Kështu funksionon Modaliteti i gjumit i iOS 14

Një nga ajo që është e re në iOS 14 është Modaliteti i Gjumit dhe monitorimin ndërsa flemë falë iPhone dhe Apple Watch. Ne shpjegojmë se si konfigurohet, si funksionon dhe çfarë do të thotë informacioni që na ofron.

Rëndësia e gjumit

Apple bën një hap të mëtejshëm në shqetësimin e saj për shëndetin e përdoruesve të saj, dhe për të monitoruar aktivitetin tonë fizik, dhe për të kontrolluar rrahjet e zemrës sonë dhe zbulimin e Fibrilacionit Atrial, tani duhet të shtojmë promovimin e zakoneve të mira të gjumit. Fjetja e mirë është thelbësore për të qenë në gjendje të kryejmë në mënyrë adekuate aktivitetet tona të përditshme, por është gjithashtu thelbësore për shëndetin tonë fizik. Gjithnjë e më shumë studime lidhin mungesën e gjumit me mbipesha, presionin e lartë të gjakut ose depresionin, dhe megjithatë është një aspekt për të cilin nuk shqetësohemi shumë.

Monitorimi i gjumit që Apple na ofron nuk ka për qëllim të na japë informacion shterues se si flemë, por më tepër për të na bërë të vetëdijshëm për sa flemë dhe për të vendosur qëllime që përpiqemi të përmbushim. Moreshtë më shumë një detyrë "edukative" për të përmirësuar zakonet tona sesa një monitorim i duhur., pasi i mungojnë të dhëna të tilla si cilësia e gjumit tonë, ose orët e gjumit të thellë dhe gjumit të lehtë, të cilat na ofrojnë aplikacione të tjera të palëve të treta. Me harduerin që ka Apple Watch, veçanërisht Serinë e re 6 me sensorin e saj për Saturation O2, ndjenja është se Apple mund të hyjë më thellë në këtë monitorim, por për momentin nuk është kështu. Ndoshta pas prezantimit të iPhone 12 të ri do të kemi lajme në këtë drejtim, ose ndoshta duhet të presim për iOS 15.

Modaliteti Mos shqetëso vs. Modaliteti i gjumit

Gjëja e parë që do të doja ta bëja të qartë është ndryshimi midis Modalitetit Mos shqetëso dhe Modalitetit të Gjumit. E para ka qenë me ne për një kohë të gjatë, edhe pse është plotësisht e panjohur për shumë përdorues. Modaliteti Mos shqetëso është thjesht një funksion që na bën të mos shqetësohemi nga thirrjet ose njoftimet në kohë të caktuara që përcaktojmë, ose kur e aktivizojmë manualisht. Modaliteti i gjumit shkon shumë më tej, dhe është ajo që ne do të shpjegojmë në këtë artikull, dhe midis opsioneve të saj të shumta është ajo që shoqërohet me Modalitetin Mos shqetëso, por është vetëm një nga karakteristikat e saj.

Modaliteti i fjetjes në iOS 14 dhe watchOS 7

Aktivizimi i tij në iOS 14 dhe watchOS 7 mund të jetë manual, por thelbi i tij është që ne ta konfigurojmë që të aktivizohet automatikisht. Për konfigurimin duhet të shkojmë në seksionin Gjumë të aplikacionit Shëndetësor dhe atje mund të përcaktojmë parametrat që iPhone dhe Apple Watch do të përdorin për të monitoruar veten kur flemë. Gjëja e parë është të përcaktojmë një qëllim të gjumit, numrin e orëve që duam të flemë çdo ditë. Një i rritur duhet të flejë midis 7 dhe 9 orë në ditë, edhe pse kjo është diçka që mund të ndryshojë në varësi të secilit individ. Sapo të bëhet kjo, ajo që na kërkohet është që ne të krijojmë një model në të cilin përcaktojmë se në cilën orë duam të shkojmë të flemë dhe në cilën orë duam të ndizet alarmi.

