Apple Research fillon studime të reja të dëgjimit, zemrës, aktivitetit dhe shëndetit të grave

Hulumtimi i Apple
Në Keynote në Shtator, Apple njoftoi një aplikacion të ri të quajtur Hulumtimi i Apple. Isshtë një program i hapur kërkimor për pjesëmarrësit me një Apple Watch dhe një iPhone. Paraqet duke bërë një studim mbi tema të tilla të rëndësishme si shëndeti i zemrës, lëvizja, dëgjimi dhe shëndeti i grave.

Që nga kjo e enjte, ky aplikacion është lansuar tashmë në Shtetet e Bashkuara në mënyrë që përdoruesit që duan të regjistrohen të mund të japin të dhënat e tyre shëndetësore në mënyrë anonime për të kontribuar në këtë studim. Kompania siguron që pjesëmarrësit të mund të kontribuojnë në zbulimet e mëdha mjekësore dhe të ndihmojnë në krijimin e gjeneratës së ardhshme të pajisjeve të kujdesit shëndetësor.

Studimi i dëgjimit

Studimi i Dëgjimit të Apple do të mbledhë të dhëna për përdorimin e kufjeve dhe ekspozimin ndaj tingullit të ambientit përmes iPhone dhe aplikacionit të ri të Zhurmës në Apple Watch. Universiteti i Miçiganit do të përdorë të dhënat për të përcaktuar se sa ekspozimi afatgjatë ndaj zërit mund të ndikojë në nivelet e stresit dhe shëndetin kardiovaskular. Pjesëmarrësit do të caktohen rastësisht në grupe brenda studimit, për të vlerësuar nëse marrja e njoftimeve nga aplikacioni shëndetësor kur zbulohet ekspozimi ndaj tingullit të lartë mund t'i motivojë përdoruesit të modifikojnë sjelljet e dëgjimit.

Studimi i zemrës dhe aktivitetit

Studimi i zemrës dhe aktivitetit, është pjesë e një përpjekjeje më të gjerë për të promovuar veprimtari më të shëndetshme dhe për të përmirësuar sistemin kardiovaskular. Apple po bashkëpunon me Spitalin e Brighan dhe Grave dhe Shoqatën Amerikane të Zemrës për të hetuar se si lëvizja e dëmtuar, së bashku me detajet rreth rrahjeve të zemrës dhe ritmit, mund të përdoren si shenja të mundshme paralajmëruese të hershme të fibrilacionit atrial.

Studimi i Shëndetit të Grave

Apple Women synon të avancojë të kuptuarit e cikleve menstruale dhe lidhjen e tyre me kushte të ndryshme shëndetësore, duke përfshirë sindromën e vezoreve policistike, infertilitetin, osteoporozën dhe tranzicionin në menopauzë. Studimi po kryhet në bashkëpunim me Shkollën TH të Harvardit të Shëndetit Publik, TH Chan dhe Institutin Kombëtar të Shkencave të Shëndetit Mjedisor NIH.

Studimi do të përdorë iPhone të çiftuar me një Apple Watch për të mbledhur informacione për ndjekjen e ciklit dhe do të kryejë sondazhe mujore për të kuptuar përvojën unike menstruale të secilit pjesëmarrës. Të dhënat do të kombinohen për të analizuar ndikimin e sjelljeve dhe zakoneve të caktuara në një gamë të gjerë të çështjeve të shëndetit riprodhues.

Hulumtimi i Apple

Aplikacioni Apple Research

Në veprimtarinë e saj në shtator, Apple prezantoi tre projekte me qëllim përmirësimin e shëndetit të njerëzve. Studimet do të përdorin të dhënat e siguruara nga Apple Watch, duke përfshirë disa tipare që ishin të reja për watchOS 6.

Themeli për aplikacionin Research është zhvilluar gjatë dhe pas Studimit të Zemrës së Apple. Universiteti Stanford ka botuar këtë javë një punë bazuar në të dhënat e marra në këtë studim. Apple e filloi këtë projekt në fund të vitit 2017, me programin e quajtur më vonë American Heart Journal, me titull "Aritmia më e madhe e të gjitha kohërave". Hetimi përfundoi në 2018 dhe të dhënat e marra në atë studim u përdorën për të marrë miratimin e FDA për elektrokardiogramën që tregon serinë Apple Watch 4.

Për vite, Apple ka bërë shumë përpjekje për të studjuar se si pajisjet e saj mund të na ndihmojnë të përmirësojmë shëndetin tonë, dhe kjo është për t'u vlerësuar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.