Këtë vit mund të ketë një iPhone për më pak se 200 dollarë

iPhone SE 5G

Me ardhjen e iPhone SE 5G të ri, Apple mund të mbajë modelin aktual të iPhone SE me një çmim novator që mund të jetë rreth 200 dollarë, duke konkurruar drejtpërdrejt me telefonat Android më të përballueshëm.

Na ndajnë disa ditë që Apple të prezantojë iPhone SE të ri. Telefoni më i lirë i kompanisë do të vijë me specifika të brendshme të rinovuara dhe një dizajn identik me atë aktual, dhe pritet të përfshijë lidhjen 5G. Çmimi i terminalit gjithashtu mund të ulet në krahasim me modelin aktual, i cili nuk është shumë i zakonshëm në Apple, por mund të ketë kuptim në tregun aktual. Një iPhone me një dizajn "të vjetër", por me specifika të brendshme shumë më moderne dhe lidhje 5G për 300 dollarë do të ishte një hit i vërtetë në tavolinë dhe do ta vinte në një pozicion shumë të favorshëm në lidhje me rivalët e tij Android. Është e vërtetë që tashmë kemi telefona Android me 5G për atë çmim dhe akoma më të ulët, por jo me gjithçka që do të thotë një iPhone.

Por ai që mund të përfitonte shumë do të ishte modeli aktual, i cili sipas shumë analistëve mund të vazhdojë të shitet në Apple Store me uljen e dukshme të çmimit. Nëse terminali i ri me 5G fillon me 300 dollarë, a do të ishte e paarsyeshme të mendohej për një SE më të vjetër për 200 dollarë? Aspak. Dhe shumë blerës do ta mirëprisnin atë, pasi pavarësisht se nuk është modeli i fundit, specifikat e tij janë ende shumë tërheqëse dhe me atë çmim nuk do të kishte konkurrencë. Edhe nëse Apple do ta mbante çmimin e modelit të ri dhe do ta shiste për 399 dollarë, modeli i vjetër mund të shitet për 299 dollarë, një ujdi e vërtetë.

Apple tashmë ka hyrë plotësisht në rangun e mesëm të smartfonëve dhe nuk po funksionon aspak keq. Me ardhjen e SE-së së re, ajo mund të hyjë edhe më tej në këtë treg, duke ofruar dy modele me çmime vërtet atraktive. Në Evropë ajo tashmë ka arritur të rrisë shitjet e saj me 11% në 2021, një vit jo i lehtë siç dëshmohet nga rëniet e konkurrentëve të saj. Kjo lëvizje mund të përfundojë duke lançuar markën Apple në tregun global të smartfonëve, jo vetëm në nivelet e larta.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.