Këto janë veçoritë e iPadOS 16 që nuk do të vijnë në iPad pa M1

Organizuesi vizual në iPadOS 16

Ardhja e iPadOS 16 në WWDC22 Ishte një frymë e freskët për përdoruesit që prisnin veçori të shkëlqyera për iPad. Diversifikimi i sistemit operativ në iOS dhe iPadOS ndodhi disa vite më parë dhe që atëherë ne kemi parë që fuqia e funksioneve të iPadOS të rritet, edhe pse jo me ritmin që shumëkush prisnin. Megjithatë, iPadOS 16 rrit kompleksitetin e funksioneve të tij, por gjithashtu kërkon kërkesa teknike. Disa prej tyre ata nuk do të arrijnë iPad pa M1, cilat janë ato funksione?

iPadOS 16 do të ketë veçori specifike për çipin M1

Tipari yll i iPadOS 16 quhet organizator vizual dhe ne kemi folur tashmë për të në raste të tjera. Kjo është zgjidhja e gjetur nga Apple për të përmirësuar multitasking duke përdorur ekranin duke ekzekutuar disa aplikacione në të njëjtën kohë, duke qenë në gjendje të mbivendosni disa ekrane mbi të tjerët. Përveç kësaj, integrimi i ekraneve të jashtëm do të përmirësojë përvojën.

Megjithatë, kjo veçori është e kufizuar në iPad me çip M1. Kjo është, iPad Pro dhe iPad Air me M1. Ndër këto funksione kemi: mundësinë për të modifikuar madhësinë e dritareve, për t'u fokusuar në një aplikacion të tërë pa punuar në ekran të plotë, akses në dritare në anën e majtë sipas rendit të përdorimit, mbivendosje të dritareve dhe grupim të dritareve në njërën anë. të bankës së të akuzuarve për të gjeneruar 'grupe' pune.

Artikulli i lidhur:
Si të instaloni Beta Publike në iPhone, iPad, Apple Watch, HomePod, Apple TV dhe Mac

Gjithashtu i kufizuar në M1 është mbështetje për ekranet e jashtme me rezolucion deri në 6K. Ky opsion synon të përmirësojë përvojën e përdoruesit me Visual Organizer. Ndër këto funksione të kufizuara gjejmë akses në aplikacionet iPadOS 16 nga një ekran i jashtëm dhe navigim midis iPad dhe ekranit përmes funksionit "drag and drop".

E fundit, por jo më pak e rëndësishme, ne kemi kufizimin e yjeve. Është një kufizim ekskluziv për iPad Pro 12,9 inç me çip M1 dhe është funksioni Mënyra e referencës i cili lejon ekranin të sigurojë një ngjyrë referencë për standardet e ngjyrave.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.