A mund të rikuperoni skedarët e fshirë aksidentalisht në iOS?

Skedarët e fshirë në iPhone

Si iPhone ashtu edhe iPad janë bërë mjete të zakonshme në ditët tona për punë dhe studime, iPad duke qenë një pajisje ideale. Në vitet e fundit, hapësira e magazinimit të pajisjeve të menaxhuara nga iOS është zgjeruar deri në 64 GB, më shumë se hapësirë ​​e mjaftueshme për të ruani çdo lloj përmbajtjeje.

Kur kompjuterët filluan të ishin pjesë e jetës sonë të përditshme, nevoja për të bërja e kopjeve rezervë u bë e domosdoshme, një detyrim që shumë përdorues e kalojnë Olimpik sepse mendojnë se pajisja e tyre nuk do të ndalojë kurrë së punuari, se nuk do ta humbasin kurrë dhe aq më pak që mund të vidhet.

Çfarë ndodh nëse e humbasim pajisjen? Çfarë ndodh nëse fshijmë një skedar? Çfarë ndodh nëse pajisja jonë pushon së punuari? Jo mirë, pasi kemi humbur hyrjen në të gjitha skedarët që ishin ruajtur në pajisje. Për fat të mirë në botën e kompjuterëve, ekziston një zgjidhje për këto lloj problemesh, problemesh motivuar nga zakonet e këqija të njerëzve dhe se ato janë më të zakonshme sesa duhej të ishin.

Duke qenë më të zakonshëm sesa duhet, zgjidhje të ndryshme për të rikuperoni skedarët që ne kemi fshirë aksidentalisht në iOS, zgjidhje që detajojmë më poshtë.

icloud

Rikuperoni skedarët e fshirë nga iCloud

Nëse përdorim iCloud në iPhone ose iPad, të gjitha skedarët, si dhe fotografitë dhe videot që marrim me pajisjen tonë, ruaj një kopje në re, për sa kohë që aplikacionet janë të përputhshme, pasi që disa prej tyre na lejojnë të ruajmë përmbajtjen në nivel lokal ose në një shërbim të ruajtjes përveç iCloud.

Nëse fshijmë një skedar, kur pajisja sinkronizohet me Apple cloud, ajo do të hiqet fillimisht nga iCloud. Kur them fillimisht është sepse nuk hiqet me të vërtetë, por është zhvendosur në koshin e plehrave iCloud, ku mund të gjejmë të gjitha skedarët që kemi fshirë në 30 ditët e fundit.

Nëse janë fotografi ose video, kur i fshini nga ndonjë prej albumeve që kemi në aplikacionin Fotografitë, këto transferohen automatikisht në albumin e Fshirë ndodhet në fund të të gjithë albumeve që kemi krijuar në aplikacionin Fotografitë. Këto video dhe foto ruhen në këtë dosje deri në 30 ditë pas fshirjes së tyre, pas së cilës ne do të detyrohemi të përdorim metoda të tjera.

Google Drive, Dropbox, OneDrive ...

Dropbox dhe OneDrive na lejojnë të bëjmë një kopje rezervë të të gjitha fotove dhe videove që marrim me iPhone ose iPad, skedarët që ngarkohen automatikisht në retë përkatëse, kështu që në rast të humbjes së pajisjes sonë ose fshirjes së ndonjë prej këtyre skedarëve, do të vazhdojë të jetë në dispozicion në shërbimin përkatës.

Nëse i fshijmë nga pajisjet tona, këto nuk hiqen nga reja, ndryshe nga çfarë ndodh me iCloud. Edhe kështu, si Dropbox ashtu edhe OneDrive përfshijnë gjithashtu një plehra ku skedarët që fshijmë ruhen direkt nga cloud.

Funksionimi i Google Photos është i ndryshëm, pasi që nëse fshijmë një imazh nga albumi ynë, ai është gjithashtu fshihet automatikisht nga biblioteka jonë cloud të Google. Për fat të mirë, ky shërbim, si iCloud, Dropbox dhe OneDrive, gjithashtu përfshin një plehra ku ruhen të gjitha imazhet dhe fotografitë që kemi fshirë gjatë 30 ditëve në vijim.

Nëse punojmë me Office ose Google Docs

Aplikacione për zyra

Kur krijoni dokumente teksti, fletëllogaritëse ose prezantime, në App Store kemi zgjidhjen që Microsoft na ofron përmes Office si ajo që Google na ofron përmes Dokumenteve të Google, Numrave të Google dhe Prezentimeve të Google.

Megjithëse mund t'i ruajmë skedarët lokalisht në pajisjen tonë, ato janë konfiguruar në mënyrë që të gjitha dokumentet që krijojmë të ruhen në renë kompjuterike, OneDrive për Office dhe Google Drive / Google One për Google. Në këtë mënyrë, ne mundemi shpejt shërohen dokumentet me të cilat ne zakonisht punojmë pa pasur nevojë të përdorim metoda të tjera.

Kërkoni në rezervë

Skedarët e fshirë në iPhone

Nëse ne rregullisht bëjmë kopje rezervë të iPhone ose iPad në një PC ose Mac, ajo rezervë mund të na ndihmojë të rikuperojmë skedarët që kemi krijuar në aplikacione që nuk janë të sinkronizuara me iCloud, siç e kam shpjeguar në seksionin e mëparshëm dhe që papritmas kanë ndaluar së shfaquri në aplikacion.

Rezervimet e koduara që bëjmë përmes Mac-ut tonë ose përmes Windows nuk janë të arritshme përmes mjeteve që na lejojnë t'i krijojmë ato, prandaj duhet të përdorni aplikacione të palëve të treta si ajo që na ofron Stellar.

Stellar është një softuer rikuperimi i të dhënave për iPhone dhe iPad që na lejon të kemi qasje në kopjet rezervë të koduara të pajisjes sonë dhe kështu të jemi në gjendje të nxjerrim të gjithë përmbajtjen që duam të rimarrim, qofshin dokumente, fotografi, video, albume me imazhe, mesazhe WhatsApp dhe aplikacione të tjera mesazhesh, kontakte, shënime, faqeshënues nga Safari, kalendarët, etj. Ai gjithashtu ka një version falas të rikuperimit për Mac që mund ta shkarkoni duke klikuar këtu.

Ky aplikacion është i pajtueshëm nga iPhone 4 dhe nga iPad mini 2 tani e tutje, kështu që edhe nëse pajisja juaj është e vjetër, do të jeni në gjendje të rikuperoni informacionin që ka ruajtur nëse mbani ende një kopje rezervë në kompjuterin tuaj. Në mënyrë që të përdorim zgjidhjen që na ofron Stellar, kompjuteri ynë duhet të menaxhohet nga Windows 7 ose më i lartë ose macOS 10.8 ose më i lartë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.