Kështu funksionon përkthyesi Siri në iOS 11

iOS 11 solli një ndryshim shumë të rëndësishëm në niveli i ndërfaqes në iPad por në një nivel funksional u prezantuan disa aspekte interesante të tilla si aplikacioni i ri Files, ose menaxheri multimedial AirPlay 2 ose përmirësimet në kamera. Siri u përmirësua në iOS 11 Por ende ka nevojë për përmirësime të mëdha pasi asistentët e tjerë, si Google Assistant, e tejkalojnë atë në shumë mënyra.

Një nga përmirësimet e bëra në asistentin e zërit të Apple në iOS 11 ishte aftësia për të përktheni fjalë ose tekste nga anglishtja në gjuhë të tjera. Për momentin, është i disponueshëm vetëm përkthimi nga anglishtja në gjuhë të tjera, por pritet që në azhurnimet e ardhshme të integrohen gjuhë të reja në mënyrë që Siri të bëhet një Përkthyes universal Ja se si ta përdorni këtë mjet.

 

Përktheni tekste nga anglishtja në spanjisht me Siri në iOS 11

Rëndësia e njohjes së gjuhëve është më se e dukshme në një shoqëri ku anglishtja po bëhet gjuha e preferuar në shumë fusha. Por për ata që ende kanë vështirësi me këtë gjuhë iOS 11 ju lejon të përktheni tekstet. Për momentin, ky përkthim është i disponueshëm në iOS 11 të Anglisht Mandarin, Frëngjisht, Gjermanisht, Italisht dhe Spanjisht. Në rastin tonë, ne mund të përkthejmë fjalë dhe tekste nga Anglishtja në gjuhën tonë, Spanjisht.

Siç e kam përmendur më parë, pritet që në azhurnimet e ardhshme Apple shton gjuhë të reja në funksionin e përkthimit për të zgjeruar aftësitë e magjistarit iOS. Ne nuk mund ta mohojmë që është një hap i rëndësishëm për sa i përket detyrave që Siri mund të kryejë, por asistenti duhet të evoluojë në mënyrë që të mos mbetet pas.

Për të përkthyer tekste nga anglishtja në spanjisht, duhet të ndiqni hapat e mëposhtëm:

  • Hyni në Cilësimet e pajisjes suaj dhe shtypni Siri, më pas zgjidhni Gjuhë dhe ndryshojeni atë në Anglisht (Shtetet e Bashkuara)
  • Pastaj mund ta ekzekutojmë magjistarin duke përdorur dy metoda: duke përdorur Hej Siri (në rast se kemi aktivizuar funksionin) ose me anë të një shtypjeje të vazhdueshme në butonin Home
  • Do të mjaftojë të thuash «Si mund të them (tekst që duam të përkthejmë) në spanjisht "
  • Në çast, Siri do t'ju përgjigjet me përkthimin Spanjisht. Përveç kësaj, kjo ju lejon të dëgjoni shqiptimin e përsosur të tekstit të përkthyer. Sidoqoftë, ju nuk do të jeni në gjendje të dëgjoni tekstin anglisht me shqiptim (logjikisht, nëse kemi folur në anglisht do ta dimë shqiptimin).

Funksioni është interesant për disa raste specifike por ndryshoni cilësimet e Siri sa herë që duam të përkthejmë një tekst është diçka e bezdisshme dhe e rëndë. Kjo është arsyeja pse ne shpresojmë që në të ardhmen iOS dhe Siri të fitojnë gjuhë të reja për përkthim, me të cilin komunikimi në vendet e tjera do të jetë shumë më i lehtë. Ky është një nga shumë përdorimet që ky funksion mund të ketë jashtë vendit tonë të lindjes.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.