Këtu mund të vendosim orare të shumëfishta për secilën nga ditët e javës. Opsionet janë të shumta, nga çdo ditë në mënyrë të barabartë, në një orar krejtësisht të ndryshëm për secilën ditë të javës. Në rastin tim, unë kam përcaktuar një orar për ditët e javës (e hënë deri të premten) dhe një tjetër për fundjavat. Këto modele do të jenë ato që shënojnë rutinat tuaja çdo ditë por gjithmonë mund ta ndryshoni alarmin për ditën tjetër, një ndryshim që do të hyjë në fuqi vetëm për atë ditë dhe më pas të rifilloni modelin e vendosur. Ne do të kthehemi në këtë temë më vonë.

Koha e zgjimit do të shënojë kohën kur bie alarmi dhe koha e gjumit do të përcaktojë kur aktivizohet Modaliteti i gjumit. Çfarë bën modaliteti i gjumit në iPhone dhe Apple Watch? Le të fillojmë me iPhone, në të cilin do të shkaktojë Modaliteti i Gjumit ekrani i kyçjes së iPhone tonë errësohet, njoftimet ndalojnë të shfaqen dhe modaliteti Mos shqetëso është aktivizuar. Ne mund ta zhbllokojmë iPhone për ta përdorur, por do të duhet të bëjmë më shumë hapa se zakonisht. Në atë ekran kyçës do të shfaqen informacione në lidhje me ngarkesën e Apple Watch ose kohën në të cilën është vendosur alarmi dhe një qasje të drejtpërdrejtë te Shkurtoret që kemi shtuar.

Këto shkurtore mund të konfigurohen brenda menusë së gjumit të aplikacionit Shëndetësor, ose brenda aplikacionit Shkurtore. Çfarë shkurtore mund të shtojmë? Çdokush që kemi në aplikacionin Shkurtoret në iPhone tonë. Ideja është të krijojmë shkurtore për funksionet që i përdorim pikërisht kur flemë, si një shkurtore që fik të gjitha dritat në shtëpi, ose që ne riprodhojmë podcastin që zakonisht dëgjojmë në shtrat. Ne gjithashtu shohim opsionin për të ndryshuar alarmin, siç e tregova më parë, për mua shumë i dobishëm sepse është një mënyrë e shpejtë për të ndryshuar alarmin për mëngjesin tjetër pa pasur nevojë të ndryshosh modelin e vendosur.

Dhe në Apple Watch? Epo, diçka e ngjashme me atë që ndodh në iPhone-in tonë ndodh. Ekrani fiket, madje edhe në modelet gjithmonë të ndezura, dhe Kur e prekni, ajo tregon vetëm kohën aktuale dhe kohën e alarmit, dhe gjithashtu e bën atë me një ndriçim minimal, në mënyrë që të mos shqetësojmë partnerin tonë në shtrat. Sigurisht që modaliteti Mos shqetëso është gjithashtu aktiv, dhe nëse duam të zhbllokojmë Apple Watch do të duhet të kthejmë kurorën për ta bërë këtë. Kur ekrani fiket përsëri, ai do të kyçet përsëri.

Relax mode

Të gjithë kësaj që ndodh kur aktivizohet Modaliteti i Gjumit duhet të shtojmë Relax Mode. Shtë një opsion që mund ta aktivizoni ose jo, dhe që përbëhet nga avanconi modalitetin e gjumit në iPhone dhe Apple Watch para kohës që keni përcaktuar për të shkuar në gjumë. Sa përpara? Çfarë ju tregoni, në rastin tim 45 minuta. Efektet janë të njëjta me mënyrën e gjumit, dhe qëllimi është të vendosni një periudhë shkëputjeje para se të shkoni në shtrat.

Monitorimi i gjumit

Oraret që kemi krijuar do të shërbejnë që iPhone-i ynë të na njoftojë se po shkojmë për të fjetur, një gjë tjetër është që ne i kushtojmë vëmendje apo jo. Monitorimi i gjumit nuk do të fillojë derisa të flemë, kështu që megjithëse kemi konfiguruar që në 12:XNUMX të shkojmë në shtrat, vetëm gjumi do të llogaritet kur në të vërtetë shkojmë tek ai. Si bën? Përdorimi i sensorëve të iPhone dhe Apple Watch.

