A përdorni HomeKit? Tani Apple ju tregon se si funksionon në Apple Store

Në fjalën kryesore që unë festova Apple në 2014 gjatë WWDC filloi HomeKit. Në atë kohë ne ishim në iOS 8 dhe shumë përdorues nuk e kishin të qartë konceptin e ri të automatizimit të shtëpisë që Apple po zbatonte me këtë mjet.

Automatizimi i shtëpisë në shtëpi ishte diçka mjaft i shtrenjtë dhe jo të gjithë e kishim të qartë se ky funksionalitet i ri do të arrinte tek të gjithë përdoruesit, por është e vërtetë që po të mos ishte për Apple, unë personalisht nuk do të kisha provuar produkte që lidhen me automatizimin e shtëpisë në ato ditë . Sipas mendimit tim, vetëm më "geeks" ishin të interesuar për këtë teknologji kur ata nga Cupertino u përfshinë, por gjithashtu ishte diçka e shtrenjtë për shumicën, e panjohur, e komplikuar dhe e pakët në ato vite.

Nëse nuk keni përdorur kurrë Homekit, ju rekomandojmë ta bëni sa më shumë që të jetë e mundur. Në të vërtetë është shumë më e lehtë për t'u përdorur nga sa mendojnë shumë, përveç kësaj ato janë gjithnjë e më të përballueshme ekonomikisht dhe ne gjejmë më shumë produkte që po bashkohen me makinën e automatizimit të shtëpisë për të gjithë. Në Actualidad iPhone kemi disa rishikime rreth produkteve të pajtueshme me HomeKit (do të kemi më shumë së shpejti) dhe lajme, ato janë gjithashtu vërtet i lehtë për t’u përdorur falë Siri dhe ato na lejojnë të hapim ose mbyllim dritat, në disa raste dyert, kamerat dhe madje të shtojmë pajisje të përputhshme për përdorim si priza, sensorë, mbajtëse llambash, etj ...

Tani Apple vendos në disa nga dyqanet e saj më aktuale një seksion në dispozicion për përdoruesit me mundësinë e përdorimit të Homekit në një simulim të vërtetë. Sipas mendimit tim Apple kërkon një kohë të gjatë për të shtuar këto demonstrata në dyqanet e saj, por është më mirë vonë se kurrë. Në këto dyqane gjejmë produkte të përputhshëm si iPhone, Apple Watch dhe iPad. Tani për tani, dyqanet e para që përfshijnë këtë pjesë janë ato të Shtetet e Bashkuara, disa nga Mbretëria e Bashkuar, Emiratet e Bashkuara Arabe, Gjermania, Meksika, Singapori dhe Tajvani. 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.