Këtu janë disa veçori të iOS 16 që vijnë këtë vit

Gjatë gjithë periudhës beta të iOS 16, e cila u zhvillua midis qershorit dhe shtatorit të këtij viti, Apple njoftoi se po shtynte disa nga veçoritë e reja të sistemit operativ. Mungesa e stabilitetit, kompleksiteti i shtuar dhe shumë faktorë të tjerë kanë qenë vendimtare në shtyrjen e disa prej këtyre veçorive të yjeve. Megjithatë, Apple pret të prezantojë veçori të reja në iOS 16 deri në fund të vitit, me përditësime të reja. Ne ju tregojmë se cilat do të ishin ato funksione më poshtë.

iOS 16 do të ketë funksione të reja (që ishin shtyrë) në fund të vitit

Pa dyshim, funksioni më i pritur nga të gjithë pronarët e iPad është Menaxher i skenës ose organizatori vizual. Apple njoftoi se kjo ndërfaqe nuk do të arrijë në versionin përfundimtar të iOS 16. Megjithatë, pak ditë më parë u konfirmua se funksioni do të mbërrinte së shpejti dhe madje do të ishte i pajtueshëm me disa iPad që nuk kanë çipin M2. Një veçori e mrekullueshme vjen së shpejti.

Një tjetër nga funksionet e shtyra zyrtarisht janë iCloudSharedPhotoLibrary, një funksion që na lejoi të ndajmë më lehtë imazhet tona nga aplikacioni Photos. Falë këtij mjeti, ne mund të ndajmë lehtësisht imazhet tona me familjen ose miqtë tanë, si dhe të ftojmë deri në 5 persona për të shtuar, modifikuar ose fshirë imazhe nga një galeri e përbashkët.

Aktivitetet e drejtpërdrejta të iOS 16

Po vjen edhe së shpejti Aktivitete të drejtpërdrejta në ekranin e kyçjes iOS 16. Falë zgjerimit të kompleteve të zhvillimit, zhvilluesit do të jenë në gjendje të vendosni njoftime dinamike brenda ekranit të kyçjes. Falë kësaj, njoftimet mund të ndryshojnë nga përmbajtja tek, për shembull, shpallja e një rezultati të drejtpërdrejtë të një ndeshje futbolli.

Visual Organizer (Stage Manager) në iPadOS 16
Artikulli i lidhur:
iPadOS 16 Stage Manager do të vijë në iPad Pro pa çipin M1, por me kufizime

Edhe pse është e vërtetë që iPhone 14 kanë aftësia për t'u lidhur me satelit për të qenë në gjendje të dërgoni mesazhe në vende pa mbulim, iOS 16 nuk e mbështet ende këtë teknologji. Një përditësim i ardhshëm i lëshuar në nëntor do të lejojë iPhone 14s në SHBA dhe Kanada të lidhet nëpërmjet satelitit në situata emergjente.

Në nivelin e shërbimit, Apple Music së shpejti do të përfshijë seksionin e saj të muzikës klasike. Nga ana tjetër pritet edhe që Apple Fitness+ mund të jetë i pajtueshëm me të gjitha pajisjet pa pasur nevojë për një Apple Watch. Dhe së fundi, por jo më pak e rëndësishme, do të punohet për prezantimin bordet bashkëpunuese në aplikacione si Notes Në iOS 16, përveç kësaj, Apple do t'u prezantojë iPhone-ve të rinj mundësinë e shikimit të përqindjes së ngarkimit të baterisë direkt nga ikona e baterisë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.