Kjo është mënyra se si Facebook do të bëjë para me WhatsApp: shitja e të dhënave tuaja

WhatsApp

Kur Facebook bleu WhatsApp në 2014 për 22.000 milion dollarë, shumë prej nesh menduan se cila do të ishte strategjia e rrjetit më të madh social në botë për të amortizuar atë investim. Epo pritja ka mbaruar, sepse shërbimi i mesazheve të menjëhershme ka azhurnuar Kushtet e Shërbimit dhe Politikën e Privatësisë për herë të parë në katër vjet, duke e bërë të qartë rrugën që do të ndjekë tani e tutje: shitja e të dhënave tona kompanive. Jo vetëm që do të lejojë kompani të caktuara të ju dërgojnë mesazhe përmes aplikacionit, por Facebook do t'ju ofrojë reklama të personalizuara duke marrë parasysh të dhënat tuaja WhatsApp.

Sot ne azhurnojmë Kushtet e Shërbimit dhe Privatësinë e WhatsApp për herë të parë në katër vjet, si pjesë e planeve tona për të testuar alternativat e komunikimit midis përdoruesve dhe bizneseve në muajt e ardhshëm.

Për shembull, shumë prej nesh marrin mesazhe me tekst ose telefonata nga banka jonë duke na paralajmëruar për një transaksion mashtrues, ose njoftime nga një kompani ajrore që na informon se fluturimi ynë është vonuar. Ne do të dëshironim që ju t'i provonit këto karakteristika në muajt e ardhshëm.

Dhe duke lidhur numrin tuaj me sistemet e Facebook, Facebook mund t'ju ofrojë sugjerime më të mira për miqësi dhe t'ju tregojë reklama që janë të rëndësishme për ju.

Ky është një ekstrakt me pikat më të rëndësishme të asaj që WhatsApp ka publikuar në blogun e tij duke informuar përdoruesit për këtë ndryshim në Kushtet e tij të Shërbimit. Facebook, pronar i WhatsApp, e bën të qartë se privatësia e përdoruesve të saj mbetet e dorës së parë dhe se bisedat që keni me kontaktet tuaja do të mbesin private, por duket se gjithçka tjetër është në ankand.

Edhe nëse bashkëpunojmë me Facebook në muajt e ardhshëm, mesazhet tuaja të koduara do të mbesin private dhe nuk mund të lexohen nga askush tjetër. Jo WhatsApp, jo Facebook, dhe askush tjetër

Ky është vetëm hapi i parë për Facebook për të fituar para nga një shërbim mesazhesh me më shumë se 1000 miliard përdorues aktivë. Ne do të shohim se cilat janë më poshtë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

8 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Carlos dijo

  Ndoshta keni menduar se gjërat ishin falas ...

  1.    iOS-të dijo

   Në të vërtetë, nëse diçka është falas, kjo është për shkak se ju jeni produkti

 2.   Jimmy iMac dijo

  Sigurisht që ju gjithashtu mund të vendosni dhe shumë më e rëndësishme që kjo të hiqet siç bëra unë në opsionin e llogarive, ju e çaktivizoni atë dhe ne vazhdojmë siç ishim, gjëja e trishtueshme është që ju keni 30 ditë për ta çaktivizuar atë, gjë që shumë do të nuk e zbulojnë dhe ata do të hanë se të tjerët.

  1.    Luis Padilla dijo

   Në kohën e botimit të këtij artikulli, ne nuk e dinim se si do ta zbatonte WhatsApp, sepse akoma nuk paraqitej në aplikacionin e tij. Ka qenë gjatë gjithë ditës së sotme kur njoftimi ka filluar të arrijë tek përdoruesit dhe ai ekran që ju thoni se fillon të shfaqet në aplikacionet tona.

 3.   pesaic dijo

  Rëndësia e Telegramit do të vijë në 3,2,1.

 4.   Carlos dijo

  Epo, shumë lehtë, se ata bëjnë si me aplikacionet e tjera, nëse pranoni publi gratixxx dhe nëse nuk doni të paguani 1 €

 5.   Maicero dijo

  Si mund ta çaktivizoj atë? Asnjë opsion nuk shfaqet