni përkujtesa dhe madje të dërgoni mesazhe.. Nuk është e qartë nëse thirrjet zanore do të mbështeten gjithashtu.

Karakteristika të tjera inteligjente përfshijnë riprodhimin audio me shumë dhoma me AirPlay 2, çiftimin stereo midis dy HomePods aty pranë dhe akordimin automatik të audios bazuar në vetëdijen hapësinore. Analizon automatikisht akustikën, rregullon tingullin bazuar në vendosjen e altoparlantit dhe drejton muzikën në drejtimin optimal. Cilado qoftë vendndodhja. Përballë murit, në një raft ose në mes të dhomës, ju gjithmonë merrni një përvojë dëgjuese gjithëpërfshirëse.

Aplikime të palëve të treta

Përputhshmëria e palëve të treta do të jetë shumë e kufizuar për të filluar. HomePod është kryesisht një altoparlant inteligjent që punon me shërbimet e Apple si Apple Music, podcastet e Apple, HomeKit, lajmërimet dhe veçori të tjera Siri që nuk janë të disponueshme në altoparlantët inteligjentë konkurrues. Megjithatë, Siri mbështet aplikacione të palëve të treta në iOS dhe HomePod do të ketë mbështetje të kufizuar për këtë përmes SiriKit që nga iOS 11.2. SiriKit për HomePod lejon aplikacione të palëve të treta që përdorin SiriKit në iOS për mesazhe, lista dhe shënime për të punuar me pajisjen pa ndonjë konfigurim shtesë.

Dizajn

Vjen në dy ngjyra: gri e bardhë ose hapësirë. Të dy versionet janë të mbështjella me pëlhurë rrjetë dhe shfaqin një formë valësh LED në pjesën e sipërme për të treguar aktivitetin e Siri. Ndërsa kjo zonë nuk është saktësisht një ekran, drita LED e saj është dinamike dhe mund të ndryshojë për të treguar edhe kontrollet e volumit. Sipërfaqja e sipërme është gjithashtu e ndjeshme në prekje dhe mund të përdoret për të thirrur Siri ose për të kontrolluar riprodhimin e audios.

Especificaciones

Apple faturon HomePod si një altoparlant më të mirë sesa Sonos Play 3 $: 299 që e vë atë mbi 199 Sonos One dhe ndoshta nën Sonos Play: 5 nga 499 për sa i përket cilësisë së audios, por do të duhet të testojmë HomePod kur të nisë të jesh i sigurt për të. Sa i përket specifikimeve, Apple detajon dimensionet dhe pjesët e brendshme për të marrë një ide se çfarë të presësh.

dimensionet:

• 6.8 inç i gjatë (172 mm)

• 5.6 inç i gjerë (142 mm)

pesha:

• 5.5 paund (2.5 kg)

Teknologjia audio

woofer me amplifikues të personalizuar

• Matrica prej shtatë cicërima, secili me amp e tij të personalizuar

• Marrëveshje me gjashtë mikrofona për Siri me distancë të largët dhe zbulimin e dhomës

• Mikrofon i brendshëm i kalibrimit me frekuencë të ulët për korrigjim automatik të basit

• Formimi i rrezeve audio direkte dhe të ambientit

• Përpunim dinamik transparent në nivelin e studios

pa tel

• 802.11a / b / g / n / ac Wi - Fi me MIMO

• Mbështetje për altoparlantë me shumë dhoma me AirPlay 2

Për sa i përket fuqisë së përpunimit, HomePod transporton pajisjen me çipin A8 të Apple që debutoi me iPhone 6 dhe 6 Plus dhe përdoret gjithashtu në Apple TV të gjeneratës së katërt.

Data e lëshimit / disponueshmëria / çmimi

Apple prezantoi HomePod në Qershor në WWDC të saj, por Phil Schiller nuk specifikoi asgjë në lidhje me një datë të lëshimitVetëm se do të ishte në dhjetor: "Do të fillojë transportimi në dhjetor, së pari në SH.B.A., MB dhe Australi dhe më pas, vitin e ardhshëm, në pjesën tjetër të botës."

HomePod do të kushtojë 350 dollarë në Shtetet e Bashkuara; Apple ende nuk ka njoftuar çmimet ndërkombëtare.

Urdhër paraprak

Mirë, kështu që ne e dimë që HomePod do të jetë në dispozicion diku në dhjetor, por kur mund ta blini? Para-porositë për pajisjet e reja në përgjithësi hapur një javë para nisjes. Kjo do të thotë që ne do të jemi në gjendje të shohim porositë e HomePod të paktën deri një javë para dhjetorit, më 24 nëntor, rastësisht Zi e premte, dita më e madhe e blerjeve të vitit në SH.B.A. dhe e cila festohet edhe këtu në Spanjë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.