Kështu që mund të instaloni lehtësisht iOS 16 Beta

iOS 16 do të japë shumë për të folur, lajmet e tij, Edhe pse disave mund t'i jenë dukur pak, ato janë një grup i mirë veçorish që do të tërheqin miliona përdorues nga e gjithë bota. Kjo është arsyeja pse iOS ka një shkallë shumë më të lartë instalimi dhe përditësimi sesa konkurrenca e tij. Megjithatë, për të qenë në gjendje të shijoni pikërisht këto veçori të reja, gjëja e parë që do të duhet të bëni është të instaloni iOS 16, përndryshe, do të duhet të kënaqeni me ta parë atë në pajisjet e njerëzve të tjerë.

Ne ju tregojmë se si mund ta instaloni iOS 16 Beta në mënyrën më të lehtë dhe të shijoni të gjitha lajmet tani.

Konsideratat paraprake

Duhet t'ju kujtojmë fillimisht se iOS 16 aktualisht është një softuer në fazën e testimit, domethënë është larg të qenit versioni përfundimtar i Sistemit Operativ që do të shfaqet në fund të vitit 2022 në të gjithë iPhone-ët. , megjithatë, po, ai tashmë i ka të gjitha funksionalitetet që u shfaqën gjatë WWDC 2022, kështu që në atë aspekt, do t'i shijoni ato në maksimum.

Sido që të jetë, instalimi i një Sistemi Operativ në fazën e zhvillimit sjell disa rreziqe, si nga funksionaliteti ashtu edhe nga siguria. Në radhë të parë, ju kujtojmë se instalimi i iOS 16 mund të supozojë një konsum më të lartë se zakonisht për sa i përket baterisë, si dhe të shfaqë shenja të performancës së çrregullt, si dhe një sërë papajtueshmërish me aplikacione të caktuara, prandaj ne Ju kujtojmë se nëse iPhone ose iPad juaj është një mjet pune ose një element thelbësor në jetën tuaj të përditshme, duhet të konsideroni të mos instaloni fazën beta të iOS 16.

Thënë kështu, nga iPhone News ajo që duam është që ju të mund të përfitoni sa më shumë nga pajisja juaj, ndaj duam t'ju kujtojmë se kjo mënyrë e instalimit të iOS 16 është gjithashtu plotësisht e përputhshme me iPadOS 16.

Së fundi, tani është një kohë e mirë për të bërë një kopje rezervë të plotë të iPhone tuaj dhe ruajeni në PC ose Mac tuaj, në rast se procesi i instalimit dështon ose nuk jeni të kënaqur me performancën e ofruar nga iOS 16.

Si të instaloni iOS 16 Beta

Gjëja e parë që do të bëjmë është të instalojmë Profili i iOS 16 Beta, diçka që do ta bëjmë shpejt duke hyrë në një faqe interneti të shkarkimit të profilit si p.sh Profilet Beta, i cili do të na ofrojë mjetin e parë dhe të vetëm që do të na nevojitet, që është profili i zhvilluesit të iOS. Do të hyjmë, do të shtypim iOS 16 dhe do të vazhdojmë me shkarkimin.

 

Pasi të shkarkohet, do të duhet të shkojmë në seksionin e settings për të zgjedhur profilin e shkarkuar, autorizoni instalimin e tij duke futur kodin e kyçjes nga yni iPhone dhe më në fund pranoni rinisjen e iPhone.

Pasi të kemi rifilluar tashmë iPhone, thjesht duhet të shkojmë te Cilësimet> Të përgjithshme> Përditësimi i softuerit dhe më pas do ta shohim si një përditësim normal, atë të iOS 16.

Një instalim i pastër i iOS 16 Beta

Nëse në vend të shkarkimit të profilit, ne futim Beta Profiles përmes PC-së ose Mac-it tonë dhe shkarkojmë skedarin .IPSW, do të kemi mundësinë të "rivendosim" iPhone dhe për rrjedhojë të bëjmë një instalim të pastër të iOS 16 Beta në rast se kemi ndonjë lloj papajtueshmërie.

 1. Lidhni iPhone ose iPad tuaj me PC / Mac dhe ndiqni ndonjë nga këto udhëzime:
  1. Mac: Në Finder, iPhone juaj do të shfaqet, klikoni mbi të dhe menyja do të hapet.
  2. Windows PC: Hapni iTunes dhe kërkoni logon e iPhone në këndin e sipërm të djathtë, pastaj takoni Përmbledhje dhe menyja do të hapet.
 2. Në Mac Shtypni butonin "alt" në Mac ose me shkronja të mëdha në PC dhe zgjidhni funksionin Rivendosni iPhone, atëherë eksploruesi i skedarëve do të hapet dhe do të duhet të zgjidhni IPSW që keni shkarkuar më parë.
 3. Tani do të fillojë të rivendosë pajisjen dhe do të rindizet disa herë. Ju lutemi mos e shkëputni atë ndërsa funksionon.

Kaq e lehte do të mund ta instaloni plotësisht të pastër si iOS 15 ashtu edhe iPadOS 15.

Shpresojmë se ju kemi ndihmuar dhe ju kujtojmë se mund të hyni kanali ynë në Telegram ku një komunitet prej më shumë se 1.000 përdoruesish do t'ju tregojë të gjitha lajmet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.