IPhone përdoret për të përcaktuar se sa kohë jemi në shtrat, ndërsa Apple Watch përdoret për të përcaktuar se sa gjatë flemë. kjo tregohet në grafikë nga dy ngjyra: blu e hapur për kohën kur jemi në shtrat, blu e errët për kohën kur flemë. Gjatë gjithë kohës që kam përdorur Modalitetin e Gjumit, e vërteta është se duhet të them se ka zbuluar në mënyrë të përsosur kur gjumi është ndërprerë, edhe nëse jam ngritur dhe kam marrë iPhone që e ka shënuar për mua. Me këto të dhëna, aplikacioni Shëndetësi na ofron informacione se sa kemi fjetur, cili është trendi ynë, përmbledhjet javore, rrahjet e zemrës, etj. Ne gjithashtu mund të shohim informacione ditore ose mujore, dhe mund të lëvizim nëpër histori.

Apple Watch, një pjesë kryesore

Mund ta përdorni Modalitetin e Gjumit vetëm me iPhone, por ajo humbet pothuajse të gjithë hirin e saj. Apple e ka krijuar në një mënyrë të tillë që ora juaj të luajë një rol shumë të rëndësishëm, jo ​​vetëm për të përcaktuar orët në të cilat jemi në të vërtetë duke fjetur, por edhe për të përfituar maksimumin nga ky funksion. Nëse shkojmë të flemë me Apple Watch të ndezur, alarmi do të bie në orën tonë, jo në iPhone, madje ne mund të zgjedhim një alarm që përdor vetëm motorin haptik (dridhje) në mënyrë që të mos shqetësojmë këdo që fle me ju. Për ta përdorur këtë, do të duhet të marrim vetëm masën paraprake për të vendosur heshtjen e Apple Watch kur shkojmë të flemë.

Aq e rëndësishme është Apple Watch sa Apple e konsideron të mirëqenë se do ta vishni gjithë natën, edhe nëse Apple Watch llogarit që nuk do të keni bateri të mjaftueshme për të qëndruar natën, do t'ju dërgojë një njoftim para se të shkoni në shtrat për t'ju kujtuar për të karikuar orën. Prej kohësh jam mësuar të rimbush Apple Watch kur kthehem në shtëpi pasdite, ndërsa unë përgatis darkën dhe shikoj televizion për një kohë, dhe e vendos atë kur shkoj në shtrat me 100% ngarkesë. Kjo është edhe më e lehtë me Serinë 6, bateria e së cilës jo vetëm që zgjat më shumë por rimbushet më shpejt.

Një hap më shumë për t'u kujdesur për shëndetin tonë

Shumë do të humbasin disa veçori në këtë Modalitet gjumi, veçanërisht në krahasim me të tjerët Aplikacione të palëve të treta që prishin orët që flenë në varësi të gjumit të lehtë apo të thellë, dhe se ata ju flasin për "cilësinë e gjumit". Ky lloj raporti gjithmonë më është dukur një "akt besimi", nuk e di se cilat parametra do të përdorin për të kryer këto llogaritje pavarësisht nëse mbani një Apple Watch Series 3, 4, 5 ose 6. Por nëse çfarë ju pëlqen është ai informacion, për momentin kjo mënyrë gjumi nuk është ajo që ju po kërkoni. Siç thashë në fillim të artikullit, ky funksion ju ndihmon të dini sa flini dhe vendosni qëllime për të përmirësuar këtë aspekt themelore e aktivitetit tuaj të përditshëm.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Bartomeu dijo

  Përshëndetje, unë bëra teste dhe do të doja të fshija ditën e parë, a e dini nëse mundeni?
  të fala

  1.    Luis Padilla dijo

   Nuk e shoh mënyrën ... asnjë ide