Këto janë aftësitë e Siri në iOS 10 Dërgoni WhatsApp me Siri!

whatsapp-siri

Siri është një nga përfituesit më të mirë të iOS 10 siç e njohin shumë prej jush. Tani e tutje ne do të shohim integrimin në aplikacionet e palëve të treta të Siri, i cili do t'ju japë shumë më shumë mundësi sesa keni aktualisht, për shembull, dhe siç thotë titulli, Ne mund të dërgojmë mesazhe WhatsApp përmes Pori Kjo karakteristikë do të jetë vërtet e shkëlqyeshme, pasi WhatsApp është aplikacioni më i popullarizuar i mesazheve në botë, dhe deri më tani mund të dërgonim mesazhe vetëm përmes iMessage me Siri. Ne ju mësojmë pak më shumë rreth aftësive të Siri në iOS 10 falë integrimit të tij në aplikacionet e palëve të treta.

Kanë mbetur vetëm pesë ditë për lansimin e tij zyrtar, shpresojmë që Siri të mbërrijë dorë për dore me iPhone 7 në të njëjtën ditë me 7 Shtator. Shfrytëzojmë këtë mundësi për t'ju kujtuar se Në iPhone të Actualidad ne do të monitorojmë në mënyrë rigoroze të gjithë Kryefjalën, si gjithmonë, në mënyrë që të mos humbisni absolutisht asnjë detaj të gjithçkaje që prezantohet atë ditë nga kompania Cupertino.

Apple ka ngarkuar disa fotografi se si Siri do të punojë në aplikacionet e palëve të treta në faqen e saj të internetit të zhvilluesve, duke na treguar aftësitë e saj. Siri SDK për iOS 10 duhet të përdoret mirë nga të gjithë zhvilluesit që duan të katapultojnë vërtet aplikacionet e tyre. Ne gjithashtu kujtojmë që falë Siri-t, aplikacionet do të bëhen shumë më të arritshme, është diçka që komuniteti me aftësi të kufizuara që përdor iOS rregullisht do ta vlerësojë shumë. Ne do të lëmë disa shembuj sesi Siri do të na befasojë me arritjen e tij në iOS 10, duke fituar inteligjencë, funksionalitete dhe aftësi. Ky integrim i asistentit virtual të Apple në aplikacionet e palëve të treta është diçka që ne kemi qenë duke pritur për një kohë të gjatë në iOS dhe që më në fund ka mbërritur. Ne do t'ju tregojmë shembujt që Apple ka dashur të na tregojë këto ditë.

Sipas Apple, Siri do të punojë me gjashtë lloje të aplikacioneve për palët e treta, kërkimin fotografik, thirrjet VoIP, pagesat, mesazhet, detyrat dhe blerjen dhe shitjen.

Dërgoni para miqve tanë nga Siri

monzo-siri

Një nga shembujt më të rëndësishëm është Monzo, një aplikacion që na lejon të transferojmë lehtësisht para midis miqve tanë. Në këtë shembull që mund ta shohim në foton më sipër, përdoruesi përdor Monzo për të dërguar ose paguar 10 dollarë. Asshtë aq e lehtë sa të thuash «dërgoni Andy $ 10 duke përdorur Mozon»Dhe shkon Siri. Si mund të ishte ndryshe, së pari do të na kërkojë të vendosim gjurmët e gishtit në Touch ID në detyrë për të verifikuar identitetin tonë dhe që ne jemi të gatshëm të kryejmë vullnetarisht transaksionin, një masë sigurie e pashmangshme sot në pajisjet iOS.

Aq e lehtë sa konfirmimi i veprimit me butonin e dërgimit dhe ne tashmë e kemi bërë këtë transaksion monetar. Ne nuk e dimë nëse kjo me të vërtetë hap dyert për aplikacione të palëve të treta për të ngarkuar hyrjen në NFC të Apple dhe për këtë arsye ne mund të paguajmë me sisteme të tjera pa kontakt përtej Apple Pay, shpresa është gjëja e fundit që humbet, megjithëse Kanë mbetur vetëm 3 muaj të vitit 2016 dhe ende nuk kemi Apple Pay në Spanjë.

Mesazhimi, dërgimi i WhatsApp përmes Siri

Linkedin-Siri

Të gjithë kemi menduar se Siri me të vërtetë nuk ka ndonjë rëndësi kur bëhet fjalë për dërgimin e mesazheve, SMS është disi e vjetëruar dhe iMessage është një funksion që shumë përdorues të iOS madje e kanë çaktivizuar. Sidoqoftë, do të fillojë të ketë kuptim në momentin që ju le të dërgojmë mesazhe përmes WhatsApp duke përdorur vetëm Siri. Do të ishte mirë të merresh një WhatsApp ndërsa jemi duke vozitur, lexuar atë përmes mbajtësit të makinës dhe t'i thuash Siri "Thuaji mamit që do të jem në shtëpi për njëzet minuta"

Thënë dhe bërë, Siri më në fund do të jetë në gjendje të dërgojë mesazhe përmes aplikacioneve të mesazheve në mënyrën më të lehtë, që Apple na ka treguar kohët e fundit në faqen e saj të internetit të zhvilluesve dhe Të gjithë e presim me padurim. Ndërkohë, në këtë beta të gjashtë të iOS 10 ne ende nuk i shohim ato aftësi për të cilat dëshirojmë kaq shumë. Sidoqoftë, kanë mbetur vetëm 5 ditë, kështu që duket se mund të presim.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   John_Doe dijo

  Epo, pasi varet nga WhatsApp për të përfshirë funksionalitetin, ne mund të presim që iOS 11 të shtohet duke parë precedentët

 2.   Raul Díez Martin dijo

  Nëse është kaq e mrekullueshme, thjesht kap një Nexus Android e ka atë veçori për mjaft kohë tani. Por tani do të jetë revolucionare.

  1.    Adolfo Tévar dijo

   Unë kam një lidhje dhe sot Siri nuk mund të krahasohet me Google Now. Apple nuk do ta bëjë atë revolucionare, ajo thjesht do të funksionojë më mirë.

 3.   Ricky Garcia dijo

  Kjo është interesante për orën